-
České diaľničné známky sú od roku 2021 len elektronické. Kúpiť sa dajú aj offline
Českých vodičov jazdiacich po diaľniciach čakala 1. januára revolúcia. Prešli z papierových známok na elektronické diaľničné známky. Okrem toho Česi po vzore Slovákov skúšajú aj 365-dňovú známku.
-
Zimné pneumatiky: kedy ich treba prezuť? Podmienky sa v susedných krajinách líšia
Na Slovensku je používanie zimných pneumatík povinné, ak je na ceste súvislá vrstva snehu. V susedných krajinách sá podmienky líšia.
-
Zimná výbava do auta: tieto doplnky vám pomôžu v nečakaných situáciach
Zima je z prevádzkového hľadiska automobilu najnáročnejšia. Okrem zimných pneumatík však zákon žiadnu inú sezónnu výbavu nepredpisuje. Užitočných doplnkov však existuje viacero.
-
Chcete si zaobstarať psa? Toto sú všetky náklady na jeho chov
Niekto si psíka kúpi z chovu, iný zase dajú domov zvieraťu z útulku. V každom prípade náklady na psa nie sú zanedbateľnou položkou.
-
Ktorý mobilný internet je najlacnejší (porovnanie Telekom, Orange, O2, 4ka)
Môžete ho využívať doma, v práci, v teréne alebo si ho zobrať kdekoľvek so sebou. Mobilný internet ponúka nesporne veľké množstvo výhod. A ktorý je ten najlacnejší? Pozreli sme sa na ponuku operátorov.
-
Kúpa auta v čase koronakrízy: aká je ponuka a na čo si dať pozor?
Na slovenskom trhu sa stále objavujú autá v exekúcii, kradnuté vozidlá alebo vozidlá so stočenými kilometrami. Vyskytujú sa v inzerátoch od súkromníkov, ako aj v niektorých autobazároch.
-
Ako si môžu malé firmy pomôcť počas korona-krízy? Spájaním a zdieľaním nákladov
Koronakríza mala vplyv aj na podnikanie formou zdieľanej, respektíve kolaboratívnej ekonomiky. Kým odvetvia typické pre tento druh ekonomiky ako ubytovanie a doprava pocítili až 70-percentný prepad tržieb, nájdu sa firmy, ktorým sa spojenie síl a zdieľanie nákladov či priestorov vyplatilo.
-
Dovolenku si tento rok doprialo menej Slovákov. Prím hrali Tatry, Česko i Chorvátsko
Na dovolenke bolo len 38 % Slovákov, o 22 % menej ako vlani. Štyria z desiatich dovolenkujúcich oproti vlaňajšku výrazne obmedzili výdavky.
-
Máte prváka? Koľko bude stáť školská výbava?
Prvý ročník je náročný nielen pre deti ale aj pre rodičov. Očakáva sa,že budú svojmu potomkovi venovať viač času a tiež sa „klepnú“ po peňaženke.
-
Nové auto vs. jazdenka. Čo sa oplatí viac?
Auto je vraj až na pár výnimiek najhoršia investícia. Podľa čoho sa teda rozhodovať pri kúpe?
-
Ako zošrotovať automobil resp. kam odviesť staré auto?
Staré vozidlá je po skončení životnosti nutné zaviesť k spracovateľom starých vozidiel, teda na autovrakovisko. Ak nie je auto pojazdné, môžete využiť aj službu mobilného vyradenia vozidla od autorizovanej firmy.
-
15 tipov, ako výraznejšie ušetriť na energiách v domácnosti
V západnej Európe tvoria náklady na energie približne 7 percent rodinného rozpočtu, na Slovensku je to viac – 15 až 20 percent. Každá úspora na energiách je plus pre rodinný rozpočet!
-
Komentár: Cena striebra sa konečne prebrala
Strieborný kov, ktorý v obdobiach recesie a finančných kríz zvyčajne nasleduje v raste zlato sa dlho držal na veľmi podhodnotených úrovniach a nevedel prekonať hranicu 19 USD za uncu.
-
Nájom alebo podnájom? Rozdiel je veľký
Mnohí sa mylne domnievajú, že nájom a podnájom je to isté. Rozhodne to tak nie je. Aké sú základné rozdiely a u ktorého bývania budete obmedzenejší?
-
Počas koronakrízy stúpol záujem o autá typu SUV a kombi
Hitom tohto leta sú kombi a SUV, záujem o niektoré modely sa takmer strojnásobil. Kombíky vyhľadáva 26% záujemcov o jazdené vozidlo, SUV si vyberá 22 %, dopyt po dlhodobo najobľúbenejšej verzii hatchback sa znižuje.
-
Svadba počas pandémie. Aké obmedzenia platia tento rok?
Mnohé páry tohtoročnú svadbu odložili. Tí, ktorí sa rozhodli ju mať museli čakať na uvoľnenie opatrení. Niektoré obmedzenia sú však naďalej v platnosti.
-
Cestovné poistenie počas pandémie - dá sa poistiť proti COVID-19?
Počas pandémie kryje cestovné poistenie zväčša len liečebné náklady, nie karanténu.
-
SZČO reklamuje produkty rovnako ako fyzická osoba. Zaúčtovanie je zložitejšie
Ak SZČO zistí odhalí nekvalitný výrobok, môže si uplatniť reklamáciu voči dodávateľovi, rovnako ako fyzická osoba. Zaúčtovanie závisí najmä od toho, či si podnikateľ vedie podvojné účtovníctvo alebo nie.
-
10 najčastejších chýb pri žiadosti o príspevok
Získať príspevok od štátu je pre mnohé firmy takmer nadľudský výkon. Vyplniť zložitú žiadosť bez chyby dokázal len zlomok z celkových firiem, ktoré by si o príspevok mohli nárokovať.
-
Financie v čase krízy: 40% ľudí odkladá splátky, hotovosť používame menej
Koronavírus znížil náklady Slovákov na cestovanie až o 61%, výbery z bankomatov klesli o 23%.
-
Musíte platiť nájom v čase nútenej uzávierky vášho obchodu či prevádzky?
Prinútili vás zatvoriť obchod či prevádzku. Príjmy zo dňa na deň klesli na nulu, no množstvo nákladov vám zostalo. Okrem energií, odvodov na poistné, pre mnohých i nájom.
-
LPG alebo CNG: ktorý pohon je praktickejší resp. lepší?
Ak najazdíte veľa kilometrov, investícia do alternatívnych pohonov sa vám vráti pomerne rýchlo.
-
Ako znížiť zbytočné výdavky? Dobrý rodinný rozpočet dokáže zázraky
Množstvo Slovákov nemá žiadne finančné rezervy, niektorí ich majú len na pár týždňov. Pozrite si rady odborníka, ako znížiť výdavky a náklady v domácnosti a prežiť výpadok príjmov.
-
COVID‑19 a podnikanie: ako zmierniť dopad krízy na zmluvné vzťahy
Pandémia nákazy koronavírusom prináša problémy aj s plnením podnikateľských záväzkov. Aký vplyv majú aktuálne obmedzenia na práva a povinnosti medzi zmluvnými partnermi?
-
Poplatky za poštovné: pozrite si aktuálny cenník poštových poplatkov 2020
Vybavovanie vecí prostredníctvom Slovenskej pošty sa z roka na rok zlepšuje. Úmerne tomu sa hýbu nahor aj ceny za služby a produkty.
-
10 spôsôbov, ako si dobiť kredit na telefóne (Easy, Prima, 4ka, O2)
Predplatená mobilná karta je pre mnohé skupiny obyvateľstva výhodnejšou alternatívou ako paušál. Prinášame postup, ako možno dobiť kredit na telefóne u rôznych operátorov.
-
Ktorý neobmedzený paušál sa oplatí najviac? Porovnali sme ponuku operátorov
Neobmedzené volania, správy či internet. Čo dostanete od mobilných operátorov za 20 € mesačne? Ktorý mobilný operátor je najštedrejší k svojim zákazníkom?
-
Nemáte zaplatenú daň za psa? Poradíme kde, komu a kedy ju treba zaplatiť
Po meste, obci či dedine sa pohybuje množstvo psov, ktorých majitelia neplatia daň. Riskujú však nemalé pokuty.
-
Koľko vyjde starostlivosť o psa? Najväčšími položkami sú krmivo a vakcíny
Starostolivosť o psa môže viditeľne zaťažiť našu peňaženku. Či už ide o stravu, prehliadky u veterinára, starostlivosť o srsť a zuby, prípadne nové hračky do domácnosti - ročne vás to vyjde desiatky až stovky eur.
-
Ako správne triediť odpad? Pozor na nečisté plasty či vratné fľaše
Biologický odpad či papier sa rozložia do niekoľkých týždňov. Chyby robíme najmä v triedení plastu.
-
Aké máme náklady na bývanie a ako ich v novom roku znížiť?
Náklady na bývanie majú Slováci jedny z najvyšších v Európe. Od januára vzrástli o ďalšie percentá, no napriek tomu nemusíte platiť viac. Existuje mnoho možností, ako ušetriť na nákladoch za energie bez zníženia komfortu bývania.
-
Pohonné hmoty boli v roku 2019 lacnejšie, najviac sa stále oplatí LPG
Ceny benzínu a nafty boli tento rok priaznivejšie, ako po minulé roky. Pred desiatimi rokmi boli ceny pohonných hmôt v priemere len o desať centov nižšie.
-
Ako vrátiť nevhodný vianočný darček späť do obchodu? (návod)
Nesedí vám veľkosť? Dostali ste dva rovnaké darčeky? Alebo sa vám jednoducho nepáči darček, ktorý ste si našli pod stromčekom? V tomto článku sa dozviete kedy a ako môžete vrátiť vianočný darček.
-
Kam ísť na Silvestra? Ubytovacie kapacity sú už takmer zaplnené
Už viete kde budete tráviť posledný deň v roku 2019? Ak áno, máte vystarané. Kapacity ubytovania na Silvestra sú na Slovensku už na 90% zaplnené
-
Prečo si objednať first moment zájazd? Výrazná zľava a lepšia ponuka
Mnoho ľudí plánuje letnú dovolenku na poslednú chvíľu, prípadne niekoľko týždňov vopred. First moment je pritom v mnohých prípadoch najvýhodnejšia voľba.
-
Seriály a filmy cez internet: ktorá služba sa oplatí najviac (porovnanie 2019)
Na Slovensku možno legálne sledovať prostredníctvom on-line prostredia tisíce filmov či seriálov. Ako a kde ich možno sledovať a koľko to stojí? Prinášame prehľad streamovacích služieb na filmy a seriály.
-
Kedy stratí auto najviac zo svojej hodnoty? Cena ide nadol už po odchode zo showroomu
Autá z „veľkej trojky“ - Audi, BMW a Mercedes, stratia za tri roky aj vyše 50 percent ceny. Všetky nové autá však výrazne strácajú hodnotu ihneď po kúpe.
-
Black Friday alebo ako (ne)naletieť na zľavy
Black Friday, teda Čierny piatok sa už stáva každoročnou realitou aj na Slovensku. Počas tohto dňa je možné výhodne nakúpiť, no treba byť obozretný a nenaletieť na zľavy u nepoctivých obchodníkov.
-
Kedy sa oplatí kúpiť lyže a kedy je výhodnejšie si ich požičať?
Láka vás lyžovanie, ale neviete, či je tento šport pre vás to pravé? Zvažujete investíciu do celej lyžiarskej výstroje? Možno by ste si najprv mali vyskúšať lyžovanie a rozhodnúť sa neskôr.
-
Kupujete ojazdené auto? Testovacia jazda môže odhaliť väčšinu problémov
Najčastejšími chybami sú prikrátka skúšobná jazda a nedostatočná kontrola vozidla.
-
Slovákom sa v roku 2019 citeľne zvýšili výdavky na bývanie
Najviac financií míňame v spojitosti s nehnuteľnosťami. Zadlženosť je stále veľký problém. Potvrdzujú to dáta analytikov.
-
Príspevok na školské potreby: kto má nárok na 100 eur a kedy ho štát vypláca?
Parlament tento rok schválil navýšenie príspevku na školské potreby. Ide o jednorazové zvýšenie príspevku, využiť ho môžu všetci rodičia nastupujúcich prvákov.
-
Našli ste psíka tuláka? Poradíme vám, čo s ním
Túlavého psa, či už na dedine alebo v meste, rozhodne netreba ignorovať. Môže niekomu veľmi chýbať, prípadne môže predstavovať potenciálne nebezpečenstvo - ak by bol agresívny, chorý, alebo ak by spôsobil dopravnú nehodu. Psíkovi je možné pomôcť viacerými spôsobmi.
-
Cestovné poistenie na dovolenku: kde nájsť to najvýhodnejšie? (porovnanie)
Ak cestujete na dovolenku, treba myslieť aj na to, aby boli všetci cestujúci poistení. Pre pravidelných turistov sa oplatí celoročné poistenie, pre občasných zase krátkodobé cestovné poistenie. Ktoré cestovné poistenie je výhodné? Porovnali sme aktuálnu ponuku pre letnú sezónu 2019.
-
Ako prebieha preberanie nehnuteľnosti pri prenájme?
Na čo si dať pozor, keď sa sťahujete do podnájmu? Pripravili sme praktický článok o preberaní nehnuteľnosti.
-
Koľko stojí vakcinácia a očkovanie psov?
Ceny u veterinárov môžu byť rôzne, rovnako ako pri cenách špecializovaných doktorov u ľudí. Vyriešiť otázku, koľko budete platiť za vakcínu môže webová stránka alebo jeden telefonát do ambulancie.
-
Potraviny začiatkom roka prudko zdraželi. Môže za to aj nový odvod pre reťazce
Ceny ovocia, zeleniny či obilnín začiatkom roka prudšie rástli. Ide aj o bežnú sezónnosť, avšak aj nový odvod pre reťazce priniesol najvyššie zdražovanie za posledných 15 rokov.
-
Čo všetko si môžete dať do nákladov v daňovom priznaní 2019
Výška vašich daňových nákladov ovplyvňuje výšku dane z príjmov. Aké výdavky si možno uplatniť v tomto roku?
-
9 tipov, ako si čo najviac znížiť daň v daňovom priznaní 2019
Termín podania daňového priznania sa nezadržateľne blíži. Ak si chcete legálne znížiť daň z príjmu, máme zopár tipov, ako na to.
-
Príjmy z príležitostných činností v daňovom priznaní 2019
Príležitostné príjmy už nebudú tak obľúbený nástroj optimalizácie nákladov podnikateľov. Fyzické osoby už musia zdaniť príležitostné príjmy, ak budú plynúť na základe nejakej zmluvy.
-
Alternatívne ubytovanie a doprava. Aké sú možnosti ušetriť na cestách
Ubytovanie u súkromníka, zdieľanie jázd autom a rôzne ďalšie formy alternatívneho ubytovania a dopravy hýbu cestovaním nielen vo svete, ale aj na Slovensku.
-
Ako vypočítať spotrebu paliva akéhokoľvek auta
Ak chcete poznať reálne náklady na prevádzku vášho auta, budete potrebovať vedieť priemernú spotrebu auta. Tú síce nájdete v informáciach o aute, no od reality má často ďaleko. Ukážeme vám spôsob, ako vypočítať spotrebu podľa jednoduchého vzorca.
-
Cestná daň: ako, kedy a kto ju musí platiť
Ak chcete náklady spojené s používaním motorového vozidla zahrnúť do svojho účtovníctva, budete musieť podať a zaplatiť tzv. daň z motorového vozidla. Výhody a kompletný návod nájdete v tomto článku.
-
Budúci rok voláme a esemeskujeme v rámci EÚ ešte lacnejšie
Cenové stropy musí ešte oficiálne schváliť Rada EÚ, no budúci rok čakajú Európu v oblasti telekomunikácií významné zmeny.
-
6 vecí, za ktoré si v roku 2019 priplatíme
Rok 2019 prinesie vo svete financií niekoľko noviniek, tie najmenej príjemné sa budú týkať vyšších nákladov na život.
-
Kedy a komu sa oplatí prejsť na paušálne výdavky
V akom prípade sa vám oplatí uplatňovať paušálne výdavky? Ako ich vypočítate?
-
Prezutie pneumatík na zimu: ako prezúvajú Slováci (prieskum)
Najdôležitejším kritériom pre výber zimných pneumatík je pre 52 % Slovákov vlastná skúsenosť. Cenu ako najdôležitejšie kritérium výberu pneumatík udáva necelých 43 % opýtaných.