-
Tehotenské - nová dávka pre matky sa vypláca od 1. apríla, treba o ňu požiadať
Od 1. apríla 2021 sa rozšíri systém nemocenských dávok o novú dávku – tehotenské. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorý koncom minulého roka schválila Národná rada SR.
-
Pandemická PN a OČR sa v apríli zvýšia na 100 percent čistého príjmu
Ak by rodič nedostal pandemickú OČR od Sociálnej poisťovne, môže žiadať o SOS dotáciu.
-
5 situácií, kedy nedostanete podporu v nezamestnanosti
Prišli ste o zamestnanie a kým si nájdete nové, mohli by ste čerpať podporu v nezamestnanosti. No nie vždy! Sú situácie kedy nedostanete nič.
-
Kedy sa vypláca materské a rodičovský príspevok? (presný dátum)
Občania, ktorí sú na materskej alebo rodičovskom príspevku, sú často odkázaní len na finančnú podporu od štátu. Kedy sa tieto peniaze vlastne vyplácajú?
-
Už aj Sociálna poisťovňa má COVID semafor. Pokiaľ môžete, komunikujte s ňou elektronicky
Sociálna poisťovňa zverejnila Covid semafor pre fungovanie pobočiek. Odporúča tiež elektronickú komunikáciu - ak to nie je nutné, vybavte žiadosť inak ako osobne.
-
Vzdám sa časti peňazí, ale neprídem o prácu. Takto môže vyzerať kurzarbeit na Slovensku
Čo znamená kurzarbeit? Ako pomôže firmám a zamestnancom tlmiť dopady koronakrízy? Prinášame praktický prehľad aj to, v čom sú výhody.
-
Minimálna mzda vzrastie v roku 2021 až na sumu 623 eur
Minimálna mesačná mzda vzrastie oproti tomuto roku o 43 eur. Pre mnohých je to sklamanie. Niektorí čakali, že sa nezmení, iní, že bude rásť viac.
-
Kedy má SZČO nárok na ošetrovné (OČR)
Ošetrovné sa poskytuje z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do desiatich rokov jeho veku. Nárok naň majú zamestnanci, ale aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO).
-
Zatvorili školu kvôli vírusu? Čerpajte ošetrovné
Ak zatvorili školu, kam chodí vaše dieťa, môžete čerpať ošetrovné, aj keď je zdravé. Koľko dní môžete ošetrovné čerpať a aká je jeho výška.
-
Poznáte následky neplatenia poistného do zdravotnej a Sociálnej poisťovne?
Neplatíte povinné odvody do zdravotnej alebo Sociálnej poisťovne? Môže to vyústiť do veľkých problémov.
-
Môže si živnostník vziať péenku? Oplatí sa to vôbec?
Rovnako ako zamestnanec, aj živnostník má nárok na nemocenskú dávku. Podmienkou je nejaký čas platiť odvody do Sociálnej poisťovne aspoň v minimálnej výške.
-
Dôležité mzdové a daňové čísla v roku 2020
Výška minimálnej mzdy a životného minima sú veličiny, ktoré ovplyvnia výšku nezdaniteľných častí základu dane, daňového bonusu a tým aj výšku vašej mzdy.
-
Ako platiť odvody do Sociálnej poisťovne (kompletný návod)
Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba a váš príjem presiahne určitú hranicu, po uplynutí 12-mesačnej lehoty máte povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne. V dnešnom článku si rozoberieme všetko potrebné k tejto téme.
-
Máte doma záškoláka? Štát vám môže siahnuť na sociálne dávky
Rodičia školopovinného dieťaťa by sa mali pravidelne zaujímať o jeho školskú dochádzku. Rodič nedostane prídavok na dieťa, ktoré nechodí riadne do školy, prípadne ak spácha priestupok.
-
Príspevok na opatrovanie môže získať aj príbuzný (návod)
Staráte sa o nevládneho rodinného príslušníka a spôsobuje vám to problémy v zamestnaní? Požiadajte štát o príspevok na opatrovanie.
-
Živnostníkom stúpnu v roku 2020 minimálne odvody o takmer 10 eur
Minimálny vymeriavací základ rastie každý rok. Pre SZČO to znamená navýšenie minimálnych odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne.
-
Sociálna poisťovňa spustila v septembri niekoľko pozitivných noviniek
V sociálnom poistení sa od 1. septembra 2019 udialo niekoľko noviniek. Týkajú sa sirôt, posudkoch zdravotného stavu či 14. platu.
-
Kto má nárok na dávky v núdzi ako o ne možno žiadať
Ste bez práce a bez financií? Práve pre vás je určená dávka v hmotnej núdzi. Aká je výška dávky a ako o ňu možno žiadať? Prečítajte si nasledujúce riadky.
-
Ste SZČO a podali ste daňové priznanie v riadnom termíne? Ustrážte si odvody od 1. júla
Odvodová povinnosť tých SZČO, ktoré podali daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2018 v riadnom termíne, teda do 1.4.2019, sa posudzuje k 1.7.2019. Pre SZČO, ktoré podávajú daňové priznanie za rok 2018 s odkladom, vznikne odvodová povinnosť až od 1.10.2019.
-
Opatrovateľský príspevok sa dostal na úroveň čistej minimálnej mzdy
Vláda splnila minuloročný sľub a od júla zvýšila opatrovateľský príspevok na úroveň príjmu z minimálnej mzdy. Okrem toho rástla aj výška hodinovej sadzby osobných asistentov.
-
Podnikateľ na materskej: Čo sa oplatí a čo nie?
Ak sa rozhodne podnikateľ pre dieťa, platia pre neho úplne iné pravidlá ako pre zamestnanca. Nemá nárok na materskú dovolenku, ale materské sa mu oplatí dvakrát.
-
Kedy sa oplatí dobrovoľné poistenie v Sociálnej poisťovni
Podnikatelia sa často snažia odvodom do Sociálnej poisťovne čo najviac vyhýbať. Sú však prípady, kedy môže byť sociálne poistenie výhodné a dokonca sa oplatí platiť ho aj dobrovoľne. Pretože sociálne poistenie neslúži len na dôchodok a pre prípad práceneschopnosti.
-
Čo všetko musíte ohlasovať v Sociálnej poisťovni?
Rôzne životné situácie znamenajú aj rôzne oznamovacie povinnosti. Viete, v ktorých prípadoch o zmene musíte dať vedieť aj Sociálnej poisťovni?
-
Ak odchádzate pracovať do zahraničia, musíte navštíviť niekoľko úradov
Chystáte sa za prácou do niektorého zo štátov Európskej únie? Nezabudnite pred odchodom navštíviť slovenské úrady, aby ste po návrate nezistili, že vám vznikli nejaké dlhy na nezaplatenom poistnom alebo vám nebudú poskytnuté niektoré dávky.
-
Ako platí živnostník poistné po PN-ke či inom prerušení poistenia?
Podnikáte a ochoreli ste? Nastúpením na PN si môžete znížiť vaše odvody a ešte získať nemocenské.
-
Prechod z materskej dovolenky na rodičovskú (čo všetko treba vybaviť)
Kde musíte ohlásiť prechod z materskej dovolenky na rodičovskú? Na aké dávky máte po prechode nárok?
-
Čo všetko si môžete dať do nákladov v daňovom priznaní 2019
Výška vašich daňových nákladov ovplyvňuje výšku dane z príjmov. Aké výdavky si možno uplatniť v tomto roku?
-
Pokuty na daniach a poistnom. Aká je ich výška?
Nezaplatili ste včas daň z príjmu vyplývajúcu z daňového priznania? Dlžíte na zdravotnom či sociálnom poistení? Pokuty a sankcie vás neminú.
-
Ako si vypočítať dávky v nezamestnanosti v roku 2019?
Maximálne dávky v nezamestnanosti sa zmenia až k 1. júlu 2019. Poďte sa pozrieť, ako budú vyzerať dávky v nezamestnanosti tento rok.
-
Obaja rodičia na materskej: na čo všetko máte nárok
Od začiatku budúceho roka sa umožní obom rodičom súbežné poberanie materskej dávky zo Sociálnej poisťovne.
-
Ako požiadať o podporu v nezamestnanosti
Stratili ste zamestnanie a čo teraz? Na krátku dobu vám nedostatok prostriedkov pomôže prekonať podpora v nezamestnanosti. V nasledujúcich 5 krokoch sa dočítate, ako ju získať.
-
Sociálna poisťovňa spúšťa dve zaujímavé novinky
Nový rezervačný systém pre návštevy a príručka pre živnostníkov. Dve novinky, ktoré majú pomôcť občanom pri komunikácii so Sociálnou poisťovňou.
-
Stratili ste zamestnanie? Ešte polroka môžete žiť z polovičného príjmu
Teda, ak spĺňate podmienky pre poskytnutie podpory v nezamestnanosti. Slovenské úrady na rozdiel od zahraničia vôbec nezaujíma, akým spôsobom ste o prácu prišli.
-
Aké odvody platíte po novom? Dozviete sa v liste od Sociálnej poisťovne
Živnostníci musia začať platiť odvody podľa svojho príjmu za rok 2017. Prvýkrát zaplatia poistné v novej výške začiatkom augusta.
-
Aké povinnosti má dobrovoľne nezamestnaná osoba
Okrem zamestnanca, samostatne zárobkovo činnej osoby a poistenca štátu, existuje aj takzvaná dobrovoľne nezamestnaná osoba. Aké má povinnosti voči sociálnej a zdravotnej poisťovni, prípadne aj voči iným úradom?
-
Životné minimum pri exekúcii. Čo vám musí ostať?
Exekútor vám ani pri najväčšom dlhu nemôže siahnuť na základný príjem. Podľa zákona vám prináleží životné minimum a dávky za vyživované osoby.
-
Končíte školu a nemáte prácu a ani nejdete na VŠ? Aké máte povinnosti voči úradom?
Práve ste zmaturovali či zoštátnicovali a chcete si chvíľu užiť voľna? Do kedy to žiadny úrad nebude zaujímať a čo sa vám môže stať ak sa nebudete nikde hlásiť?
-
7 zmien, ktoré ovplyvnia podnikateľov v roku 2018
Aj rok 2018 prináša podnikateľom ďalšie nové povinnosti. Novoty sa týkajú nielen podnikania formou obchodnej spoločnosti, ale aj tzv. živnostníkov. Chcete byť v obraze? Prečítajte si článok.