-
Daňové priznanie k dani z príjmov treba podať do 31. marca, o odklad treba požiadať
Prinášame krátky prehľad o tom, kto musí podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2020, aké termíny platia pre podanie priznania a zaplatenie dane a aké bonusy si možno tento rok uplatniť.
-
Musí mať živnostník podnikateľský účet? Nemusí, ale…
Potrebuje živnostník otvárať podnikateľský účet alebo môže používať aj bankový účet fyzickej osoby? Slovenská legislatíva to neurčuje.
-
Minimálna mzda 2021 v ČR a jej dopad na mzdy a dávky
O koľko sa zvýši minimálna a zaručená mzda v roku 2021? Aký bude mať dopad na ďalšie dávky a odvody? Ako sa zmenia odvody pre zamestnancov, pre podnikateľov či SZČO?
-
Jeden odvod, žiadne daňové priznanie či kontroly. Česko zavádza novú paušálnu daň pre živnostníkov
Živnostníci, ktorí sa prihlásia k paušálnej dani, budú platiť jednu sumu mesačne celý rok. Nemusia si robiť evidenciu výdavkov ani sa obávať daňových kontrol, nepodávajú žiadne daňové priznanie ani prehľady poistného.
-
Aj živnostník má nárok na gastrolístky: 5,10 eur denne
Zamestnávatelia prispievajú svojim zamestnancom na stravu. Stravné si rovnakej výške ako zamestnanci si môžu uplatniť aj živnostníci. V súčasnosti až 5,10 eur.
-
Nudzový stav 30 dní, vyučovanie bez spevu, v divadlách 500 divákov. Aj takto vypadajú opatrenia v ČR
V Česku sa nesmie spievať, no v kostoloch sa pomodlí až stovka. Šport je bez divákov, v divadle až 500. Máme na Slovensku prísnejšie opatrenia? A je to tak dobre alebo zle?
-
Kto najviac zarobil a kto prerobil počas koronakrízy?
Koronavírus zmenil ekonomickú situáciu v celom svete. Lockdown však ustupuje do úzadia a môžeme bilancovať škody, ale aj prekvapivé zisky. Analytici sa už zhodujú, že súčasná kríza len urýchlila to, o čom sa šepkalo dávnejšie. Začína nový systém fungovania sveta.
-
Komentár: Medzi víťazov koronakrízy patria aj výrobcovia bicyklov a e-commerce s módou. Ich akcie dokonca rastú viac ako tržby
Korona pomohla nielen naštartovať biznis okolo bicyklov, ale pravdepodobne prispela aj k zmene životného štýlu. Investori vidia budúcnosť segmentu bicyklov optimisticky, čo vyhnalo akcie prudko nahor.
-
Komentár: Ocenenie pre rýchlo rastúci fin-tech sa strojnásobí na 5,5 miliárd dolárov
Obdobie uplynulých týždňov prinieslo rapídny nárast v sektore E-commerce. Je to dôsledok toho, že sa viac ľudí rozhodlo nakupovať a platiť za tovar online, aby dodržali pravidlá sociálneho odstupu kvôli COVID-19.
-
Druhá vlna COVID-19: čo robiť, aby vás nezruinovala? (príklady na dodatky zmlúv)
Posledné dni sa nesú v duchu rozvoľňovania opatrení. Epidemiológovia však varujú: počty chorých budú opäť stúpať. Čo s obchodnými partnermi dojednať, aby vás nové mimoriadne udalosti nepoložili na kolená?
-
10 najčastejších chýb pri žiadosti o príspevok
Získať príspevok od štátu je pre mnohé firmy takmer nadľudský výkon. Vyplniť zložitú žiadosť bez chyby dokázal len zlomok z celkových firiem, ktoré by si o príspevok mohli nárokovať.
-
Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Oplatí sa počkať alebo už cena lepšia nebude?
Prepad ekonomiky zavinenej korona krízou je evidentný. Zatiaľ nie je možné vidieť všetky jej dôsledky, avšak je viac ako isté, že sa dotkne mnohých odvetví na trhu. Preto môže zamávať aj nehnuteľnosťami.
-
Ako reklamovať, ak ste podnikateľ? Zákonná záruka sa na vás nevzťahuje!
Takmer každý spotrebiteľ dnes vie, že vady zakúpenej veci môže reklamovať až v dvojročnej záručnej lehote. O niečo menej známe je, že v podnikateľských vzťahoch to funguje odlišne.
-
Uvoľňovanie opatrení v ČR sa zrýchli. V pondelok otvárajú veľké predajne, služby budú dostupné v máji
Okrem nákupných centier otvoria takmer všetky predajne už posledný aprílový pondelok. Ku kaderníkovi si česi zájdu hneď po májových sviatkoch.
-
Otvárajú sa malé obchody a trhoviská, uvoľnovanie opatrení začalo
Vláda schválila uvoľnovanie opatrení v štyroch fázach. Čo sa môže už od stredy 22. apríla?
-
Skoncujte s neplatičmi: ako zistiť, či je obchodný partner bonitný?
Ak vám odberateľ nedokáže zaplatiť, je to problém vždy. V čase koronakrízy to však môže byť úplne likvidačné. Ako „preklepnúť“ obchodného partnera z hľadiska jeho finančnej situácie?
-
V ČR schválili uvoľňovanie opatrení: malé svadby a farmárske trhy už od pondelka, k holičovi až za mesiac
Kedy sa začne s uvoľňovaním opatrení, ktoré mali zabrániť šíreniu epidemie COVID-19 na Slovensku môžeme zatiaľ len tušiť. U našich susedov však už majú plán.
-
Podarí sa od pandémie zachrániť aj naše peňaženky?
Do boja s koronavírusom nastupujú po lekároch aj ekonómovia. Ich úlohou je poskytnúť svetovej ekonomike umelé dýchanie a priviesť ju opäť k životu. Reštriktívne kroky inšpirované čínskymi postupmi však v kapitalistickom zriadení veštia finančnú katastrofu.
-
Musíte platiť nájom v čase nútenej uzávierky vášho obchodu či prevádzky?
Prinútili vás zatvoriť obchod či prevádzku. Príjmy zo dňa na deň klesli na nulu, no množstvo nákladov vám zostalo. Okrem energií, odvodov na poistné, pre mnohých i nájom.
-
Živnosť verzus s.r.o. – ktorá forma podnikania sa oplatí viac?
Ak podnikáte na Slovensku – určite ste už riešili dilemu toho, akú formu podnikania si zvoliť. Živnosť aj eseročka sú najrozšírenejšie, majú svoje nesporné výhody, vyberať z nich by ste si mali okrem iného aj podľa výšky príjmov i nákladov na účtovníctvo.
-
COVID‑19 a podnikanie: ako zmierniť dopad krízy na zmluvné vzťahy
Pandémia nákazy koronavírusom prináša problémy aj s plnením podnikateľských záväzkov. Aký vplyv majú aktuálne obmedzenia na práva a povinnosti medzi zmluvnými partnermi?
-
Chcete podnikať formou s.r.o.? 5 vecí, ktoré si treba ujasniť vopred
Hoci sa založenie spoločnosti s ručením obmedzeným často zveruje externým odborníkom, ani títo bez vás spravidla nerozhodnú o nasledujúcich piatich otázkach. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré to sú.
-
Ako sa zbaviť spoločnosti s ručením obmedzeným?
Rozhádali ste sa s ostatnými spoločníkmi alebo ste zdedili nechcený obchodný podiel? Poradíme, ako sa zbaviť účasti v s.r.o., ktorá má viacero spoločníkov.
-
Koľko stojí podnikateľský účet? Bezplatný má len zopár bánk, zľavy najmä noví podnikatelia
Banky na Slovensku v roku 2019 upravovali poplatky za vedenie účtu a ďalšie služby. Poďte sa s nami pozrieť na porovnanie podnikateľských účtov.
-
Crowdfundingové platformy na Slovensku a v Českej republike (porovnanie)
Slovenský a český trh tiež ponúka pomerne veľké množstvo crowdfundingových platforiem. Väčšina z nich však bojuje o prežitie alebo pomaly zaniká. V článku sme porovnali najväčšie a najúspešnejšie platformy z našich končín.
-
Crowdfunding je jednou z možností, ako odštartovať svoje podnikanie bez banky alebo investora
Crowdfunding, vo veľmi zjednodušenom preklade hromadné financovanie, je inovatívny spôsob získavania finančnej podpory na rôzne projekty či podnikanie. V podstate ide o zbierku, kde ľudia prispievajú väčšou alebo menšou čiastkou na váš projekt alebo štart zaujímavého podnikateľského nápadu.
-
Môže zamestnávateľ zakázať odbory?
Aj vy môžete výrazne ovplyvniť pracovné podmienky na vašom pracovisku. Čítajte, akými spôsobmi sa možno podieľať na rozhodovaní vášho zamestnávateľa.
-
Hypotéka pre podnikateľov? Banky posudzujú hlavne príjem a dobu podnikania
Získať hypotéku môže byť pre podnikateľa alebo živnostníka pomerne náročnou úlohou. Banky môžu byť na tento druh klientov oveľa prísnejšie ako na ľudí v zamestnaneckom pomere. Najzákladnejšími kritériami sú vydokladovanie príjmu a dostatočne dlhá doba podnikania.
-
Mešká dlžník s platením? 4 nároky veriteľa, ktoré sú s tým spojené
Dátum splatnosti by sa nemal určovať len podľa faktúry a aj krátke omeškanie dlžníka vám môže vyniesť viac, než 40 eur. Čítajte, čo treba vedieť o vymáhaní pohľadávok z podnikania.
-
Kreatívne vouchere môžu podnikateľom pokryť až 50 % nákladov na rozvoj. Záujem prejavilo vyše 990 subjektov
Reč je o národnom projekte Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry s názvom Vytvor.me.
-
Kedy a ako si požičať na podnikanie?
Vyskúšali ste mnoho zamestnaní, no nič nebolo to pravé orechové? Uvažujete, že začnete podnikať, no nemáte dostatok vlastných prostriedkov? Predtým, než si požičiate, mali by ste zvážiť pár skutočností.
-
Všetko, čo potrebujete vedieť o systéme eKasa
Systém eKasa funguje v ostrej prevádzke pre nových podnikateľov a dobrovoľníkov už od začiatku apríla. Od 1. júla 2019 musia byť v systéme povinne pripojení už všetci podnikatelia s registračnou pokladnicou.
-
Podnikateľ na materskej: Čo sa oplatí a čo nie?
Ak sa rozhodne podnikateľ pre dieťa, platia pre neho úplne iné pravidlá ako pre zamestnanca. Nemá nárok na materskú dovolenku, ale materské sa mu oplatí dvakrát.
-
Konatelia s.r.o. – nezabudli ste si splniť svoje povinnosti?
Môže valné zhromaždenie konateľovi zakázať uzatváranie určitých zmlúv? Ako konatelia rozhodujú, ak ich je viac? Odpovede a veľký prehľad práv a povinností konateľov s.r.o. nájdete v článku.
-
Kedy sa oplatí dobrovoľné poistenie v Sociálnej poisťovni
Podnikatelia sa často snažia odvodom do Sociálnej poisťovne čo najviac vyhýbať. Sú však prípady, kedy môže byť sociálne poistenie výhodné a dokonca sa oplatí platiť ho aj dobrovoľne. Pretože sociálne poistenie neslúži len na dôchodok a pre prípad práceneschopnosti.
-
Ako platí živnostník poistné po PN-ke či inom prerušení poistenia?
Podnikáte a ochoreli ste? Nastúpením na PN si môžete znížiť vaše odvody a ešte získať nemocenské.
-
Slovenky vs. Češky v top manažmente firiem (porovnanie)
Takmer tretinu slovenských firiem ovládajú, alebo z pozície konateľky či predsedníčky predstavenstva riadia ženy.
-
Príjmy z príležitostných činností v daňovom priznaní 2019
Príležitostné príjmy už nebudú tak obľúbený nástroj optimalizácie nákladov podnikateľov. Fyzické osoby už musia zdaniť príležitostné príjmy, ak budú plynúť na základe nejakej zmluvy.
-
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a podnikanie
Môže byť spoločný majetok manželov použitý na podnikanie? Majú veritelia právo uspokojovať dlhy speňažením vecí v bezpodielovom spoluvlastníctve? Či už podnikáte vy alebo váš manžel, čítajte ďalej.
-
Tieto príjmy nemusíte zdaňovať (sú oslobodené od dane v roku 2019)
Kedy a za čo je potrebné platiť daň? Čo všetko je oslobodené od dane? Pozrite si náš prehľadný súhrn pre rok 2019.
-
Daňové priznanie 2019: zamestnanie v zahraničí a podnikanie na Slovensku
Aj vás sa týka táto situácia? Dnes si vysvetlíme, ako v takomto prípade postupovať pri podaní daňového priznania.
-
Podnikáte popri zamestnaní? Potom všetky príjmy patria do jedného daňového priznania
Aj vy si lámete hlavu nad tým, ako vyplniť daňové priznanie, keď ste mali okrem príjmov zo zamestnania aj príjmy z podnikania? Všetky príjmy patria na jedno tlačivo.
-
Podnikanie ohrozujú hackeri, prerušenie výroby aj zmeny v legislatíve
V top desiatke rizík nájdete kybernetické útoky, prerušenie výroby, prírodné katastrofy, požiar či zmeny zákonov. Nováčikom prvej desiatky je nedostatok pracovnej sily. Rebríček zostavila štúdia Allianz Risk Barometer 2019.
-
Ako si založiť s.r.o. v roku 2019
Ak má byť tento rok rokom, kedy si založíte svoju prvú vlastnú firmu, tak máme pre vás návod, ktorý vám pomôže založiť eseročku rýchlo a jednoducho.
-
Komentár: Akcie Apple otvorili nový rok prepadom o viac než 6 percent. Dôvodom sú aj zhoršené podnikateľské podmienky v Číne
V posledných dňoch sme na trhoch mohli spozorovať zelené čísla. Po strmom páde z polovice decembra tak korekcia smerom nahor bola namieste. Úvodom januára sa však na trhoch diali aj nečakané udalosti.
-
5 nevýhod outsourcingu, s ktorými musia firmy počítať
Outsourcing je trend, ktorý vyžívajú hlavne malé a stredné firmy v snahe znížiť si náklady fungovania. Navyše, jeho popularite nahráva aj stav na pracovnom trhu. Okrem množstva výhod však so sebou prináša aj isté problémy.
-
Podnikatelia, táto bezplatná appka vás upozorní na zmeny v legislatíve
Podnikatelia sa musia venovať zmenám v legislatíve každé dva týždne.
-
Ako vyzerá profil slovenského milionára
Bohatší Slováci sa už dlhodobo odkláňajú od konzervativizmu a vyhľadávajú skôr investovanie do stavebných pozemkov.
-
Tisíce slovenských firiem sídlia v daňových rajoch (zoznam krajín)
Kým detailné dáta z prvého polroka 2018 ukazovali, že počet slovenských spoločností s vlastníkom sídliacim v daňovom raji medziročne klesá, firmy straty v treťom kvartáli zmazali.
-
5 úradov, na ktoré nesmiete pri založení novej prevádzky zabudnúť
Keď zakladáte novú predajňu, nezabudnite ju prihlásiť na všetky úrady. Inak by vás to vyšlo draho. Aké ďalšie povinnosti na vás čakajú, sa dočítate v našom článku.
-
Firmy v daňových rajoch už nemusia byť v bezpečí
Offshore firmy sú spoločnosti sídliace v daňových rajoch, respektíve na miestach, kde neexistujú dane. V dnešnej dobe ich nie je málo. Lákavá ponuka nezdaneného podnikania sa však neustále stenčuje a nad nepoctivými podnikateľmi sa zaťahujú mračná daňových zákonov. Prečo je „offshore“ pomaly umierajúci trend.
-
Domáce pálenie alkoholu: takto to bude vyzerať v praxi
Podľa novely by sa mohla súkromná výroba destilátu predovšetkým vykonávať iba v maximálnom povolenom objeme 25 litrov na osobu za kalendárny rok.
-
7 najčastejších chýb e-mail marketingu
E-mail je jeden z najmocnejších marketingových nástrojov. Ak je používaný správne, môže priniesť viac zákazníkov. Práca s e-mailom sa môže zdať jednoduchá, ale opak je pravdou. Pozreli sme sa na 7 najčastejších chýb pri e-mail marketingu.
-
Podnikatelia, pozor na nový druh podvodu cez falošných odberateľov
Podvodníci si od nič netušiacich firiem bez zaplatenia preberajú tovar.
-
Zmena konateľa v s.r.o. v 3 krokoch
Podnikáte prostredníctvom spoločnosti s ručením obmedzeným a potrebujete vymeniť konateľa? Čítajte, čo robiť, aby zápis nového konateľa do obchodného registra prebehol bez komplikácií.
-
Malí a strední podnikatelia a ich možnosti financovať biznis
Slovensko je bezpochyby krajinou, kde malé a stredné podnikanie dominuje. Od jeho rozvoja teda závisí úspech celej krajiny.
-
Podpora podnikania pre živnostníkov v roku 2018
Aj v tomto roku sa začínajúci podnikatelia môžu uchádzať o finančné dotácie na rozbeh živnosti. Nie však všetci, ktorí si budú zarábať sami na seba, na ne majú nárok.
-
GDPR – čo musia plniť malí a strední podnikatelia
Nariadenie týkajúce sa ochrany osobných údajov nadobudne účinnosť 25. 5. 2018. Pravidlá ochrany sa sprísňujú; za porušenia budú padať prísne tresty. Čítajte, čo treba zabezpečiť, aby vám nehrozili vysoké pokuty.
-
7 zmien, ktoré ovplyvnia podnikateľov v roku 2018
Aj rok 2018 prináša podnikateľom ďalšie nové povinnosti. Novoty sa týkajú nielen podnikania formou obchodnej spoločnosti, ale aj tzv. živnostníkov. Chcete byť v obraze? Prečítajte si článok.