-
9 vecí, ktoré musí spĺňať platná výpoveď pre nadbytočnosť
Počas pandémie zaniká mnoho pracovných miest. Ak sa strata práce týka aj vás, môžete si podľa nášho návodu skontrolovať, či bol váš pracovný pomer rozviazaný v súlade so zákonom.
-
Štát zaviedol povinný home office. Môže ho aj kontrolovať?
Kontroly home officu nemajú byť realizované formou razií, rezort chce preverovať podnety od občanov.
-
Pracovná zmluva na dobu určitú vs. na dobu neurčitú (porovnanie)
Pracovná zmluva na dobu určitú sa najčastejšie uzatvára na jeden rok. V niektorých prípadoch to môže byť aj dlhšie. Pracovná zmluva na dobu neurčitú je obľúbenejšou a lepšou formou zmluvy pre zamestnanca.
-
Ak sa zamestnanec nedá testovať: môže čerpať dovolenku alebo pôjde na péenku?
Ak sa nenechám otestovať, čo z toho pre mňa plynie zo zákona? Prinášame dôležité informácie pre zamestnancov o celoplošnom testovaní.
-
Aká dlhá má byť pauza medzi zmenami v zamestnaní?
Pracujete viac ako by ste mali? Aký je pracovný čas zo zákona a kedy máte nárok na prestávku? Prinášame odpovede.
-
Ako si nájsť prácu na internete? Skúste pracovné portály i LinkedIn
Hľadanie zamestnania prostredníctvom internetu je dnes jedným z najčastejšie používaných spôsobov, ako rýchlo získať prehľad o voľných pracovných pozíciách.
-
Koľko zarábajú predavačky? Už to nezávisí len od regiónu
Priemerné hrubé mzdy pokladníkov na Slovensku za posledné roky rástli. Vyšší plat však nedostanete len tak.
-
Aké zmeny v Zákonníku práce prišli a prídu v roku 2020? Pozrite si prehľad
Rok 2020 potešil rodičov novinkami, zvýšil minimálnu mzdu, motivuje zamestnávateľov podporovať šport a oslobodí nás aj od niektorých súdnych poplatkov.
-
Návod, ako požiadať o dávku v nezamestnanosti v 4 krokoch
Prišli ste o zamestnanie? Alebo ste jednoducho odišli z práce? Na určitý čas môžete poberať dávku resp. podporu v nezamestnanosti.
-
Môže vás zamestnávateľ nútiť pracovať aj cez sviatok alebo v nedeľu?
Nariadil vám zamestnávateľ na nedeľu inventúru a vám sa to vôbec nehodí? Čítajte, v akých prípadoch vás môže zamestnávateľ zavolať do práce aj cez víkend či počas sviatkov.
-
Práca popri materskej dovolenke: ako si možno privyrobiť?
Spojiť zamestnanie a starostlivosť o malé dieťa nie je jednoduché. Môže matka zarábať a neprísť o dávky?
-
Viac ako 90 dní prázdnin v školskom roku 2019/2020. Deti sa tešia, rodičia už menej
V školskom roku 2019/2020 sa môžu žiaci tešiť na viac ako 90 dní prázdnin a sviatkov. Čo pre žiakov znie ako skvelá zpráva, pre pracujúcich rodičov skôr naopak. Skombinovať dni dovolenky s prázdninami je často oriešok.
-
Koľko zarábajú starostovia na Slovensku?
Od decembra 2018 bola prijatá novela zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Platy boli v oboch prípadoch zvýšené. Pozrime sa na to, koľko môžu zarobiť naši starostovia.
-
Nezamestnanosť v Európskej únii historicky klesá. Česi a Slováci atakujú rekordné čísla
Miera nezamestnanosti v EÚ dosiahla v prvom kvartáli tohto roku svoje historické minimum. V niektorých krajinách však stagnovala a sú aj krajiny ako Grécko, ktoré sa aj napriek poklesu stále trápia s vysokou nezamestnanosťou.
-
Tipy, ako sa pripraviť na pracovný pohovor
Ak ste práve dostali pozvánku na pohovor na vaše vysnívané pracovné miesto, určite premýšľate, ako nepremárniť túto príležitosť a zvýšiť si šance na podpis pracovnej zmluvy. Prípravu nepodceňujte, avšak nie je ani nutné podliehať panike. V našom článku vám prinášame rady, ako sa pripraviť na toto dôležité stretnutie.
-
Užitočné tipy a rady, ako si nájsť prácu
Prišli ste o zamestnanie? Alebo vás nebaví vaša aktuálna práca? Potom by sa vašou novou prácou malo stať hľadanie si práce. Máme niekoľko tipov, ako to dotiahnuť do úspešného konca.
-
Kedy vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď?
Tehotenstvo či práceneschopnosť nie sú zďaleka jedinými okolnosťami, ktoré vás chránia pred stratou práce. Aké ďalšie skutočnosti zamestnávateľovi zabraňujú rozviazať pracovný pomer výpoveďou?
-
Zápočtový list a pracovný posudok – dokedy ich musí zamestnávateľ vydať?
Zápočtový list aj pracovný posudok od vás môže požadovať každý nový zamestnávateľ. Čo by mali tieto dokumenty obsahovať a ako sa brániť pri problémoch s ich vydaním?
-
Príplatky za prácu v roku 2019: viac peňazí za prácu v noci a cez víkend
Národná rada SR minulý rok schválila zvyšovanie príplatkov za prácu. Po minuloročnom zvyšovaní dostanú pracovníci, ktorých sa to týka viac peňazí aj od 1. mája 2019.
-
Ako môže študent ušetriť na odvodoch (tipy a rady)
Hovorí sa, že pre firmy je najvýhodnejšie zamestnávať brigádnikov študentov, ktorí sú zároveň živnostníkmi. Oplatí sa to však aj študentom? Poďme sa pozrieť na praktické tipy, ako a kedy študent šetrí na odvodoch.