-
Ako si v novom roku upratať vo financiách?
Zhodnoťte si, koľko máte bankových účtov a kreditných kariet, pôžičiek, aké sú vaše investície, úspory, ale aj to, na čo míňate najviac a aké nové výdavky sa môžu v najbližších mesiacoch objaviť.
-
Štát tretíkrát prispeje na rodinné domy s takmer nulovou spotrebou
Celkovo 160 žiadateľov bude môcť od 16. novembra získať maximálne po 8-tisíc eur.
-
Ako si môžu malé firmy pomôcť počas korona-krízy? Spájaním a zdieľaním nákladov
Koronakríza mala vplyv aj na podnikanie formou zdieľanej, respektíve kolaboratívnej ekonomiky. Kým odvetvia typické pre tento druh ekonomiky ako ubytovanie a doprava pocítili až 70-percentný prepad tržieb, nájdu sa firmy, ktorým sa spojenie síl a zdieľanie nákladov či priestorov vyplatilo.
-
Elektromobily potrebujú špeciálne pneumatiky. Na prvý pohľad sa nelíšia od klasických
Pneumatiky pre elektromobily musia vyhovovať špeciálnym požiadavkám. Medzi kľúčové vlastnosti takého obutia patrí nízky valivý odpor a vysoká nosnosť.
-
Ako zmeniť dodávateľa energií (elektrina a plyn) a na čo si dať pozor
Rozhodli ste sa zmeniť dodávateľa elektrickej energie alebo plynu? Pripravili sme pre vás návod, ako to urobiť a na čo si dať pozor.
-
15 tipov, ako výraznejšie ušetriť na energiách v domácnosti
V západnej Európe tvoria náklady na energie približne 7 percent rodinného rozpočtu, na Slovensku je to viac – 15 až 20 percent. Každá úspora na energiách je plus pre rodinný rozpočet!
-
Do septembra možno opäť žiadať o príspevok na nízkoenergetický dom
O príspevok na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie možno žiadať od 1. júla do 1. septembra 2020.
-
Na čo si dať pozor pri kúpe klimatizácie do domácnosti?
Letné horúčavy vedia byť často neznesiteľné, najmä ak ich nemôžete tráviť niekde pri vode či v lese. Riešením môže byť klimatizácia, často však stačia aj kvalitné žalúzie. Ako si vybrať a na čo si dať pozor?
-
Žiarovky vs. žiarivky: koľko energie usporia a aká je ich návratnosť?
Aký je rozdiel medzi žiarovkou a žiarivkou? Pocítite ho najmä v úspore za energie. Pri kúpe zvážte aj to, do akej miestnosti žiarovku nainštalujete a ako často ju budete musieť vypínať a zapínať.
-
Príspevok na rodinné domy je späť. Žiadosť možno podať od júla
Predpokladá sa, že žiadosti sa minú veľmi rýchlo, odporúčame žiadosť podať ihneď po sprístupnení. Má sa tak stať 1. júla 2020 o 8. hodine ráno.
-
Podarí sa od pandémie zachrániť aj naše peňaženky?
Do boja s koronavírusom nastupujú po lekároch aj ekonómovia. Ich úlohou je poskytnúť svetovej ekonomike umelé dýchanie a priviesť ju opäť k životu. Reštriktívne kroky inšpirované čínskymi postupmi však v kapitalistickom zriadení veštia finančnú katastrofu.
-
5 vecí, na ktoré sa zamerať pri nákupe elektroniky
Urobte si prieskum na internete, rozprávajte sa s odborníkmi a pri kúpe elektroniky si určite nechajte poradiť. V opačnom prípade môžete kúpiť lacný a slabý kus elektroniky alebo ho naopak až príliš preplatíte.
-
Slovákom sa v roku 2019 citeľne zvýšili výdavky na bývanie
Najviac financií míňame v spojitosti s nehnuteľnosťami. Zadlženosť je stále veľký problém. Potvrdzujú to dáta analytikov.
-
Tipy, ako znížiť spotrebu plynu: chráňte svoju peňaženku i životné prostredie
Pri každoročnom vyúčtovaní spotreby energií v našej domácnosti sa zamýšľame nad možnosťami, ako a kde ušetriť. Jednou z najviac diskutovaných položiek je spotreba plynu, keďže mnoho domácností využíva plyn na vykurovanie, ohrev vody a aj na varenie.
-
Predávate byt bez energetického certifikátu? Pripravte si 500 eur na pokutu
Vlastniť energetický certifikát musia nielen majitelia budov určených na predaj, ale aj prenajímatelia či majitelia novostavieb. Získať certifikát vyžaduje isté úsilie. No spoliehať sa na to, že na vás neprídu alebo že si ho vybavíte dodatočne sa určite nevypláca.
-
Povinné čistenie komína za žiadnych okolností nepodceňujte
Ako často treba kontrolovať komín? Kto všetko od vás bude vyžadovať revíznu správu?
-
Ako efektívne šetriť na energiách v roku 2019
Ceny za energie na burzách enormne rastú. Od 1. januára 2019 sa začalo so zdražovaním aj na Slovensku. Jedinou možnosťou ako ušetriť na energiách je znížiť ich spotrebu.
-
Kde a ako investovať v roku 2019?
Rok 2019 je v plnom prúde a ak ho chcete využiť na investovanie, je najvyšší čas rozhodnúť sa, kam financie smerovať. Pretože ako sa hovorí, každý deň, keď peniaze nepracujú, tak vy prerábate.
-
Ako si vytvoriť dobrý finančný plán? Aj z malého príjmu dokážete ušetriť
Nezáleží na veľkosti. Aj z malého príjmu dokážete ušetriť a aj veľké peniaze viete rozhádzať. Všetko záleží na kvalite finančného plánu a na disciplíne. Ak nechcete stále balansovať na hranici dlžoby, finančné plánovanie musí mať niekoľko základných pilierov.
-
6 vecí, za ktoré si v roku 2019 priplatíme
Rok 2019 prinesie vo svete financií niekoľko noviniek, tie najmenej príjemné sa budú týkať vyšších nákladov na život.
-
Priemerné mesačné vreckové na Slovensku? Dvadsaťdva eur
Dievčatá dostávajú v priemere o tri eurá menej ako chlapci, avšak rodičia im vreckové dajú v nižšom veku.
-
Všetko, čo ste (ne)vedeli o energetickom certifikáte budovy
Mnoho ľudí ho stále nepovažuje za potrebný, pritom dokáže ušetriť aj zvýšiť cenu nehnuteľnosti?
-
Vykurovacia sezóna odštartovala. Ste na ňu pripravení?
Začiatok kúrenia nemá pevne stanovený termín. Odvíja sa od reálne nameraných teplôt. Poznáte zásady správneho vykurovania domácnosti?
-
Dôchodcovia môžu vďaka niektorým zľavám a benefitom výrazne ušetriť
Ak si chce dôchodca prilepšiť, môže využiť niektoré z benefitov, ktoré mu ponúkajú samosprávy, inštitúcie a štát. Stačí vedieť, kde a ako si ich uplatniť.
-
Extrémne horúčavy znížili slovenským domácnostiam spotrebu teplej vody
Podľa údajov Slovenského zväzu výrobcov tepla počas ostatných horúcich dní klesla priemerná spotreba teplej vody v domácnostiach približne o 11 % oproti dlhodobému priemeru.
-
Trápi vás spotreba vody? Skúste týchto 10 tipov, ako šetriť vodou
Teplý kúpel, umývanie riadu a časté pranie oblečenia. To sú najväčší nepriatelia šetrenia vody v domácnosti. Prinášame tipy, ako šetriť drahocennou vodou.
-
Klimatizácia v domácnosti sa vďaka horúčavám stala populárnym tovarom
Slovenské domácnosti musia čeliť čoraz väčším horúčavám. Vonkajšiu klímu asi moc nezmeníte, ale môžete rozhodovať o klíme vo vašom byte alebo dome. Mali by ste však vedieť, že aj správny výber klimatizácie má svoje pravidlá.
-
10 tipov, ako ušetriť peniaze na dovolenke
Dovolenková sezóna je v plnom prúde, no pomerne dosť ľudí ešte nemá tento čas oddychu zaplatený. Ak patríte do tejto skupiny, máme pre vás niekoľko rád a tipov ako ušetriť peniaze a pritom si užiť príjemnú dovolenku.
-
Zbytočné výdavky v domácnosti, na ktorých sa dá ušetriť
Máte prehľad vo výdavkoch a príjmoch vašej domácnosti? Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, aké veľké sumy peňazí utratí na absolútne zbytočnosti. Toto je prehľad vecí, na ktorých je možné v domácnosti ušetriť.
-
Ročné vyúčtovanie za bývanie: ako preveriť vysoký nedoplatok
Vyšiel vám z ročného vyúčtovania za byt vysoký nedoplatok? Preverili ste si zálohové platby i ďalšie položky vo faktúre a suma aj tak nesedí? Reklamujte to.
-
Kde a ako investovať našetrené peniaze
Slováci dnes sporia menej ako v minulosti. Podľa štatistiky NBS, za posledný rok klesol objem úspor na termínovaných vkladoch o 300 miliónov eur. Aké sú dnes možnosti na zhodnotenie nasporených peňazí? Na túto tému sa vyjadril aj analytik OVB Allfinanz Slovensko, Marián Búlik.