Tag občiansky zákonník

Občiansky zákonník je zákonník, ktorý obhajuje predpisy z oblasti občianskych práv a slobôd, ochrany vlastníctva a osobnosti. Takýto druh zákonníku majú mnohé demokratické krajiny. Občiansky zákonník upravuje napríklad majetkové vzťahy, ochranu duševného vlastníctva a podobne.

Súvisiace tagy

Súvisiace správy

 • Čo robiť, ak nesúhlasíte so závetom?
  Zanechal po sebe zosnulý poručiteľ testament, ktorý vám vôbec nevyhovuje? Aké skutočnosti spochybňujú jeho platnosť a čo podniknúť, aby sa podľa neho nededilo?
 • Financujete opravy partnerovho domu? Po rozchode sa vám nemusí nič vrátiť
  Plánujete hradiť opravy cudzej nehnuteľnosti? Kým dvojica žije spoločne, berie sa to ako investícia do budúcnosti. Ako však riešiť vyporiadanie v prípade rozchodu či rozvodu?
 • Deti nemožno vylúčiť z dedenia závetom
  Vedeli ste, že z dedenia môžete byť vynechaní bez toho, aby poručiteľ spísal akúkoľvek listinu? Čo sa musí urobiť, aby deti nedostali nijaké dedičstvo? Urobte si v tom jasno s naším článkom.
 • Môže darca žiadať vrátenie daru, ak sám prišiel o majetok?
  Vedeli ste, že zákon za určitých podmienok umožňuje, aby sa darca domáhal vrátenia daru? Poďte sa s nami pozrieť, v akých prípadoch môže obdarovaný o dar prísť a čo musí darca podniknúť, aby dar naozaj získal späť.
 • Pohľadávka môže zaniknúť aj inak, než zaplatením
  Úhrada dlhu nie je jediným spôsobom, ako ho zniesť zo sveta. Rôzne spôsoby vedúce k nevymáhateľnosti peňažnej pohľadávky by mal poznať každý dlžník i veriteľ. Čítajte, aké alternatívy v tomto smere ponúka zákon.
 • Koľko stojí rozvod
  Rozvod je nie je príjemná záležitosť a každá z dotknutých strán je do určitej miery v nelichotivej situácii. Ideálny stav je, ak tento úkon netrvá dlho a obe strany budú po rozvode spokojené. Koľko to vlastne celé stojí?
 • 7 zmien, ktoré ovplyvnia podnikateľov v roku 2018
  Aj rok 2018 prináša podnikateľom ďalšie nové povinnosti. Novoty sa týkajú nielen podnikania formou obchodnej spoločnosti, ale aj tzv. živnostníkov. Chcete byť v obraze? Prečítajte si článok.
 • 4 kroky k rýchlemu vybaveniu reklamácie spotrebného tovaru
  Výrobky, ktoré bežne používame sa už nevyrábajú tak kvalitne ako v minulosti. Takže ak sa vám nezapol čerstvo kúpený mobil, v chlebe bola zapečená myš alebo sa odlepil jeden z troch pásikov na značkových topánkach máte právo takýto nekvalitný tovar reklamovať.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.