-
Kedy sa mení čas v roku 2021? Viete ako si správne posunúť hodiny?
Ručičky na hodinách presuniete opäť víkend pred Veľkou nocou. Tentokrát o hodinu dopredu. Zrušenie striedania času sa zatiaľ odkladá.
-
Štát zaviedol nulovú sadzbu DPH na respirátory FFP2 a FFP3
Cieľom novely zákona je zabezpečenie lepšej cenovej dostupnosti týchto ochranných prostriedkov. Opatrenie má trvať do 30. apríla.
-
Príspevok od štátu sa opäť zvýši! Prvá pomoc ++ bude platiť až do júna 2021
Koronakríza zasiahla peňaženky takmer všetkých občanov na Slovensku. Ako môžete požiadať štát o pomoc a ktoré skupiny obyvateľstva majú nárok na dávku?
-
Kedy sú štátne sviatky v ČR a kedy majú obchody zatvorené?
Aj keď sme viac ako 40 rokov tvorili spoločný štát, po rozdelení sa zmenili aj niektoré sviatky. Nielen, že sú v Českej republike v iné dni, navyše ani nie vždy majú obchody zatvorené.
-
Deň sv. Valentína: Komerčný sviatok alebo deň pre romantikov?
Blíži sa ďalší sviatok, z ktorého ľudia urobili komerčnú senzáciu. Všade sú ružové, čokoládové alebo plyšové srdiečka, kvety a iné romantické darčeky. Kúpiť niečo svojej polovičke je samozrejmá vec a obchodníci to veľmi dobre vedia. Aká však bola podstata tohto sviatku, kým sa z neho nestal výnosný biznis?
-
Ako sa stať príslušníkom Policajného zboru Slovenskej republiky
Pomáhať a chrániť. Patríte medzi obdivovateľov policajnej práce a chcete sa stať jedným z nich? V tom prípade si prečítajte, ako poslať žiadosť, aké sú podmienky prijatia a fyzické testy zdatnosti.
-
Ktorý mobilný internet je najlacnejší (porovnanie Telekom, Orange, O2, 4ka)
Môžete ho využívať doma, v práci, v teréne alebo si ho zobrať kdekoľvek so sebou. Mobilný internet ponúka nesporne veľké množstvo výhod. A ktorý je ten najlacnejší? Pozreli sme sa na ponuku operátorov.
-
Komentár: Biden už teraz pokoril minimálne Trumpovo „ego“
Zatiaľ čo Trump sa sústredil na „predčasné“ prehlásenie sa za víťaza amerických prezidentských volieb a vyjadrenia, že v prípade iného scenára napadne výsledky volieb, Biden si bez veľkých slov dokázal ukradnúť väčšinu sŕdc Američanov.
-
Jesenné prázdniny 2020 sa na poslednú chvíľu posúvajú
Celoplošné testovanie ovplyvní aj termín jesenných prázdnin. Presúvajú sa na piatky a pondelky. Pribudnú dva ďalšie dni navyše.
-
Obedy zadarmo v školách skončili. Odkedy treba opäť platiť plnú sumu?
Obedy zadarmo v školských jedálňach už nebudú zadarmo. Dotácia na podporu stravovacích návykov pre deti a žiakov budúci rok končí.
-
Núdzový stav kvôli COVID-19: za porušenie karentény aj 4 roky "na tvrdo". Čo všetko sa môže a nemôže?
V snahe riešiť situáciu spôsobenú koronavírusom bol vyhlásený núdzový stav. Do akej miery ho môže vláda ešte rozšíriť a ako sa to môže dotknúť bežných občanov?
-
Vízia ako urobiť za 10 rokov Slovensko moderné a úspešné
Ministerstvo financií uverejnilo strategický plán, na ktorom sa podieľalo približne 100 expertov z mimovládneho a podnikateľského prostredia. Prinášame zhrnutie i celý dokument.
-
Prehľad platov učiteľov: Najmenej zarobia učitelia v materskej škole, najviac „na výške“
Platy slovenských učiteľov sa v európskom porovnaní nachádzajú uprostred. Z krajín V4 sú na tom horšie už len Maďari.
-
Nezamestnanosť v roku 2020: najvyššie čísla za posledné tri roky
Kým v roku 2019 sme dosahovali historicky najlepšie čísla nezamestnanosti, v roku 2020 si Slovensko kvôli koronakríze výrazne pohoršilo.
-
Darovať krv za peniaze? V ČR prispieva štát i súkromníci
Premýšľate o darovaní krvi a krvnej plazmy a chcete si vďaka tomu privyrobiť, alebo sledujete morálne hľadisko? Český štát vychádza v ústrety darcom krvi, krvnej plazmi a orgánov. Poďme sa pozrieť, aké sú vaše možnosti a na čo máte zo zákona nárok.
-
Ako sa stať kapitánom alebo viete, aké sú vojenské hodnosti?
Nie je kapitán ako kapitán. Viete aké sú vojenské hodnoti na Slovensku? Čo všetko musíte zvládnuť a akú prax či školy potrebuje kapitán, major alebo generál?
-
Ako podať návrh na zvýšenie výživného?
Deti rastú a výživné, ktoré platí druhý rodič, už zďaleka nestačí? Čítajte, ako súd požiadať o jeho zvýšenie; pre inšpiráciu ponúkame aj vzorový návrh.
-
Čo vybavíte na matrike a kedy musíte k notárovi?
Kvôli niektorým úkonom nemusíte dojednávať termín u notára. Úplne postačí, keď sa vydáte na obecný úrad. Ktoré úkony to sú?
-
Vodičské preukazy: Skupiny, podskupiny, typy vozidiel a minimálny vek
Aký vodičák potrebujete na skúter? Od koľkých rokov možno získať vodičské oprávnenie? Aký vodičák treba na veľkú motorku? Pozrite si náš praktický článok venovaný vodičským preukazom.
-
Nie je právnik ako právnik: Advokát alebo notár? Za kým ísť?
Všetci advokáti sú právnici, ale nie každý právnik je zároveň aj advokátom. Na ktoré povolania musí mať človek právnické vzdelanie a ktorý právnik sa bude zaoberať práve vašou záležitosťou?
-
Druhá vlna COVID-19: čo robiť, aby vás nezruinovala? (príklady na dodatky zmlúv)
Posledné dni sa nesú v duchu rozvoľňovania opatrení. Epidemiológovia však varujú: počty chorých budú opäť stúpať. Čo s obchodnými partnermi dojednať, aby vás nové mimoriadne udalosti nepoložili na kolená?
-
Školáci sa vrátia do škôl, spustila sa 4. fáza uvoľňovania opatrení
Mladší žiaci dostali na deň detí darček od vlády: vrátia sa na mesiac do škôl. Aké ďalšie opatrenia vláda uvolnila? Ani zďaleka nie je povolené všetko.
-
Ťažká noha na plyne vás môže stáť desiatky eur. Od apríla platí nový sadzobník pokút.
Takmer každý šofér má skúsenosť s cestnou kontrolou. Akonáhle dostane vodič pokyn k zastaveniu vozidla, okamžite mu mysľou prebehne, či neprekročil rýchlosť prípadne či má všetko v poriadku.
-
Ako podať žalobu? Niektoré zvládnete spísať aj sami (návod)
S naším návodom ľahko zvládnete vypracovať jednoduchú žalobu na vymoženie peňažnej pohľadávky. Zároveň sa dozviete, v akých prípadoch radšej do advokáta investovať a v ktorých naopak môžete skúsiť ušetriť.
-
Ako budú otvorené obchody 1. a 8. mája
Zatvorené. Od roku 2017 platí novela zákona, ktorá zakazuje predaj počas sviatočných dní.
-
Viete, kedy bude Deň matiek v roku 2020?
Deň matiek bude už tradične v máji. Na Slovensku sa začal tento deň oslavovať až po Nežnej revolúcii.
-
Uvoľňovanie opatrení v ČR sa zrýchli. V pondelok otvárajú veľké predajne, služby budú dostupné v máji
Okrem nákupných centier otvoria takmer všetky predajne už posledný aprílový pondelok. Ku kaderníkovi si česi zájdu hneď po májových sviatkoch.
-
Výpis a odpis z registra trestov: všetko, čo potrebujete vedieť
Poznáte rozdiel medzi výpisom a odpisom z registra trestov? Ako získate výpis a odpis z registra trestov? Možno spraviť výmaz? Dozviete sa v našom praktickom článku.
-
Otvárajú sa malé obchody a trhoviská, uvoľnovanie opatrení začalo
Vláda schválila uvoľnovanie opatrení v štyroch fázach. Čo sa môže už od stredy 22. apríla?
-
Do škôl v ČR sa vrátia maturanti a deti z 1. stupňa ZŠ. Ostatní žiaci zostanú doma
S uvoľňovaním opatrení v ČR sa počíta aj s postupným návratom školákov do škôl. Do letných prázdnin sa však vrátia už len niektorí: maturanti, žiaci prvého stupňa. Starší žiaci sa na plno vrátia až v septembri.
-
V ČR schválili uvoľňovanie opatrení: malé svadby a farmárske trhy už od pondelka, k holičovi až za mesiac
Kedy sa začne s uvoľňovaním opatrení, ktoré mali zabrániť šíreniu epidemie COVID-19 na Slovensku môžeme zatiaľ len tušiť. U našich susedov však už majú plán.
-
Podarí sa od pandémie zachrániť aj naše peňaženky?
Do boja s koronavírusom nastupujú po lekároch aj ekonómovia. Ich úlohou je poskytnúť svetovej ekonomike umelé dýchanie a priviesť ju opäť k životu. Reštriktívne kroky inšpirované čínskymi postupmi však v kapitalistickom zriadení veštia finančnú katastrofu.
-
Ako budú otvorené obchody cez Veľkú noc
Sú pred nami veľkonočné sviatky, ktoré tento rok budeme všetci tráviť veľmi netradične. Žeby konečne v kruhu najbližšej rodiny?
-
Dostali ste dom s vecným bremenom? Ako sa dá odstrániť z listu vlastníctva
Je vaša nehnuteľnosť zaťažená právom doživotného užívania? Čo všetko musíte oprávnenému tolerovať a čo naopak od neho môžete žiadať? Dá sa bremena zbaviť ešte za života oprávneného?
-
Ktoré obchody budú otvorené a aké sú nákupné časy pre seniorov
Od pondelka 30. marca sa opäť otvoria niektoré obchody, ktoré boli doteraz zatvorené. Naopak v nedeľu sa zatvoria všetky obchody vrátene potravín. Kde a kedy teda nakúpite?
-
V prešovskej nemocnici sa pacienti cítia najlepšie! Poznáme rebríček TOP nemocníc Slovenska
Vyplýva to z dotazníkov spokojnosti pacientov, ktoré za minulý rok zozbierala poisťovňa Dôvera. Pozrite si s nami rebríček nemocníc na Slovensku.
-
Čo všetko za vás môže vybaviť manžel bez vášho súhlasu?
Uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy či prevzatie úveru, preberanie pošty alebo výplaty. Čo všetko za vás môže urobiť manžel, aké dokumenty môže aj bez vášho vedomia podpísať a ako sa proti tomu brániť?
-
Koronavírus: Zatvorené obchody, školy a hraničné kontroly
Zatvorené obchody, školy, obmedzená doprava, obmedzený pohyb osôb, zatvorené ski areály, aquaparky, wellnesscentrá, to je len časť opatrení, ktoré nás čakajú v najbližších dňoch.
-
Pohrebné 2020: výška dávky a ako žiadať
Ak vám zomrel blízky príbuzný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, môžete si žiadať o preplatenie nákladov na pohreb.
-
Ako môžu po sebe dediť nezosobášení partneri?
Je možné, aby druh či družka dedili podobne ako manželia? Aké podmienky treba splniť, aby sa dalo partnerovi všetko odkázať závetom? Čítajte a dozviete sa viac.
-
Hromadné zastavenie exekúcií v novom roku: Netýka sa aj vás?
Začiatkom roka dochádza k ukončeniu veľkej časti exekučných konaní priamo zo zákona. Ktoré to sú, ako sa ich zastavenie dotkne veriteľov a čo možno proti nemu podniknúť?
-
Kedy sú obchody na Slovenku zatvorené
Ak ste sviatočný deň plánovali stráviť v obchodnom centre, chce to náhradný plán. Kedy budú obchody cez Vianoce a na Silvestra zatvorené a kde môžete aj napriek tomu nakúpiť?
-
Ako ušetriť počas sviatkov a Silvestra
Vianoce, Silvester a obdobie sviatkov sa spája so zvýšenými výdavkami. Váš rozpočet však toto obdobie môže ustáť bez manka. Do nového roka dokážete vstúpiť aj bez dlhov a s dobrým pocitom, že nezačínate úplne od nuly, ale dokonca s úsporami.
-
Dedičské konanie krok za krokom
Vysporiadanie sa s úmrtím blízkeho je veľmi náročné. Svoj podiel na tom môže mať aj úmorné zisťovanie informácií ohľadom prejednania dedičstva. Poďte si s nami ujasniť, ako dedičské konanie prebieha.
-
Dialničné známky 2020: Aké sú pokuty za jazdu bez diaľničnej známky na Slovensku a v ČR
Na Slovensku už dlhšiu dobu fungujú takzvané elektronické diaľničné známky. Čo robiť v prípade, že sa na diaľnici ocitnete bez platnej známky? Aké sú pokuty za jazdu bez platnej známky na Slovensku a v Česku?
-
Čo robiť, ak nesúhlasíte so závetom?
Zanechal po sebe zosnulý poručiteľ testament, ktorý vám vôbec nevyhovuje? Aké skutočnosti spochybňujú jeho platnosť a čo podniknúť, aby sa podľa neho nededilo?
-
Koľko priznávajú súdy za urážku či traumu spôsobenú úmrtím blízkeho?
Kritizovanie, očiernenie, ublíženie na zdraví ale aj nedovolené fotografovanie – za toto všetko možno od vinníka za určitých podmienok požadovať slušné sumy. Aké nároky sú spojené so zásahom do osobnostných práv?
-
Black Friday alebo ako (ne)naletieť na zľavy
Black Friday, teda Čierny piatok sa už stáva každoročnou realitou aj na Slovensku. Počas tohto dňa je možné výhodne nakúpiť, no treba byť obozretný a nenaletieť na zľavy u nepoctivých obchodníkov.
-
Tvrdé postihy pre neplatičov výživného: čo robiť, aby konečne zaplatili?
Za neplnenie výživného nehrozí len exekúcia. Do úvahy prichádza aj odobratie vodičského preukazu či väzenie. Ako postupovať, aby ste o výživné neprišli? V najhoršom pomôže štát.
-
Ako si zmeniť priezvisko po svadbe: prehľadný postup v 6. krokoch
Priezvisko možno zmeniť bezplatne len za určitých okolností. Pripravili sme podrobný návod, ako zmeniť svoje priezivsko po svadbe.
-
Aké sú zdravé varianty slaných desiat pre školákov
Doby, kedy školské desiaty tvorili dva krajce chleba a niečo medzi tým, sú už dávno preč. A to je jedine dobre.
-
Aký bude vianočný príspevok pre dôchodcov v roku 2019
Vláda ešte v júni tohto roka schválila navýšenie vianočného príspevku. Zvýšila sa aj horná hranica nároku na jeho výplatu. Podľa rezortu práce by sa to v tomto roku malo týkať približne 1,3 milióna poberateľov dôchodkových dávok.
-
10 tipov, ako zostať bdelý aj bez kofeínu
Patríte tiež k milovníkom kávy? Nedokážete si predstaviť svoj ranný rituál bez šálky tohto nápoja alebo kávu popíjate, aby ste doplnili energiu a zabránili tak ospalosti? Pozrite sa na našich 10 tipov, ako sa vyhnúť únave bez kofeínu.
-
Viac seniorov ako detí. Slovenská populácia bude čoskoro patriť k najstaršim v Európskej únii
Slovákov je najviac v histórii, množstvo staršej populácie však prudko rastie.
-
Viete, ako dlho platí lekársky predpis? Vďaka eReceptu aj jeden rok
Predpisovanie liekov a ich platnosť má svoje špecifiká. Kto nám teda môže predpísať lieky a zdravotnícke pomôcky? A ako dlho vlastne platí lekársky predpis?
-
Mediácia namiesto súdu. Kedy sa oplatí a koľko stojí?
Ak sa s niekým dostanete do sporu, ešte to nemusí znamenať súdne pojednávanie. Lacnejšia, rýchlejšia a rovnako právne účinná cesta je vybrať si mediáciu. Dokonca sa oplatí aj po
začiatku súdneho sporu. Stále to môže byť lacnejšia možnosť ako sa roky súdiť.
-
Delenie majetku po rozvode – kedy môže súd jednému z manželov priznať viac?
Váhate s rozvodom kvôli nutnosti delenia spoločného majetku? Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov sa nemusí vždy vyporiadať rovným dielom. Čo môže pomôcť k zisku väčšieho podielu?
-
Na Slovensko sa vrátili mladomanželské pôžičky na bývanie
Po vyše 30 rokoch sa na Slovensko vracajú mladomanželské pôžičky. Od 1. júla ich poskytuje Štátny fond rozvoja bývania.
-
Určovanie výživného – čo (ne)robiť, aby vás nezruinovalo?
Čaká vás súd o stanovenie výživného? Aj keď sa každému určuje podľa rovnakých kritérií, ich dokazovanie sa pri zamestnancoch a podnikateľoch líši. Čo robiť, aby vás súd nepotrestal likvidačným výživným?
-
KVÍZ: Čo všetko viete o úrazových dávkach? Otestujte sa
Viete, že okrem bežných sociálnych dávok majú zamestnanci pri splnení určitých podmienok aj nárok na úrazové dávky? Urobiť si v nich prehľad môžete aj hravo formou nášho kvízu.
-
Ako a kde si zmeniť meno na letenke?
Letenky sa vystavujú vždy na meno a s tým súvisia aj komplikácie, ak sa meno držiteľa zmení. Letecké spoločnosti pritom nerozlišujú, či ide o zmenu kvôli sobášu, premenovaniu, či napríklad darovaniu alebo predaju letenky inej osobe. Pre nich to je zmena mena. V niektorých prípadoch drahá, niekedy bezplatná, občas nemožná.
-
Plat ako prezident? Pozrite sa, koľko zarábajú slovenskí sudcovia
Koľko zarobí sudca? Koľko ústavný sudca? Prinášame prehľad platov v justičných inštitúciách.
-
Daňovým dlžníkom chcú zadržiavať vodičské preukazy
Reč je o návrhu novely zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní, ktorý predložilo Ministerstvo financií do pripomienkového konania ešte v júni tohto roka.
-
Nekalé aktivity zamestnávateľa – môžete dostať odmenu za ich nahlásenie?
Nový zákon o whistleblowingu - aké konanie zamestnávateľa podľa neho môžete nahlásiť a prečo sa vám to môže vyplatiť? Dozviete sa v našom článku.
-
Môže zamestnávateľ zakázať odbory?
Aj vy môžete výrazne ovplyvniť pracovné podmienky na vašom pracovisku. Čítajte, akými spôsobmi sa možno podieľať na rozhodovaní vášho zamestnávateľa.
-
KVÍZ: Čo všetko viete o rodičovskom príspevku? Otestujte sa
Rodičovský príspevok je dávka, ktorú štát poskytuje matke alebo otcovi počas trvania rodičovskej dovolenky. Čo všetko viete o tejto dávke?
-
Kto vlastní slovenské banky?
Banky pôsobiace na Slovensku vo väčšine prípadov slovenskými vo svojej podstate nie sú. Ich skutočnými majiteľmi sú zahraničné, často medzinárodné spoločnosti. Podiel domáceho kapitálu je v našich bankách nízky a prevláda kapitál z Belgicka, Rakúska či Talianska.
-
Čo všetko musí obsahovať čestné vyhlásenie (návod)
Ako správne napísať čestné vyhlásenie a na čo všetko si pritom treba dať pozor? Prečítajte si náš praktický článok.
-
Opatrovateľský príspevok sa dostal na úroveň čistej minimálnej mzdy
Vláda splnila minuloročný sľub a od júla zvýšila opatrovateľský príspevok na úroveň príjmu z minimálnej mzdy. Okrem toho rástla aj výška hodinovej sadzby osobných asistentov.
-
Pri niektorých dlžníkoch je premlčanie odlišné. Ktorí to sú?
Finančné či iné vypomáhanie životnému partnerovi a deťom nie je ničím výnimočným. Ako sa ale posúdi, keď vzťahy ochladnú a ako je to s premlčaním medzi manželmi, nezosobášeným párom či rodičmi a deťmi?
-
Ako správne zdaniť dary a ktoré sa nezdaňujú?
Dary majú v účtovníctve a v oblasti daní špecifické postavenie. Mnoho ľudí sa domnieva, že dar netreba zdaniť. V mnohých prípadoch je to pravda, ale sú výnimky, ktoré je potrebné vo vlastnom záujem poznať.
-
Kreatívne vouchere môžu podnikateľom pokryť až 50 % nákladov na rozvoj. Záujem prejavilo vyše 990 subjektov
Reč je o národnom projekte Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry s názvom Vytvor.me.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou IV.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže,“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Výživné sa neplatí len deťom – kto vás oň ešte môže žiadať?
Rodičia, starí rodičia, vnuci, súrodenci, družka či bývalý manžel – kto z nich a za akých podmienok má právo na výživné?
-
KVÍZ: Čo všetko viete o dávkach v nezamestnanosti? Otestujte sa
Pri strate zamestnania sa štát snaží ľuďom pomôcť prekonať obdobie bez práce pomocou finančnej podpory. Tá však netrvá večne.
-
Elektronický recept platí v akejkoľvek lekárni. Pri niektorých liekoch však musíte mať aj papierový
Od januára minulého roka je súčasťou elektronizácie zdravotníctva aj takzvaný eRecept.
-
Súdne trovy v konaniach, ktoré postretnú (takmer) každého
Nemáte dlžníkov ani konflikty? Niektorým súdnym konaniam sa pravdepodobne aj tak nevyhnete. Ktoré to sú a koľko budú stáť? Čítajte o trovách konaní, v ktorých sa nevymáha pohľadávka.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou III.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže,“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Civilný sobáš - Toto všetko budete potrebovať vybaviť
Ak ste sa so svojím partnerom rozhodli uzavrieť manželstvo civilným sobášom, čaká vás predtým niekoľko administratívnych krokov. Poďme sa spolu pozrieť, ktoré to sú, kedy je potrebné ich vybaviť a či sú spojené aj so správnymi poplatkami.
-
Veriteľ môže získať platobný rozkaz do 10 dní - ako sa brániť?
Platobný rozkaz umožňuje rýchlejšie vymoženie peňažnej pohľadávky. Ako požiadať o jeho vydanie, ak ste veriteľ a ako sa proti nemu účinne brániť, ak ste dlžník?
-
Brexit komplikuje eurovoľby: Ako sa budú rozdeľovať mandáty do Európskeho parlamentu?
Keďže brexit stále neprebehol, tohtoročných eurovolieb sa zúčastní aj Veľká Británia. Táto situácia mierne komplikuje rozdeľovanie mandátov do Európskeho parlamentu.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou II.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže.“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Koľko stojí súdny spor, v ktorom vymáhate pohľadávku?
Ak chcete na neplatiča poslať exekútora, súdu sa väčšinou nevyhnete. S akými nákladmi treba počítať pri súdnom vymáhaní pohľadávky?
-
Ako kupovať lístky na vlak cez internet (jednoduchý a podrobný návod)
Cestujete často vlakom? Pripravili sme pre vás jednoduchý návod, ako nakupovať lístky na vlak pohodlnejšie.
-
Náklady pri nástupe dieťaťa do základnej školy môžu byť pre rodičov záťažou
Nástup do prvej triedy so sebou prináša výdavky na školské pomôcky, výlety, krúžky, triedny fond či ZRPŠ. Investíciu si možno bude vyžadovať aj detská izba.
-
Kedy sa oplatí dobrovoľné poistenie v Sociálnej poisťovni
Podnikatelia sa často snažia odvodom do Sociálnej poisťovne čo najviac vyhýbať. Sú však prípady, kedy môže byť sociálne poistenie výhodné a dokonca sa oplatí platiť ho aj dobrovoľne. Pretože sociálne poistenie neslúži len na dôchodok a pre prípad práceneschopnosti.
-
Kedy sa zruší striedanie letného a zimného času v EÚ
Zrušenie striedania letného a zimného času malo prebehnúť už tento rok. Plány zmenilo rakúske predsedníctvo v Rade EÚ.
-
Kde sa ešte dajú kúpiť vstupenky na MS v ľadovom hokeji 2019 (+ program)
Slovensko tento rok hostí svetový šampionát v ľadovom hokeji. Keďže prvý zápas prebehne už 10. mája, vstupenky sa zháňajú čoraz ťažšie.
-
Ktoré poplatky na škole (ne)musíte platiť
Každé štúdium niečo stojí. Aj keď je oficiálne bezplatné. Na každej aj menšej dedinskej škole musíte platiť väčšie či menšie poplatky. Prinášame prehľad, ktoré poplatky sú povinné.
-
Slovensko sa zaradí medzi malú hŕstku krajín, na ktorých čele stojí žena (prezidentky a premiérky)
Inaugurácia novozvolenej prezidentky Slovenska by mala prebehnúť 15. júna 2019. Od tohto dňa budeme patriť do skupiny trinástich krajín sveta, ktoré majú na poste hlavy štátu ženu.
-
Volebná účasť krajín vo voľbách do Európskeho parlamentu (zoznam + graf)
Slovensko má vo voľbách do Európskeho parlamentu najnižšiu volebnú účasť. Spolu s ním je na chvoste rebríčka aj Česká republika a Poľsko.
-
V máji nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu. V rebríčku volebnej účasti sme na poslednom mieste
Tento rok nás okrem prezidentských volieb čakajú aj voľby do Európskeho parlamentu. V rámci volebnej účasti v týchto voľbách je Slovensko na poslednom mieste.
-
V niektorých krajinách sveta je volebná účasť povinná (+ zoznam)
Sedemnásť krajín sveta má v legislatíve ukotvené zákony, ktoré priamo alebo nepriamo určujú povinnosť zúčastniť sa hlasovania v prezidentských voľbách.
-
Prezidenta budú voliť aj za múrmi väzenia
Organizáciu volebného dňa vo väzniciach zabezpečuje Zväz väzenskej a justičnej stráže.
-
Kedy začína volebné moratórium v prezidentských voľbách 2019
Od 2. marca až do skončenia prvého kola volieb už nebude možné zverejňovať najnovšie predvolebné prieskumy. Volebné moratórium, čiže koniec kampane začne plynúť 48 hodín pred prvým a druhým kolom volieb.
-
Volebná účasť v prezidentských voľbách je v priemere 50,5 %. V rámci EÚ sme takmer na chvoste rebríčka
V rámci krajín Európskej únie, kde je hlavou štátu prezident volený občanmi, má Slovensko v priemere slabšiu volebnú účasť. Na čele rebríčka je Francúzsko.
-
Ručiteľom sa môžete stať aj bez vášho súhlasu
Čo robiť, ak vám na dvere klope veriteľ a požaduje peniaze z titulu ručenia? Článok vám poradí, či už ste s ručením súhlasili alebo ste sa stali ručiteľom priamo zo zákona.
-
Ak nemôžete prísť voliť prezidenta osobne, požiadajte o prenosnú volebnú schránku
Občania, ktorí nemôžu prísť voliť prezidenta osobne, môžu požiadať o voľbu z domu do prenosnej volebnej schránky.
-
Prezidenti SR: Andrej Kiska - prezident bez politickej minulosti
Posledné prezidentské voľby sme zažili v roku 2014. Z druhého kola vyšiel víťazne dnes už dosluhujúci prezident Andrej Kiska.
-
Prezidentské voľby 2019: Ako nájsť volebnú miestnosť?
Existuje niekoľko možností, ako nájsť volebnú miestnosť v danom meste alebo v obci.
-
Aká bola volebná účasť Slovákov v prezidentských voľbách? (1999, 2004, 2009, 2014)
Volebná účasť v prezidentských voľbách nebýva najväčšia. V rámci krajín Európy sme takmer na chvoste štatistiky.
-
Prezidenti SR: Ivan Gašparovič - dvojnásobný prezident
Ivan Gašparovič bol v poradí tretí prezident Slovenskej republiky. Funkciu prezidenta zastával dvakrát po sebe.
-
Pokuty za dopravný priestupok môžu byť astronomické
Ťažká noha na plyne, nerešpektovanie dopravného značenia alebo iné porušovanie pravidiel cestnej premávky vás môže vyjsť pekne draho. Pokuta, ktorú môžu policajti uložiť na mieste priestupku sa môže vyšplhať až do výšky 1000 eur.
-
Zoznam kandidátov v prezidentských voľbách 2019 (+ popis)
Pozrite si oficiálny zoznam kandidátov na prezidenta.
-
Ak nevyporiadate majetok po rozvode včas, môžete oň prísť
V súčasnosti sa rozvádza bezmála každé druhé manželstvo. Neoddeliteľnou súčasťou rozvodu sú aj zmeny majetkovej situácie manželov. Aké sú možnosti vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva a na čo si dávať pozor?
-
Ako voliť v prezidentských voľbách 2019 (+ doklady)
Spôsob hlasovania v prezidentských voľbách je pomerne jednoduchý. Treba si však dať pozor na správne odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.
-
Ako pozastaviť živnosť v roku 2019
Možno si v tomto roku chcete oddýchnuť od stresu, podnikania, viac cestovať alebo máte len sezónnu prácu. V takom prípade sa vám oplatí prerušenie živnosti. Uľahčíte si od odvodov a pritom nemusíte podnikanie rušiť.
-
Prezidenti SR: Rudolf Schuster - prvý prezident volený občanmi
Rudolf Schuster prebral prezidentské žezlo po Michalovi Kováčovi. Bol prvým prezidentom, ktorého si zvolili občania v prvej priamej voľbe prezidenta.
-
Prezidenta zo zahraničia voliť nemôžete
Voliť mimo Slovenska je možné len v parlamentných voľbách. Už dlhodobo to chce zmeniť iniciatíva Srdcom doma.
-
Plat, právomoc, výhody a dôchodok prezidenta Slovenskej republiky
Funkcia prezidenta má isté právomoci, výhody a povinnosti. Keď však vo svojej funkcii skončí, patrí mu aj doživotný plat.
-
Financujete opravy partnerovho domu? Po rozchode sa vám nemusí nič vrátiť
Plánujete hradiť opravy cudzej nehnuteľnosti? Kým dvojica žije spoločne, berie sa to ako investícia do budúcnosti. Ako však riešiť vyporiadanie v prípade rozchodu či rozvodu?
-
Prezidenta môžete voliť aj mimo svojho bydliska, ale len s voličským preukazom
16. marca 2019 si budeme voliť novú hlavu štátu. Ak chcete voliť aj mimo svojho trvalého bydliska, potrebujete voličský preukaz. Poradíme vám, ako a kde si ho môžete vybaviť.
-
Prezidenti SR: Michal Kováč - symbol boja proti mečiarizmu
Michal Kováč bol prvým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky, ktorého z vlastných radov nominovala HZDS. Mal to byť poslušný stranícky prezident, no nakoniec sa z neho stala výrazná protiváha Mečiarovej vlády.
-
Podnikanie ohrozujú hackeri, prerušenie výroby aj zmeny v legislatíve
V top desiatke rizík nájdete kybernetické útoky, prerušenie výroby, prírodné katastrofy, požiar či zmeny zákonov. Nováčikom prvej desiatky je nedostatok pracovnej sily. Rebríček zostavila štúdia Allianz Risk Barometer 2019.
-
Nižšia sadzba DPH na ubytovanie aj vyšší daňový bonus na dieťa. Rok 2019 priniesol niekoľko daňových zmien
Od 1. januára začalo platiť niekoľko zmien v oblasti daní a odvodov. Niektoré z nich ľudí čiastočne odbremenia, iné pravdepodobne spôsobia dvíhanie cien potravín a neživotného poistenia.
-
Deti nemožno vylúčiť z dedenia závetom
Vedeli ste, že z dedenia môžete byť vynechaní bez toho, aby poručiteľ spísal akúkoľvek listinu? Čo sa musí urobiť, aby deti nedostali nijaké dedičstvo? Urobte si v tom jasno s naším článkom.
-
Kedy sú polročné a jarné prázdniny v roku 2019
Blíži sa polročné hodnotenie študentov strednej a základnej školy. O niečo neskôr ich čakajú aj jarné prázdniny.
-
Predkupné právo – musí sa dodržať aj pri darovaní?
Predkupné právo nie je len vecou dohody, treba naň myslieť aj vtedy, keď ste v spoluvlastníckom vzťahu či podnikáte formou spoločnosti s ručením obmedzeným. Aké oprávnenia z neho plynú a čo robiť, ak bolo porušené?
-
Podmienky absolventskej praxe sa v roku 2019 nemenia
Ešte v roku 2018 sa zmenila výška príspevku za absolventskú prax, ktorá závisí od výšky životného minima.
-
Osobitný odvod je opäť ukážkou populistického riešenia, tvrdí analytik
Nepomohli námietky odborárov, obchodných reťazcov, analytikov, ekonómov ani veto prezidenta Andreja Kisku. Parlament 13. decembra oficiálne schválil a zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce.
-
Analytik: Ekonomická kríza v roku 2019 nepríde
Podľa predpokladov sa v roku 2019 síce svetový hospodársky rast spomalí, ale ekonomická kríza, akú si pamätáme z rokov 2008 a 2009, by prísť nemala.
-
Odpočítateľná položka na zdravotné poistenie v roku 2019
Zamestnanci s menším platom alebo minimálnou mzdou si aj v roku 2019 môžu uplatniť odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie, vďaka ktorej si znížia odvody a zvýšia čistý príjem.
-
3 dôležité udalosti v roku 2019
Rok 2018 sa končí a nás čaká vstup do nového kalendárneho roka, ktorý okrem iného prinesie prezidentské voľby, hlasovanie o zastropovaní dôchodkov a EÚ sa pripravuje na oficiálny brexit.
-
Deti si už neželajú klasické darčeky. Trendom je obálka s peniazmi
Vianoce sú za rohom, takže väčšina ľudí už má darčeky nakúpené. Paradoxom je, že deti dostávajú darčeky častejšie na narodeniny, než na Vianoce. Väčšina z nich si želá dostať obálku s peniazmi.
-
Daň za psa: Koľko a kedy sa platí
Daň za svojho štvornohého miláčika už nemusíte platiť do konca januára ako kedysi. Kedy a koľko treba platiť? Spravili sme prehľadný súhrn.
-
Rok 2019: Čaká nás vyrovnaný štátny rozpočet, vyššie platy, mzdy aj dôchodky
Nový rok prinesie niekoľko zásadných zmien vo verejných, ale aj osobných financiách. Vláda schválila aj niekoľko nových zákonov.
-
Odvod pre obchodné reťazce: čo prinesie slovenským spotrebiteľom
Po reguláciách pre banky, podniky a poisťovne vstúpi čoskoro do platnosti aj osobitný odvod pre obchodné reťazce. Kto ho v skutočnosti zaplatí?
-
Aké dopady bude mať zastropovanie dôchodkového veku (rozhovor)
Zastropovanie dôchodkového veku je dnes jednou z najhorúcejších tém Slovenska. Aký dopad bude mať zastropovanie dôchodkového veku na slovenskú ekonomiku, ak bude tento návrh ústavného zákona schválený?
-
Ako sa pripraviť na hypotéku?
Hypotéka je záväzok na desiatky rokov. Mnoho ľudí sa naň nepripraví dostatočne. Ako z hľadiska rozpočtu, tak aj z hľadiska istenia a noviniek, ktoré s hypotékami súvisia.
-
Ako postupovať, keď nájomca neplatí nájomné
Dožiadať sa peňazí za nájomné, prípadne vysťahovať neplatiča z vášho bytu vôbec nie je jednoduché. A to aj v takom prípade, ak máte riadnu nájomnú zmluvu.
-
Môžete si natáčať policajta alebo daňovú kontrolu pri výkone ich služby?
Chcete si natočiť výkon služby verejného činiteľa na video? Zákon vám to umožňuje, existuje však niekoľko výnimiek. K tejto problematike nám poskytol svoj odborný názor aj advokát JUDr. Adam Puškár.
-
Sviatky 2019 v Česku, Poľsku, Rakúsku, Maďarsku a na Ukrajine
Slovensko má najviac sviatkov spomedzi krajín Európskej únie. Pozrieme sa na to, koľko sviatkov majú krajiny, s ktorými Slovensko susedí. V článku nájdete aj termíny, kedy sú u našich susedov zatvorené obchody.
-
Sused môže vlastniť aj časť vášho pozemku
Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním vôbec nie je také neobvyklé, ako si možno myslíte. Čítajte, za akých podmienok možno vec vydržať a kedy najčastejšie k vydržaniu dochádza.
-
Chcete mať české občianstvo? Pripravte sa, že na úradoch strávite takmer celý rok
Na to, aby ste mohli žiť a pracovať v Českej republike české občianstvo nepotrebujete. Sú však určité situácie, kvôli ktorým sa pre české občianstvo môžete rozhodnúť.
-
Prečo sa oplatí kupovať lístky na MHD a vlak cez novú aplikáciu IDS BK
Mobilná aplikácia IDS BK prináša jednoduché a šikovné cestovanie po novom v Bratislavskom kraji.
-
10 tipov na vianočný darček pre ženu
Ako vybrať ten najlepší darček pre ženu? Ideálne tak, že spojíte krásu s praktickosťou. Tu je 10 tipov, ktoré môžu pomôcť.
-
Sviatky, pamätné dni a zatvorené obchody v roku 2019
V roku 2019 nás už tradične čaká 15 sviatočných dní, 18 pamätných dní a 15,5 dňa, počas ktorých budú obchody zatvorené.
-
Od vzniku ČSR ubehlo 100 rokov. Po rozdelení rýchlo dobiehame ekonomický náskok Česka
Tento rok sme oslávili 100. výročie vzniku Československa. Aký bol ekonomický stav prvej republiky? Vyrovná sa niekedy Slovensko svojmu ekonomicky silnejšiemu českému bratovi?
-
V ktorých krajinách sú povinné zimné pneumatiky
Obdobie jesene či zimy je spojené s ochladzovaním počasia, ale aj zhoršovaním podmienok pre bezstarostnú jazdu autom. Ľad, sneh, či námraza sú pre mnoho ľudí nepriateľ číslo jeden. V ktorých susedných krajinách je teda povinnosť jazdiť v zime na zimných pneumatikách?
-
Diaľničné známky a mýto na rok 2019: Slovensko a okolité krajiny
Diaľničné známky na Slovensku v roku 2019 nezdražejú, známe sú ceny diaľničných známok na Slovensku, v Čechách a ostatných krajinách.
-
Môže darca žiadať vrátenie daru, ak sám prišiel o majetok?
Vedeli ste, že zákon za určitých podmienok umožňuje, aby sa darca domáhal vrátenia daru? Poďte sa s nami pozrieť, v akých prípadoch môže obdarovaný o dar prísť a čo musí darca podniknúť, aby dar naozaj získal späť.
-
Operatívny lízing. Veci nevlastníte, ale využívate
Operatívny lízing je možnosť, ako využívať rôzny majetok bez toho, aby ste ho museli kupovať a vlastniť. Prenajímate si ho ako službu a ponuka sa neustále rozširuje.
-
Prechodný a trvalý pobyt v nájomnom byte - aké má úskalia?
Nahlasovanie prechodného alebo trvalého pobytu v nájomnom byte je problémom, ktorý riešia nájomcovia aj prenajímatelia. Čítajte, ako nahlasovanie prebieha a aké má evidencia pobytu riziká pre oboch účastníkov nájomného vzťahu.
-
Refinancovanie hypotéky nie je výhodné pre každého
Nad refinancovaním hypotéky sa ľudia zamýšľajú hneď z niekoľkých dôvodov. Skrátiť si dobu splatnosti, znížiť mesačnú splátku alebo chcú mať jednoducho výhodnejší úrok.
-
Kto je povinný platiť koncesionárske poplatky a aká je ich výška?
Neprešlo ich zrušenie, ani zvýšenie. Väčšina z nás má teda stále mesačnú povinnosť voči RTVS.
-
Pohľadávka môže zaniknúť aj inak, než zaplatením
Úhrada dlhu nie je jediným spôsobom, ako ho zniesť zo sveta. Rôzne spôsoby vedúce k nevymáhateľnosti peňažnej pohľadávky by mal poznať každý dlžník i veriteľ. Čítajte, aké alternatívy v tomto smere ponúka zákon.
-
Kedy a kde začať nakupovať na Vianoce?
Počasie tak síce nevyzerá, ale do Vianoc ostávajú necelé dva mesiace. A to je v niektorých prípadoch ten správny čas na nákup darčekov, aby stihli doraziť pod stromček.
-
Smer-SD opäť sľubuje: materská celý rok a príspevok na školské potreby
Vládna strana Smer-SD plánuje predĺžiť poberanie materskej dávky a žiakom chcú finančne prispieť na školské potreby.
-
Prečo sa (ne)oplatí investovať do podielových fondov
Podielové fondy patria medzi najpredávanejšie investície na Slovensku. Napriek ich popularite však vôbec nemusí ísť o dobrú voľbu.
-
Chcete si zmeniť meno alebo priezvisko? Nebude to bez podmienok
Meno a priezvisko si môžete zmeniť, ale len za určitých podmienok. Zákon presne definuje prípady, kedy tak môžete urobiť bezplatne a kedy za zmenu zaplatíte správny poplatok.
-
V roku 2019 bude minimálna mzda opäť o niečo vyššia
Tripartita sa už tradične nedohodla na výške minimálnej mzdy pre rok 2019. O novej výške tak rozhodovala vláda.
-
30. októbra budeme mať jednorazový štátny sviatok. Budú otvorené obchody?
Vláda schválila jednorazový štátny sviatok, ktorý bude v utorok 30. októbra. Pripomenieme si 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa.
-
Kedy a ako sa sťažovať na rušenie nočného kľudu
Častým problémom medziľudských vzťahov je aj pravidelné rušenie nočného kľudu. V článku sa pozrieme na to, aké sú pravidlá tejto problematiky a ako sa voči hlučným susedom brániť.
-
5 úradov, na ktoré nesmiete pri založení novej prevádzky zabudnúť
Keď zakladáte novú predajňu, nezabudnite ju prihlásiť na všetky úrady. Inak by vás to vyšlo draho. Aké ďalšie povinnosti na vás čakajú, sa dočítate v našom článku.
-
Slovenské vysoké školy potrebujú zmenu. Zhodli sa na tom študenti aj firmy
Študenti by privítali menej učenia naspamäť, firmy zase viac kvalifikovaných zamestnancov a školy viac peňazí v rozpočte.
-
Firmy v daňových rajoch už nemusia byť v bezpečí
Offshore firmy sú spoločnosti sídliace v daňových rajoch, respektíve na miestach, kde neexistujú dane. V dnešnej dobe ich nie je málo. Lákavá ponuka nezdaneného podnikania sa však neustále stenčuje a nad nepoctivými podnikateľmi sa zaťahujú mračná daňových zákonov. Prečo je „offshore“ pomaly umierajúci trend.
-
Domáce pálenie alkoholu: takto to bude vyzerať v praxi
Podľa novely by sa mohla súkromná výroba destilátu predovšetkým vykonávať iba v maximálnom povolenom objeme 25 litrov na osobu za kalendárny rok.
-
Sociálna poisťovňa spúšťa dve zaujímavé novinky
Nový rezervačný systém pre návštevy a príručka pre živnostníkov. Dve novinky, ktoré majú pomôcť občanom pri komunikácii so Sociálnou poisťovňou.
-
Jazda bez vodičského preukazu a povinných dokladov môže byť drahá
Každý vodič by mal vedieť, že mu zákon predpisuje povinnosť mať pri sebe doklady od vozidla a vodičský preukaz. V článku sa pozrieme na to, čo vám hrozí za jazdu bez povinných a hlavne platných dokladov.
-
Podnikatelia, pozor na nový druh podvodu cez falošných odberateľov
Podvodníci si od nič netušiacich firiem bez zaplatenia preberajú tovar.
-
Komentár: Mayová sa s brexitom ocitá v úzkej uličke
Postavenie britskej premiérky Theresy Mayovej počas vyjednávaní podmienok brexitu je skutočne nezávideniahodné.
-
Ako postupovať v prípade stratených alebo odcudzených dokladov
Ak vám niekto ukradol peňaženku alebo ste ju jednoducho stratili, nemusíte hneď panikáriť. Takáto situácia je síce veľmi nepríjemná a drahá, ale jej riešenie je pomerne jednoduché.
-
Predmanželská zmluva na Slovensku
Mnoho ľudí žije v mylnom domnení, že na Slovensku možno uzatvárať tzv. predmanželské zmluvy tak, ako to poznáme z amerických filmov. Ako sa teda dvaja ľudia môžu pred sobášom dohodnúť na rozdelení majetku po jeho prípadnom ukončení?
-
Od 1. septembra už zviera nie je vec. Aké povinnosti pribudli majiteľom?
Slovensko sa po niekoľkých rokoch diskusií pridalo medzi moderné krajiny, ktoré neberú živé zvieratá ako vec. Majiteľom však pribudlo aj niekoľko povinností.
-
Ako sa stať príslušníkom Hasičského a záchranného zboru
Takmer každý muž chcel byť v detstve hasičom alebo smetiarom. Avšak, po odhalení reality, ktorú so sebou prináša dospelosť väčšina z nich od smetiarskych plánov upustí. V článku sa teda pozrieme na cestu k práci hasiča.
-
Keby bola firma Apple štát, predbehla by aj niektoré vyspelé krajiny
Firma Apple sa nedávno stala prvou americkou verejne obchodovateľnou spoločnosťou, ktorej trhová hodnota prekonala hranicu neuveriteľných 1 bilión amerických dolárov.
-
Ako správne prevážať zviera v aute? Zákon je pomerne stručný
Robí vám na cestách spoločnosť aj váš štvornohý miláčik? Ak áno, mali by ste poznať zásady bezpečnosti pri preprave zvieraťa v aute. Na Slovensku túto problematiku rieši zákon o cestnej premávke.
-
Aké sú právomoci pracovníkov súkromnej bezpečnostnej služby (SBS)
Pracovníci súkromných bezpečnostných služieb často konajú nad rámec svojich kompetencií. Ak taká situácia nastane, karta sa môže obrátiť a SBS-kar bude relevantnosť svojho konania vysvetľovať na polícii alebo súdnom pojednávaní.
-
Komentár: Euro na Slovensku oslavuje 10 rokov. Jeho hodnotenie nie je zďaleka jednoznačné
Aj keď sa eurom platí na Slovensku „len“ niečo vyše deväť rokov, v skutočnosti 8. júla uplynulo presne 10 rokov, odkedy sa Slovensko definitívne upísalo projektu európskej meny.
-
Najlepšie sa žije v Európe, ukázal rebríček kvality života. Ako dopadlo Slovensko?
Svetové rebríčky Slovensku na popularite moc nepridávajú. Tentokrát je našim tŕňom v oku umiestnenie v rebríčku kvality života v jednotlivých krajinách sveta. Na ktorej priečke sme skončili?
-
Mal váš let meškanie alebo vám ho úplne zrušili? Máte nárok na odškodnenie
Ste častým cestujúcim v leteckej doprave? Tak to už ste určite zažili meškanie alebo úplné zrušenie letu. Prečítajte si, na aké náhrady a kompenzáciu máte v týchto prípadoch nárok.
-
Ako sa stať profesionálnym vojakom na Slovensku
Ak ste niekedy rozmýšľali nad kariérou v slovenskej armáde, teraz je ideálna príležitosť. V posledných rokoch totiž klesá záujem o vstup do Ozbrojených síl Slovenskej republiky, takže k dispozícii sú aj nejaké voľné miesta. Stačí počkať na vyhlásenie výberového konania.
-
Pracujete v štátnej správe? Už čoskoro vás čaká výrazné zvýšenie platu
Na výplatnej páske budú mať štátni zamestnanci od budúceho roka v priemere o 10 percent viac.
-
Andrej Danko už určil dátum konania komunálnych volieb 2018
Predseda parlamentu Andrej Danko už určil deň konania komunálnych volieb. Prečítajte si termín volieb, ako voliť, aký je volebný systém a aké sú možnosti kandidatúry.
-
Voda, jedlo alebo cigareta za volantom. Porušujete tým zákon?
Väčšina šoférov si dopraje jedlo, pitie alebo cigaretu aj za volantom. Považuje sa takéto konanie za priestupok? Pozrieme sa na to, ako vidí takúto situáciu zákon.
-
Majstrovstvá sveta v hokeji 2018: Prvý zápas proti bratom Čechom
4. mája 2018 začínajú dlho očakávane majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa tento rok uskutočnia v Dánsku. Tohtoročný šampionát budú hostiť mestá Kodaň a Herning. Slovenskú reprezentáciu čaká hneď v prvom zápase odveký rival. Pozrite si program, skupiny a rozpis zápasov.
-
Ako získať parkovací preukaz pre zdravotne postihnutú osobu
Ak odborný posudok preukáže, že zdravotne ťažko postihnutá osoba je odkázaná na invalidnú prepravu osobným autom, prípadne má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí, má právo na takzvaný parkovací preukaz. Bohužiaľ, aj jeho získanie si vyžaduje trpezlivosť a nutnú byrokraciu. Prečítajte si, kde a ako je možné ho získať.
-
Slovenské lesy sú rozsiahle, ale bez stromov
Slovensko má okrem rozmanitých horských oblastí aj rozsiahle lesy. Už dlhšiu dobu však prevládajú negatívne názory na formu jeho obhospodarovania a nadmernú ťažbu dreva, a to hlavne v národných parkoch. Pozrieme sa na to, kto vlastní slovenské lesy, koľko dreva sa z nich vyťaží a v akom sú stave.
-
Platy hasičov, policajtov a vojakov v štátnej službe
Hasiči, policajti a vojaci vykonávajú pomerne stresové a nebezpečné povolanie. Tomu by mala zodpovedať aj výška ich platového ohodnotenia. Koľko vlastne zarábajú a aké majú príplatky?
-
Príjmy a právomoci najvyšších ústavných činiteľov SR: Andrej Danko
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky je druhým najvyšším ústavným činiteľom v našom štáte. Túto funkciu momentálne zastáva predseda strany SNS Andrej Danko. Od svojho nástupu na túto pozíciu a účasti vo vláde mu je vyčítané jeho slovné vyjadrovanie. Aké má táto funkcia právomoci, akou finančnou čiastkou je ohodnotená a aké kauzy má za sebou Andrej Danko?
-
Príjmy a právomoci najvyšších ústavných činiteľov SR: Andrej Kiska
Jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov je aj prezident. Tento post momentálne zastáva bývalý podnikateľ Andrej Kiska. Podľa štatistík a obľúbenosti medzi občanmi je jeden z najúspešnejších prezidentov Slovenska. Pred voľbami a aj počas úradovania si tiež prešiel pár kauzami. Aké má vlastne právomoci, akým kauzám čelil a koľko za svoju funkciu zinkasuje?
-
Príjmy a právomoci najvyšších ústavných činiteľov SR: Robert Fico
Podľa Ústavy Slovenskej republiky je premiér jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov. Túto funkciu momentálne zastáva politik a absolvent práva Robert Fico. V priebehu rokov jeho vládou otriaslo aj niekoľko problémových káuz. Akými kauzami strana Smer - SD prešla, aké sú právomoci premiéra a koľko peňazí za rok zinkasuje?
-
Prezidentské voľby 2018 v Českej republike
Hneď na začiatku roka čaká našich českých susedov veľká politická udalosť. Budú si voliť hlavu štátu a to len druhýkrát v ére svojej samostatnosti. Ako u nich prebiehajú voľby a kto vlastne kandiduje na post prezidenta?
-
Ako rozoznať falošné bankovky a mince
Na Slovensku máme euro už niekoľko rokov. Jedna z výhod eurobankoviek je, že patrí k mene s najlepšími ochrannými prvkami na svete. Napriek tomu sa stále v obehu nachádza nespočetné množstvo falzifikátov. Pozrime sa na to, ako rozoznať falošnú bankovku a mincu od tej pravej.
-
Ukradnuté či stratené doklady v zahraničí – ako postupovať
Nepríjemná udalosť v podobe stratených či ukradnutých dokladov môže pokaziť pocit z dovolenky. Povieme vám, ako postupovať.
-
Jazda bez diaľničnej známky? Pokuta môže prísť aj o dva roky
Pokuty za jazdu bez diaľničnej známky budú posielať hromadnejšie. Môže prísť každý mesiac aj za dva roky spätne. Informoval o tom minister dopravy, Arpád Érsek.