-
Prezidentské voľby 2019: Ako nájsť volebnú miestnosť?
Existuje niekoľko možností, ako nájsť volebnú miestnosť v danom meste alebo v obci.
-
Aká bola volebná účasť Slovákov v prezidentských voľbách? (1999, 2004, 2009, 2014)
Volebná účasť v prezidentských voľbách nebýva najväčšia. V rámci krajín Európy sme takmer na chvoste štatistiky.
-
Prezidenti SR: Ivan Gašparovič - dvojnásobný prezident
Ivan Gašparovič bol v poradí tretí prezident Slovenskej republiky. Funkciu prezidenta zastával dvakrát po sebe.
-
Zoznam kandidátov v prezidentských voľbách 2019 (+ popis)
Pozrite si oficiálny zoznam kandidátov na prezidenta.
-
Ak nevyporiadate majetok po rozvode včas, môžete oň prísť
V súčasnosti sa rozvádza bezmála každé druhé manželstvo. Neoddeliteľnou súčasťou rozvodu sú aj zmeny majetkovej situácie manželov. Aké sú možnosti vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva a na čo si dávať pozor?
-
Deň sv. Valentína: Komerčný sviatok alebo deň pre romantikov?
Blíži sa ďalší sviatok, z ktorého ľudia urobili komerčnú senzáciu. Všade sú ružové, čokoládové alebo plyšové srdiečka, kvety a iné romantické darčeky. Kúpiť niečo svojej polovičke je samozrejmá vec a obchodníci to veľmi dobre vedia. Aká však bola podstata tohto sviatku, kým sa z neho nestal výnosný biznis?
-
Hlasovanie v prezidentských voľbách má svoje pravidlá. Za ich nedodržanie hrozí aj pokuta
Spôsob hlasovania v prezidentských voľbách je pomerne jednoduchý. Treba si však dať pozor na správne odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.
-
Ako pozastaviť živnosť v roku 2019
Možno si v tomto roku chcete oddýchnuť od stresu, podnikania, viac cestovať alebo máte len sezónnu prácu. V takom prípade sa vám oplatí prerušenie živnosti. Uľahčíte si od odvodov a pritom nemusíte podnikanie rušiť.
-
Prezidenti SR: Rudolf Schuster - prvý prezident volený občanmi
Rudolf Schuster prebral prezidentské žezlo po Michalovi Kováčovi. Bol prvým prezidentom, ktorého si zvolili občania v prvej priamej voľbe prezidenta.
-
Prezidenta zo zahraničia voliť nemôžete
Voliť mimo Slovenska je možné len v parlamentných voľbách. Už dlhodobo to chce zmeniť iniciatíva Srdcom doma.
-
Plat, právomoc, výhody a dôchodok prezidenta Slovenskej republiky
Funkcia prezidenta má isté právomoci, výhody a povinnosti. Keď však vo svojej funkcii skončí, patrí mu aj doživotný plat.
-
Financujete opravy partnerovho domu? Po rozchode sa vám nemusí nič vrátiť
Plánujete hradiť opravy cudzej nehnuteľnosti? Kým dvojica žije spoločne, berie sa to ako investícia do budúcnosti. Ako však riešiť vyporiadanie v prípade rozchodu či rozvodu?
-
Prezidenta môžete voliť aj mimo svojho bydliska, ale len s voličským preukazom
16. marca 2019 si budeme voliť novú hlavu štátu. Ak chcete voliť aj mimo svojho trvalého bydliska, potrebujete voličský preukaz. Poradíme vám, ako a kde si ho môžete vybaviť.
-
Prezidenti SR: Michal Kováč - symbol boja proti mečiarizmu
Michal Kováč bol prvým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky, ktorého z vlastných radov nominovala HZDS. Mal to byť poslušný stranícky prezident, no nakoniec sa z neho stala výrazná protiváha Mečiarovej vlády.
-
Nižšia sadzba DPH na ubytovanie aj vyšší daňový bonus na dieťa. Rok 2019 priniesol niekoľko daňových zmien
Od 1. januára začalo platiť niekoľko zmien v oblasti daní a odvodov. Niektoré z nich ľudí čiastočne odbremenia, iné pravdepodobne spôsobia dvíhanie cien potravín a neživotného poistenia.
-
Deti nemožno vylúčiť z dedenia závetom
Vedeli ste, že z dedenia môžete byť vynechaní bez toho, aby poručiteľ spísal akúkoľvek listinu? Čo sa musí urobiť, aby deti nedostali nijaké dedičstvo? Urobte si v tom jasno s naším článkom.
-
Kedy sú polročné a jarné prázdniny v roku 2019
Blíži sa polročné hodnotenie študentov strednej a základnej školy. O niečo neskôr ich čakajú aj jarné prázdniny.
-
V roku 2019 bude pracovný pomer na dohodu opäť o niečo viac atraktívny
K tým, ktorí túto formu pracovného vzťahu využívali stabilne sa môžu pridať aj predčasní dôchodcovia, ktorí si dokážu cez dohodu privyrobiť tiež.
-
Podmienky absolventskej praxe sa v roku 2019 nemenia
Ešte v roku 2018 sa zmenila výška príspevku za absolventskú prax, ktorá závisí od výšky životného minima.
-
Osobitný odvod je opäť ukážkou populistického riešenia, tvrdí analytik
Nepomohli námietky odborárov, obchodných reťazcov, analytikov, ekonómov ani veto prezidenta Andreja Kisku. Parlament 13. decembra oficiálne schválil a zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce.
-
Analytik: Ekonomická kríza v roku 2019 nepríde
Podľa predpokladov sa v roku 2019 síce svetový hospodársky rast spomalí, ale ekonomická kríza, akú si pamätáme z rokov 2008 a 2009, by prísť nemala.
-
Odpočítateľná položka na zdravotné poistenie v roku 2019
Zamestnanci s menším platom alebo minimálnou mzdou si aj v roku 2019 môžu uplatniť odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie, vďaka ktorej si znížia odvody a zvýšia čistý príjem.
-
3 dôležité udalosti v roku 2019
Rok 2018 sa končí a nás čaká vstup do nového kalendárneho roka, ktorý okrem iného prinesie prezidentské voľby, hlasovanie o zastropovaní dôchodkov a EÚ sa pripravuje na oficiálny brexit.
-
Kedy sú obchody na Slovenku zatvorené
Ak ste sviatočný deň plánovali stráviť v obchodnom centre, chce to náhradný plán. Kedy budú obchody zatvorené a kde môžete aj napriek tomu nakúpiť?
-
Deti si už neželajú klasické darčeky. Trendom je obálka s peniazmi
Vianoce sú za rohom, takže väčšina ľudí už má darčeky nakúpené. Paradoxom je, že deti dostávajú darčeky častejšie na narodeniny, než na Vianoce. Väčšina z nich si želá dostať obálku s peniazmi.
-
Daň za psa: Koľko a kedy sa platí
Daň za svojho štvornohého miláčika už nemusíte platiť do konca januára ako kedysi. Kedy a koľko treba platiť? Spravili sme prehľadný súhrn.
-
Rok 2019: Čaká nás vyrovnaný štátny rozpočet, vyššie platy, mzdy aj dôchodky
Nový rok prinesie niekoľko zásadných zmien vo verejných, ale aj osobných financiách. Vláda schválila aj niekoľko nových zákonov.
-
Ako si vypočítať PN-ku
Ste zamestnancom alebo živnostníkom a potrebujete si informatívne vypočítať náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti? Ukážeme vám, ako na to.
-
Odvod pre obchodné reťazce: čo prinesie slovenským spotrebiteľom
Po reguláciách pre banky, podniky a poisťovne vstúpi čoskoro do platnosti aj osobitný odvod pre obchodné reťazce. Kto ho v skutočnosti zaplatí?
-
Aké dopady bude mať zastropovanie dôchodkového veku (rozhovor)
Zastropovanie dôchodkového veku je dnes jednou z najhorúcejších tém Slovenska. Aký dopad bude mať zastropovanie dôchodkového veku na slovenskú ekonomiku, ak bude tento návrh ústavného zákona schválený?
-
Ako sa pripraviť na hypotéku?
Hypotéka je záväzok na desiatky rokov. Mnoho ľudí sa naň nepripraví dostatočne. Ako z hľadiska rozpočtu, tak aj z hľadiska istenia a noviniek, ktoré s hypotékami súvisia.
-
Ako postupovať, keď nájomca neplatí nájomné
Dožiadať sa peňazí za nájomné, prípadne vysťahovať neplatiča z vášho bytu vôbec nie je jednoduché. A to aj v takom prípade, ak máte riadnu nájomnú zmluvu.
-
Môžete si natáčať policajta alebo daňovú kontrolu pri výkone ich služby?
Chcete si natočiť výkon služby verejného činiteľa na video? Zákon vám to umožňuje, existuje však niekoľko výnimiek. K tejto problematike nám poskytol svoj odborný názor aj advokát JUDr. Adam Puškár.
-
Sviatky 2019 v Česku, Poľsku, Rakúsku, Maďarsku a na Ukrajine
Slovensko má najviac sviatkov spomedzi krajín Európskej únie. Pozrieme sa na to, koľko sviatkov majú krajiny, s ktorými Slovensko susedí. V článku nájdete aj termíny, kedy sú u našich susedov zatvorené obchody.
-
Sused môže vlastniť aj časť vášho pozemku
Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním vôbec nie je také neobvyklé, ako si možno myslíte. Čítajte, za akých podmienok možno vec vydržať a kedy najčastejšie k vydržaniu dochádza.
-
Chcete mať české občianstvo? Pripravte sa, že na úradoch strávite takmer celý rok
Na to, aby ste mohli žiť a pracovať v Českej republike české občianstvo nepotrebujete. Sú však určité situácie, kvôli ktorým sa pre české občianstvo môžete rozhodnúť.
-
10 tipov na vianočný darček pre ženu
Ako vybrať ten najlepší darček pre ženu? Ideálne tak, že spojíte krásu s praktickosťou. Tu je 10 tipov, ktoré môžu pomôcť.
-
Sviatky, pamätné dni a zatvorené obchody v roku 2019
V roku 2019 nás už tradične čaká 15 sviatočných dní, 18 pamätných dní a 15,5 dňa, počas ktorých budú obchody zatvorené.
-
Od vzniku ČSR ubehlo 100 rokov. Po rozdelení rýchlo dobiehame ekonomický náskok Česka
Tento rok sme oslávili 100. výročie vzniku Československa. Aký bol ekonomický stav prvej republiky? Vyrovná sa niekedy Slovensko svojmu ekonomicky silnejšiemu českému bratovi?
-
Ktorý mobilný internet je najlacnejší (porovnanie Telekom, Orange, O2, 4ka)
Môžete ho využívať doma, v práci, v teréne alebo si ho zobrať kdekoľvek so sebou. Mobilný internet ponúka nesporne veľké množstvo výhod. A ktorý je ten najlacnejší? Pozreli sme sa na ponuku operátorov.
-
Môže darca žiadať vrátenie daru, ak sám prišiel o majetok?
Vedeli ste, že zákon za určitých podmienok umožňuje, aby sa darca domáhal vrátenia daru? Poďte sa s nami pozrieť, v akých prípadoch môže obdarovaný o dar prísť a čo musí darca podniknúť, aby dar naozaj získal späť.
-
Operatívny lízing. Veci nevlastníte, ale využívate
Operatívny lízing je možnosť, ako využívať rôzny majetok bez toho, aby ste ho museli kupovať a vlastniť. Prenajímate si ho ako službu a ponuka sa neustále rozširuje.
-
Prechodný a trvalý pobyt v nájomnom byte - aké má úskalia?
Nahlasovanie prechodného alebo trvalého pobytu v nájomnom byte je problémom, ktorý riešia nájomcovia aj prenajímatelia. Čítajte, ako nahlasovanie prebieha a aké má evidencia pobytu riziká pre oboch účastníkov nájomného vzťahu.
-
Black Friday alebo ako (ne)naletieť na zľavy
Black Friday, teda Čierny piatok sa už stáva každoročnou realitou aj na Slovensku. Počas tohto dňa je možné výhodne nakúpiť, no treba byť obozretný a nenaletieť na zľavy u nepoctivých obchodníkov.
-
Refinancovanie hypotéky nie je výhodné pre každého
Nad refinancovaním hypotéky sa ľudia zamýšľajú hneď z niekoľkých dôvodov. Skrátiť si dobu splatnosti, znížiť mesačnú splátku alebo chcú mať jednoducho výhodnejší úrok.
-
Kto je povinný platiť koncesionárske poplatky a aká je ich výška?
Neprešlo ich zrušenie, ani zvýšenie. Väčšina z nás má teda stále mesačnú povinnosť voči RTVS.
-
Pohľadávka môže zaniknúť aj inak, než zaplatením
Úhrada dlhu nie je jediným spôsobom, ako ho zniesť zo sveta. Rôzne spôsoby vedúce k nevymáhateľnosti peňažnej pohľadávky by mal poznať každý dlžník i veriteľ. Čítajte, aké alternatívy v tomto smere ponúka zákon.
-
Kedy a kde začať nakupovať na Vianoce?
Počasie tak síce nevyzerá, ale do Vianoc ostávajú necelé dva mesiace. A to je v niektorých prípadoch ten správny čas na nákup darčekov, aby stihli doraziť pod stromček.
-
Chcete si zmeniť meno alebo priezvisko? Nebude to bez podmienok
Meno a priezvisko si môžete zmeniť, ale len za určitých podmienok. Zákon presne definuje prípady, kedy tak môžete urobiť bezplatne a kedy za zmenu zaplatíte správny poplatok.
-
30. októbra budeme mať jednorazový štátny sviatok. Budú otvorené obchody?
Vláda schválila jednorazový štátny sviatok, ktorý bude v utorok 30. októbra. Pripomenieme si 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa.
-
Od 1. septembra už zviera nie je vec. Aké povinnosti pribudli majiteľom?
Slovensko sa po niekoľkých rokoch diskusií pridalo medzi moderné krajiny, ktoré neberú živé zvieratá ako vec. Majiteľom však pribudlo aj niekoľko povinností.
-
Mal váš let meškanie alebo vám ho úplne zrušili? Máte nárok na odškodnenie
Ste častým cestujúcim v leteckej doprave? Tak to už ste určite zažili meškanie alebo úplné zrušenie letu. Prečítajte si, na aké náhrady a kompenzáciu máte v týchto prípadoch nárok.
-
Andrej Danko už určil dátum konania komunálnych volieb 2018
Predseda parlamentu Andrej Danko už určil deň konania komunálnych volieb. Prečítajte si termín volieb, ako voliť, aký je volebný systém a aké sú možnosti kandidatúry.
-
Ako vybaviť občiansky preukaz: Všetko, čo by ste mali vedieť
To, že občiansky preukaz je musí vlastniť každý občan Slovenskej republiky, ktorý dovŕšil 15 rokov a má trvalý pobyt na Slovensku, vie už zrejme každý. No kde treba podať žiadosť? Koľko to stojí? Čo ak stratíte občiansky preukaz? Odpovede nájdete v našom článku.
-
Falošný výjazd záchranných zložiek vás môže vyjsť pekne draho
Prácu hasičov, záchranárov a policajtov ocení len človek, ktorý ich služby aspoň raz naozaj potreboval. Sú však aj takí, ktorí si z integrovaného záchranného systému robia žarty. Ak zneužijete tiesňovú linku bez toho, aby ste ju reálne potrebovali, za výjazd zaplatíte z vlastného vrecka a neminie vás ani mastná pokuta.
-
Prezidentské voľby 2018 v Českej republike
Hneď na začiatku roka čaká našich českých susedov veľká politická udalosť. Budú si voliť hlavu štátu a to len druhýkrát v ére svojej samostatnosti. Ako u nich prebiehajú voľby a kto vlastne kandiduje na post prezidenta?
-
Ako rozoznať falošné bankovky a mince
Na Slovensku máme euro už niekoľko rokov. Jedna z výhod eurobankoviek je, že patrí k mene s najlepšími ochrannými prvkami na svete. Napriek tomu sa stále v obehu nachádza nespočetné množstvo falzifikátov. Pozrime sa na to, ako rozoznať falošnú bankovku a mincu od tej pravej.