-
Kto si môže uplatniť daňový bonus pri striedavej starostlivosti u rozvedených rodičov
Každým rokom pribúda i na Slovensku rozvedených párov, ktoré majú dieťa v striedavej starostlivosti. Ktorý z rodičov si môže daňový bonus uplatniť?
-
Slovensko má najvyššiu minimálnu mzdu spomedzi krajín V4
Južanské krajiny väčšinou majú minimálnu mzdu do 800 eur, konkrétne v Grécku je na úrovni 758 eur, v Portugalsku 776 eur, ale v Španielsku sa tento rok vyšplhala nad hranicu 1000 eur.
-
Tento rok bez "halloweenských" párty. Kedy je Halloween a ako vznikol tento sviatok?
Dušičky, sviatok všetkých svätých a na po iné roky i čas halloweenských párty. Čo je to vlastne Halloween, kedy sa oslavuje a kde vznikol?
-
Dlhuje vám zamestnávateľ výplatu? Tieto termíny musí dodržiavať
Zamestnávateľ je povinný mzdu splatnú za predchádzajúci mesiac vyplatiť zamestnancovi najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Výnimkou môže byť len to, ak sa obe strany inak dohodnú v pracovnej či kolektívnej zmluve.
-
Vízia ako urobiť za 10 rokov Slovensko moderné a úspešné
Ministerstvo financií uverejnilo strategický plán, na ktorom sa podieľalo približne 100 expertov z mimovládneho a podnikateľského prostredia. Prinášame zhrnutie i celý dokument.
-
Prehľad platov učiteľov: Najmenej zarobia učitelia v materskej škole, najviac „na výške“
Platy slovenských učiteľov sa v európskom porovnaní nachádzajú uprostred. Z krajín V4 sú na tom horšie už len Maďari.
-
Máte nárok na ošetrovné, ak je trieda v karanténe?
Návrat detí do škôl znamená pre mnohých rodičov úľavu i obavy zároveň. Pobyt v škole je sprevádzaný zvýšenou hygienou a rúškami ako aj strachom z možnej karantény.
-
Aký nárok na dovolenku je v ČR a v ďalších krajinách sveta?
Akú máme dovolenku oproti zvyšku Európy? Krátku alebo dlhú? Kde je najdlhšia a naopak, kde nie je vôbec žiadaná?
-
5 vecí, ktoré je dobré vedieť, keď vám zamestnávateľ nevyplatí mzdu
Kvôli pandémii aktuálne čelí ekonomickým problémom nejeden podnik. Skôr či neskôr pocítia dopad krízy aj mnohí zamestnanci. Aké máte možnosti, ak za vašu prácu nebudete odmenení včas?
-
Exekúcie zo mzdy: koľko vám zamestnávateľ môže strhnúť z platu?
Koľko peňazí môže exekútor vziať z vášho platu? Čo v prípade, že ste na PN? Prinášame odpovede na najčastejšie otázky.
-
Slováci sú ohrození chudobou. Rizikové sú najmä Slobodné matky
Slováci nie sú najlepšie pripravení na nečakané situácie. Ešte pred vypuknutím koronakrízy to potvrdili údaje Eurostatu. V aktuálnom období sa pre niektoré rodiny môže finančná situácia výrazne zhoršiť. Dôvodom je pokles zamestnanosti, na ktorý nie sú finančne pripravené.
-
S pandémiou bojuje viac než 4 milióny zdravotných sestier v celej EU. Za koľko pracujú tie na Slovensku
Doktori, sestričky a ďalší zdravotnícky personál je v prvej línii v boji na záchranu životov pred pandémiou covid-19. Len zdravotných sestier je EU viac než 4 milióny.
-
Ako budú otvorené obchody 1. a 8. mája
Zatvorené. Od roku 2017 platí novela zákona, ktorá zakazuje predaj počas sviatočných dní.
-
Priemerná mzda je vyššia ako 1000 eur. Kto ju zarába a kde majú najvyššie príjmy?
Sú pracovné pozície, kde zarobia aj cez 2000 eur, no väčšina Slovákov nezarobí ani priemernú mzdu. A teraz po epidémii budú víťazi tí, ktorí budú vôbec zamestnaní.
-
Ste v karanténe kvôli koronavírusu? Ako sa to prejaví na vašej mzde
Koronavírus straší svet, bežných ľudí, ale aj zamestnávateľov. Prečítajte si, na čo všetko máte nárok, ak pracujete v karanténe.
-
Aké budú mzdy na Slovensku v roku 2020?
Rok 2020 sa ešte len rozbieha a s ním aj očakávania, ako bude vyzerať. Čo sa týka príjmov, Slováci si vlani prilepšili. Dobrou správou je, že ani rok 2020 by nemal byť rokom, kedy sa platy budú znižovať.
-
Ako dlho môžem byť na PN?
Maródka môže trvať aj dlhšie ako rok, ale potom je to bez nemocenského. Riešením je iba invalidný dôchodok, poslednou záchranou je pomoc v hmotnej núdzi.
-
19 prípadov kedy musíte dostať v práci voľno
Musí vám dať zamestnávateľ deň voľna na prípravu na svadbu? Je pravdou, že na lekárske vyšetrenie môžete ísť len 7 ráz ročne? Čítajte, ako je to s tzv. osobnými prekážkami v práci a kedy musia byť preplatené.
-
Dôležité mzdové a daňové čísla v roku 2020
Výška minimálnej mzdy a životného minima sú veličiny, ktoré ovplyvnia výšku nezdaniteľných častí základu dane, daňového bonusu a tým aj výšku vašej mzdy.
-
Ako sa zmení výpočet čistej mzdy v roku 2020
Medzi veličiny, ktoré ovplyvnia výšku čistej mzdy zamestnanca patrí predovšetkým životné minimum a následne nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka a tiež daňový bonus na dieťa. Ich hodnoty sa každoročne menia.
-
Nevyčerpaná dovolenka: Kedy vám ju preplatia a aké máte možnosti
Nestihli ste vyčerpať dovolenku? Do kedy si ju musíte vyčerpať a kedy vám ju zamestnávateľ preplatí sa dozviete z nášho článku.
-
Aj 30 rokov od nežnej revolúcie patríme k najchudobnejším Európanom?
Na Slovensku dlhodobo rastie priemerná aj minimálna mzda. Napriek tomu za väčšinou krajín v príjmoch stále zaostávame.
-
Ako dostávať 4 dôchodky alebo čo si nenasporíš, nemáš
Obávate sa o svoj dôchodok? Myslíte si, že nastavenie súčastného dôchodkového systému vám nezabezpečí dostatočný dôchodok? Zabezpečiť sa môžete aj 4. dôchodkovým pilierom.
-
Black Friday alebo ako (ne)naletieť na zľavy
Black Friday, teda Čierny piatok sa už stáva každoročnou realitou aj na Slovensku. Počas tohto dňa je možné výhodne nakúpiť, no treba byť obozretný a nenaletieť na zľavy u nepoctivých obchodníkov.
-
Ako pred exekútorom ochrániť aspoň časť peňazí na účte?
Obstavenie bankového účtu je v praxi jedným z najčastejších spôsobov, ktorým sa exekútori usilujú vymôcť dlžné pohľadávky. Čítajte, ako táto forma exekúcie prebieha a ktorých peňazí na účte sa nemôže týkať.
-
Koľko vám môže exekútor strhnúť zo mzdy?
Hrozí vám exekúcia zrážkami zo mzdy a bojíte sa, že vám neostane na živobytie? Možnosti exekútora sú však obmedzené, najmä ak živíte rodinu. Poďte sa s nami pozrieť, koľko vám ostane v peňaženke po zrážkach.
-
Môže vás zamestnávateľ nútiť pracovať aj cez sviatok alebo v nedeľu?
Nariadil vám zamestnávateľ na nedeľu inventúru a vám sa to vôbec nehodí? Čítajte, v akých prípadoch vás môže zamestnávateľ zavolať do práce aj cez víkend či počas sviatkov.
-
Môže otec poberať materské?
Áno, môže. Od začiatku roka do konca augusta vyplatila Sociálna poisťovňa mužom až 14 tisíc dávok materského. Otec však musí splniť všetky podmienky.
-
Kvíz: Materské v 9 najčastejších otázkach a odpovediach
Aká je výška materského? Ako dlho sa vypláca a kedy má nárok podnikateľka, či študentka? Ak nespĺňa mamička podmienky na materské, nedostane žiadny príspevok? Môže sa súčastne pracovať a súčastne poberať materské? Hľadajte odpovede, otestujte sa v našom kvíze.
-
5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri hľadaní a nástupe do práce
Hľadáte si novú prácu? Ako nesmie prebiehať pracovný pohovor? Čo si naň pripraviť a čo treba skontrolovať pri uzatváraní pracovnej zmluvy? Čítajte a dozviete sa viac.
-
Invalidný dôchodca a nemocenské dávky
Invalidný dôchodca má nárok na PN-nku, len ak mu zamestnávateľ odvádzal poistné zo mzdy. To, že je invalid, mu však úľavy na poistnom neprinesie.
-
Chýba nejaký tovar? Kedy vám ho zamestnávateľ môže strhnúť z výplaty
Zveril vám zamestnávateľ tovar či finančný obnos? Pravdepodobne s vami uzavrel aj dohodu o hmotnej zodpovednosti. K čomu vás zaväzuje a ako sa brániť, ak vznikol na zverených hodnotách schodok?
-
Výplata v hotovosti: aké sú podmienky vyplácania a na čo si dať pozor
Zamestnávateľ je povinný vyplatiť mzdu zamestnancovi najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. V závislosti od dohody v pracovnej zmluve ju posiela buď na bankový účet alebo vypláca v hotovosti.
-
Plní si voči vám zamestnávateľ všetky povinnosti súvisiace s výplatou mzdy?
Vedeli ste, že pre väčšinu zamestnaní minimálna mzda neplatí? Čo musí obsahovať výplatná páska? Prinášame podrobný prehľad povinností, ktoré musí zamestnávateľ dodržať pri určovaní a výplate mzdy.
-
Slovenky sú v spoločnosti viac znevýhodnené ako ostatné Európanky
Ženy na Slovensku majú v prípade uplatnenia sa na trhu práce, platov, starostlivosti o rodinu či zakladaní si vlastného biznisu, horšie postavenie ako ostatné Európanky.
-
Ako kupovať lístky na vlak cez mobilnú aplikáciu (jednoduchý návod + užitočné rady)
Chcete si kupovať lístky na vlak priamo cez váš telefón? Stačí si stiahnuť mobilnú aplikáciu - Ideme vlakom - od Železničnej spoločnosti Slovensko.
-
Slovensko má siedmu najnižšiu minimálnu mzdu v EÚ (+ infografika)
Slovensko patrí medzi skupinu 22 krajín Európskej únie, ktoré majú zavedenú a garantovanú spodnú hranicu príjmu.
-
Ako kupovať lístky na vlak cez internet (jednoduchý a podrobný návod)
Cestujete často vlakom? Pripravili sme pre vás jednoduchý návod, ako nakupovať lístky na vlak pohodlnejšie.
-
Priemerná mesačná mzda opäť prekonala symbolickú hranicu
Priemerná mesačná mzda zamestnanca stále rastie. Naopak nezamestnanosť na Slovensku klesá.
-
Náklady pri nástupe dieťaťa do základnej školy môžu byť pre rodičov záťažou
Nástup do prvej triedy so sebou prináša výdavky na školské pomôcky, výlety, krúžky, triedny fond či ZRPŠ. Investíciu si možno bude vyžadovať aj detská izba.
-
Kedy (ne)máte nárok na platené voľno?
Návšteva lekára či pohreb sa často odohrávajú v bežný pracovný deň. Hoci sa to zamestnávateľovi nemusí vždy páčiť, máte právo na platené voľno.
-
Muž na materskej v roku 2019 - všetko, čo potrebujete vedieť
Od roku 2019 sa zmenilo niekoľko zásadných vecí v poberaní materskej dávky. Jednou z nich je, že sa stala ešte atraktívnejšia aj pre mužov.
-
Kedy vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď?
Tehotenstvo či práceneschopnosť nie sú zďaleka jedinými okolnosťami, ktoré vás chránia pred stratou práce. Aké ďalšie skutočnosti zamestnávateľovi zabraňujú rozviazať pracovný pomer výpoveďou?
-
Dvojnásobný daňový bonus od prvého apríla. Toto nie je prvý apríl
Áno, už od prvého apríla dostanú rodičia detí do 6 rokov veku dvojnásobnú výšku daňového bonusu.
-
Zápočtový list a pracovný posudok – dokedy ich musí zamestnávateľ vydať?
Zápočtový list aj pracovný posudok od vás môže požadovať každý nový zamestnávateľ. Čo by mali tieto dokumenty obsahovať a ako sa brániť pri problémoch s ich vydaním?
-
Ak chcete manželstvo ukončiť rozvodom, súdu sa nevyhnete. Koľko vás to bude stáť?
Rozpadá sa vám manželstvo? Prinášame komplexný prehľad nákladov spojených s rozvodom; upozorňujeme aj na výdavky, ktoré môžu nastať v špecifických prípadoch.
-
Ako efektívne šetriť na energiách v roku 2019
Ceny za energie na burzách enormne rastú. Od 1. januára 2019 sa začalo so zdražovaním aj na Slovensku. Jedinou možnosťou ako ušetriť na energiách je znížiť ich spotrebu.
-
Ako si vytvoriť dobrý finančný plán? Aj z malého príjmu dokážete ušetriť
Nezáleží na veľkosti. Aj z malého príjmu dokážete ušetriť a aj veľké peniaze viete rozhádzať. Všetko záleží na kvalite finančného plánu a na disciplíne. Ak nechcete stále balansovať na hranici dlžoby, finančné plánovanie musí mať niekoľko základných pilierov.
-
V roku 2019 bude pracovný pomer na dohodu opäť o niečo viac atraktívny
K tým, ktorí túto formu pracovného vzťahu využívali stabilne sa môžu pridať aj predčasní dôchodcovia, ktorí si dokážu cez dohodu privyrobiť tiež.
-
Podmienky absolventskej praxe sa v roku 2019 nemenia
Ešte v roku 2018 sa zmenila výška príspevku za absolventskú prax, ktorá závisí od výšky životného minima.
-
Analytik: Ekonomická kríza v roku 2019 nepríde
Podľa predpokladov sa v roku 2019 síce svetový hospodársky rast spomalí, ale ekonomická kríza, akú si pamätáme z rokov 2008 a 2009, by prísť nemala.
-
Pracujete nad rámec pracovného času? Nadčasy vám nemusia byť uznané
Ak dokončujete prácu aj po skončení vašej pracovnej zmeny, nemusí ísť ešte o prácu nadčas. Čo musí byť splnené, aby zamestnávateľ nadčasy uznal a na čo máte v prípade nadčasovej práce nárok?
-
Rok 2019: Čaká nás vyrovnaný štátny rozpočet, vyššie platy, mzdy aj dôchodky
Nový rok prinesie niekoľko zásadných zmien vo verejných, ale aj osobných financiách. Vláda schválila aj niekoľko nových zákonov.
-
10 tipov na vianočný darček pre muža
Muži sú vždy tvrdým orieškom pre výber ideálneho a vhodného darčeka. Napríklad v takej elektronike sa vyznajú viac ako ženy, preto je výber takéhoto druhu darčeka pre ženu takmer nemožný. Tu je 10 tipov, ktoré môžu pomôcť.
-
Ako sa bude počítať čistá mzda zamestnanca v roku 2019
Vo výpočte čistej mzdy sa opäť menia niektoré veličiny. Zvýšila sa suma životného minima, ktorá okrem iného ovplyvňuje aj daňový bonus na dieťa a nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
-
10 tipov na vianočný darček pre ženu
Ako vybrať ten najlepší darček pre ženu? Ideálne tak, že spojíte krásu s praktickosťou. Tu je 10 tipov, ktoré môžu pomôcť.
-
Od vzniku ČSR ubehlo 100 rokov. Po rozdelení rýchlo dobiehame ekonomický náskok Česka
Tento rok sme oslávili 100. výročie vzniku Československa. Aký bol ekonomický stav prvej republiky? Vyrovná sa niekedy Slovensko svojmu ekonomicky silnejšiemu českému bratovi?
-
Fajčenie bude opäť o niečo drahšie
Zdražovanie cigariet sa stalo takmer každoročnou záležitosťou. Inak tomu pravdepodobne nebude ani v nasledujúcich rokoch. O koľko si ešte priplatíte za tento zlozvyk?
-
Vianočné darčeky z e-shopu je potrebné objednať v predstihu
Klasickým problémom predvianočného obdobia je kupovanie darčekov na poslednú chvíľu. Nákup cez e-shop vám môže ušetriť stresovanie v obchodoch, ale musíte si ich objednať včas.
-
Koľko peňazí si odkladáte mesačne? Priemerný Slovák odloží 106 eur
Najnovší európsky prieskum ukázal, že vo všetkých sledovaných krajinách sa našetrená suma zvyšovala, na Slovensku sa situácia medziročne nezmenila.
-
Kedy a kde začať nakupovať na Vianoce?
Počasie tak síce nevyzerá, ale do Vianoc ostávajú necelé dva mesiace. A to je v niektorých prípadoch ten správny čas na nákup darčekov, aby stihli doraziť pod stromček.
-
Čo všetko vám môže vziať exekútor a čoho sa nesmie dotknúť
Splácať všetky svoje záväzky včas a bez problémov je snom každého, kto si raz požičia. Sú ale životné situácie, do ktorých sa ľudia môžu dostať nedobrovoľne a z nejakých dôvodov nie sú schopní splácania svojich úverov či dlhov. Ten komu dlhujete môže svoju pohľadávku posunúť exekútorovi. Pozreli sme sa na to, na čo všetko z vášho majetku má dosah.
-
Rekreačné poukazy: všetko, čo by ste mali vedieť o pripravovanej zmene
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) kritizuje návrh poslancov NR SR za SNS na zavedenie rekreačných poukážok pre zamestnancov.
-
Aká je finančná gramotnosť Slovákov? Otestujte sa v našom kvíze
Sedemtisíc Slovákov absolvovalo test investičných znalostí. Odniesli si z neho priemernú známku. Svoje finančné vedomosti si môžete preveriť v jednoduchom kvíze na konci článku.
-
V septembri pribudlo na úrady práce tisícky absolventov
September už tradične priniesol na úrady práce tisícky absolventov. Zamestnávatelia sa tak budú medzi sebou predbiehať, aby pre seba získali tých najšikovnejších z nich.
-
Chcete vedieť aká je vaša čistá mzda? Môžete si ju vypočítať
Rok 2018 priniesol okrem iného aj nemalé zmeny v našich platoch. Zvýšila sa minimálna mzda, daňový bonus na dieťa a aj nezdaniteľná časť na poplatníka. Ako sa teda počíta čistá mzda v roku 2018 po týchto novinkách?
-
Poštové poplatky na Slovensku. S týmto treba počítať
Pošta už dávno nie je inštitúciou, ktorá nosí len listy a balíky. Je v princípe multifunkčným miestom, kde vybavíte viacero vecí. No nie sú zadarmo. Aké su teda ceny za tieto služby?
-
Dankove 13. a 14. platy sa v praxi ukazujú ako fiasko
Dostávať 13. a 14. plat je v dnešnej dobe privilégium vyvolených. Vďaka novele Zákonníka práce by však mohli k týmto peniazom privoňať aj bežní smrteľníci.
-
Letné horúčavy robia problémy aj v pracovnom prostredí. Čo musí zabezpečiť zamestnávateľ?
Vysoké letné teploty sú problémom aj v pracovnom prostredí. Zamestnávateľ by mal zabezpečiť vyhovujúce podmienky v akomkoľvek počasí. V opačnom prípade môže dostať mastnú pokutu.
-
Priemerná mzda v krajinách EÚ: kde si zarobíte najlepšie?
V Európskej únii sú obrovské rozdiely v minimálnej mzde. Ktorá krajina je na tom najhoršie? Ktorá najlepšie? Aká je minimálna mzda na Slovensku? Pozrite si náš stručný prehľad.
-
Na čo si dať pozor v pracovnej zmluve
Zamestnávatelia do pracovných zmlúv často zakotvujú nevýhodné dojednania, ktoré nemusíte akceptovať. Na aké pomyselné nášľapné míny sa treba v pracovnej zmluve sústrediť?
-
Zamestnanci si výrazne polepšili – budete z výhod ťažiť aj vy?
Od mája tohto roku nastali v úprave práv zamestnancov a povinností zamestnávateľov podstatné zmeny. Poďte sa s nami pozrieť na to, o aké zmeny ide a na to, ako ich môže zamestnávateľ obísť.
-
Spôsobili ste v práci škodu? Niekedy neplatíte nič, v iných prípadoch všetko
Chyby nerobí len ten, kto nerobí nič; náhrada škody spôsobenej v práci sa preto skôr či neskôr dostane na pretras u každého zamestnávateľa. Nie vždy je však zamestnanec povinný celú škodu aj uhradiť. Ako to teda je?
-
Mzda za absolventskú prax bude od júla zase o niečo vyššia
Projekt absolventskej praxe je pre mnohých prestupnou bránou od školy k skutočnému zamestnaniu.
-
Chcete si popri práci prilepšiť? Môže to byť v rozpore so zákonom
Ak si chcete vedľa vášho zamestnania privyrobiť, musíte splniť zákonom stanovené podmienky. Zamestnávateľ vás môže za istých okolností v inej zárobkovej činnosti obmedziť, a to aj po skončení pracovného pomeru.
-
Súd rozhodol, že choroba z povolania nemusí vždy vzniknúť v práci
Krajský súd v Banskej Bystrici nedávno vydal rozhodnutie, podľa ktorého sa za choroby z povolania môžu považovať aj stavy, ktoré nevznikli v súvislosti s plnením pracovných povinností. Prípad sa týkal lymskej boreliózy.
-
Komentár: Británia má rekordnú zamestnanosť. Spolu s platmi (asi) porastú aj sadzby
Bank of England by už ďalej nemala zdržovať zvyšovanie sadzieb a mala by pokračovať v utesňovaní monetárnej politiky. Myslí si to jeden z členov výboru pre stanovanie monetárnej politiky v BoE Ian McCafferty. Svoj názor odôvodňuje tým, že rast miezd je dostatočný a globálna ekonomika pokračuje v raste (aj keď Británia má najslabší ekonomický rast z krajín G7).
-
Zvyšovanie príplatkov za prácu v roku 2018 – niektoré narastú až na 100 %
Od 1. mája 2018 sa menia ustanovenia Zákonníka práce o príplatkoch. Čítajte, čo treba po novom splniť pre vznik nároku na mzdové zvýhodnenie; dozviete sa aj to, ako prebehne zvyšovanie príplatkov v ďalších rokoch.
-
Ani 3 dni neospravedlnenej absencie nemusia skončiť výpoveďou na hodinu
Podľa ustálenej judikatúry je dlhšia neospravedlnená neprítomnosť v práci pádnym dôvodom pre okamžité skončenie pracovného pomeru. Neplatí to však vždy. Čítajte, kedy vám musí zamestnávateľ absenciu prepáčiť.
-
Aké sú platy a majetkové pomery v cirkvi?
Zaujímalo vás niekedy, aké platy dostávajú farári a duchovní v cirkvi? Pre nezainteresovaných a neinformovaných ľudí je predstava o platových podmienkach farárov pomerne skreslená. Na presné mzdové tabuľky a majetok cirkvi sme sa preto pozreli aj my.
-
Zamestnanci sa dočkali. Od 1. mája ich čakajú vyššie mzdy
Po niekoľko mesačnom čakaní na zvýšenie mzdy sa zamestnanci konečne dočkali. Poslanci odklepli vyššie príplatky za víkend, nočnú prácu, sviatok a niektorí sa môžu tešiť aj na 13. a 14. plat.
-
4 kroky k rýchlemu vybaveniu reklamácie spotrebného tovaru
Výrobky, ktoré bežne používame sa už nevyrábajú tak kvalitne ako v minulosti. Takže ak sa vám nezapol čerstvo kúpený mobil, v chlebe bola zapečená myš alebo sa odlepil jeden z troch pásikov na značkových topánkach máte právo takýto nekvalitný tovar reklamovať.
-
Nahlasovanie poistných udalostí: Ako správne postupovať?
Nezáleží na tom, či sa vám stala škoda na aute, pri cestovaní, na zdraví, alebo nehnuteľnosti. Pre získanie kompenzácie z poistky je nutné zachovať presné postupy.
-
Ako rozoznať falošné bankovky a mince
Na Slovensku máme euro už niekoľko rokov. Jedna z výhod eurobankoviek je, že patrí k mene s najlepšími ochrannými prvkami na svete. Napriek tomu sa stále v obehu nachádza nespočetné množstvo falzifikátov. Pozrime sa na to, ako rozoznať falošnú bankovku a mincu od tej pravej.
-
Kde a ako investovať našetrené peniaze
Slováci dnes sporia menej ako v minulosti. Podľa štatistiky NBS, za posledný rok klesol objem úspor na termínovaných vkladoch o 300 miliónov eur. Aké sú dnes možnosti na zhodnotenie nasporených peňazí? Na túto tému sa vyjadril aj analytik OVB Allfinanz Slovensko, Marián Búlik.
-
Ako sa bude počítať čista mzda v roku 2018 na Slovensku a v Českej republike
Slovensko a Česko majú podobné daňové systémy a jednou z vecí, ktoré sa porovnávajú je aj výška mzdy. Ako sa bude v roku 2018 počítať čistá mzda na Slovensku a ako v Českej republike?
-
Pracujete cez sviatok alebo víkend? Máte nárok na príplatky
V mnohých zamestnaniach sa pracuje aj cez sviatok a víkend. Na aký príplatok ku mzde máte nárok, ak pracujete aj v deň pracovného pokoja?