Tag štát

Štát je forma organizovanej ľudskej spoločnosti. Nevyhnutnými a základnými podmienkami je obyvateľstvo, územie, štátna moc a hlavne suverenita. Štát musí mať hierarchickú štruktúru, zákony, inštitúcie, úrady a suverénne mocensko-politické postavenie.

Súvisiace tagy

Súvisiace správy

 • Príjmy a právomoci najvyšších ústavných činiteľov SR: Robert Fico
  Podľa Ústavy Slovenskej republiky je premiér jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov. Túto funkciu momentálne zastáva politik a absolvent práva Robert Fico. V priebehu rokov jeho vládou otriaslo aj niekoľko problémových káuz. Akými kauzami strana Smer - SD prešla, aké sú právomoci premiéra a koľko peňazí za rok zinkasuje?
 • Príjmy a právomoci najvyšších ústavných činiteľov SR: Andrej Kiska
  Jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov je aj prezident. Tento post momentálne zastáva bývalý podnikateľ Andrej Kiska. Podľa štatistík a obľúbenosti medzi občanmi je jeden z najúspešnejších prezidentov Slovenska. Pred voľbami a aj počas úradovania si tiež prešiel pár kauzami. Aké má vlastne právomoci, akým kauzám čelil a koľko za svoju funkciu zinkasuje?
 • Príjmy a právomoci najvyšších ústavných činiteľov SR: Andrej Danko
  Predseda Národnej rady Slovenskej republiky je druhým najvyšším ústavným činiteľom v našom štáte. Túto funkciu momentálne zastáva predseda strany SNS Andrej Danko. Od svojho nástupu na túto pozíciu a účasti vo vláde mu je vyčítané jeho slovné vyjadrovanie. Aké má táto funkcia právomoci, akou finančnou čiastkou je ohodnotená a aké kauzy má za sebou Andrej Danko?
 • Platy hasičov, policajtov a vojakov v štátnej službe
  Hasiči, policajti a vojaci vykonávajú pomerne stresové a nebezpečné povolanie. Tomu by mala zodpovedať aj výška ich platového ohodnotenia. Koľko vlastne zarábajú a aké majú príplatky?
 • Slovenské lesy sú rozsiahle, ale bez stromov
  Slovensko má okrem rozmanitých horských oblastí aj rozsiahle lesy. Už dlhšiu dobu však prevládajú negatívne názory na formu jeho obhospodarovania a nadmernú ťažbu dreva, a to hlavne v národných parkoch. Pozrieme sa na to, kto vlastní slovenské lesy, koľko dreva sa z nich vyťaží a v akom sú stave.
 • Pokuty za dopravný priestupok môžu byť astronomické
  Ťažká noha na plyne, nerešpektovanie dopravného značenia alebo iné porušovanie pravidiel cestnej premávky vás môže vyjsť pekne draho. Pokuta, ktorú môžu policajti uložiť na mieste priestupku sa môže vyšplhať až do výšky 1000 eur!
 • Ako získať parkovací preukaz pre zdravotne postihnutú osobu
  Ak odborný posudok preukáže, že zdravotne ťažko postihnutá osoba je odkázaná na invalidnú prepravu osobným autom, prípadne má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí, má právo na takzvaný parkovací preukaz. Bohužiaľ, aj jeho získanie si vyžaduje trpezlivosť a nutnú byrokraciu. Prečítajte si, kde a ako je možné ho získať.
 • Majstrovstvá sveta v hokeji 2018: Prvý zápas proti bratom Čechom
  4. mája 2018 začínajú dlho očakávane majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa tento rok uskutočnia v Dánsku. Tohtoročný šampionát budú hostiť mestá Kodaň a Herning. Slovenskú reprezentáciu čaká hneď v prvom zápase odveký rival. Pozrite si program, skupiny a rozpis zápasov.
 • Nenosíte so sebou občiansky preukaz? Tak to radšej zmeňte
  Nosíte občiansky preukaz všade so sebou? Zákon to síce neprikazuje, ale rozhodne by ste sa nechceli ocitnúť bez tohto dokladu ďaleko od domova, keď vás bude kontrolovať polícia. Prečítajte si, aké nepríjemnosti môžete zažiť bez občianskeho preukazu.
 • Andrej Danko už určil dátum konania komunálnych volieb 2018
  Predseda parlamentu Andrej Danko už určil deň konania komunálnych volieb. Prečítajte si termín volieb, ako voliť, aký je volebný systém a aké sú možnosti kandidatúry.
 • Pracujete v štátnej správe? Už čoskoro vás čaká výrazné zvýšenie platu
  Na výplatnej páske budú mať štátni zamestnanci od budúceho roka v priemere o 10 percent viac.
 • Ako sa stať profesionálnym vojakom na Slovensku
  Ak ste niekedy rozmýšľali nad kariérou v slovenskej armáde, teraz je ideálna príležitosť. V posledných rokoch totiž klesá záujem o vstup do Ozbrojených síl Slovenskej republiky, takže k dispozícii sú aj nejaké voľné miesta. Stačí počkať na vyhlásenie výberového konania.

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.