-
Firmy môžu od 1. marca zamestnávať brigádnikov od 15 rokov
Dostupnosť ponúk pre študentov je v porovnaní s minulými rokmi nižšia. Brigády klesli výraznejšie ako iné úväzky.
-
5 zásad, ktoré sa oplatí dodržiavať v zime
Chlad, zima, sneh, tma patria medzi definície zimy. Dodržaním pár zásad si toto obdobie môžete skvele užiť a vyhnúť sa nástrahám.
-
Máte prváka? Koľko bude stáť školská výbava?
Prvý ročník je náročný nielen pre deti ale aj pre rodičov. Očakáva sa,že budú svojmu potomkovi venovať viač času a tiež sa „klepnú“ po peňaženke.
-
Mgr., Ing., PhD.....Ako oslovovať ľudí s titulom
Jediný titul, s ktorým nemá nikto problémy a vie ako správne oslovovať jeho nositeľa, je MUDr.. S doktormi sa stretávame od prvého dňa svojho života. Čo robiť, ak potrebujete osloviť niekoho s PharmDr, s doc. alebo MBA?
-
Pracujúci študent a vrátenie dane: vieme, ako na to
Počas prázdnin ste si privyrábali doma alebo v zahraničí a teraz by ste chceli svoje dane späť? V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako ich získať.
-
Študenti a príjmy z brigády v daňovom priznaní 2020
Ak ste v roku 2019 mali príjmy z brigády, podať daňové priznanie by pre vás mohlo byť výhodou. Prinášame vám príklad, ako získať vrátenie dane.
-
Kurz autoškoly vyjde v priemere na 700 eur, ušetriť môžete mimo väčších miest
Autoškola patrí medzi najväčšie výzvy pre tínedžerov, ale aj dospelých a je akýmsi míľnikom v živote aktívneho človeka. Nepodceňte prípravu na test a jazdu na cvičisku si natrénujte v pokoji aj s inštruktorom.
-
Máte doma záškoláka? Štát vám môže siahnuť na sociálne dávky
Rodičia školopovinného dieťaťa by sa mali pravidelne zaujímať o jeho školskú dochádzku. Rodič nedostane prídavok na dieťa, ktoré nechodí riadne do školy, prípadne ak spácha priestupok.
-
5 dôvodov, prečo (ne)dávať deťom vreckové
Pravidelný prísun peňazí pre deti dáva ratolestiam šancu získať dôležité poznatky o financiách do dospelosti. Vreckové by však malo byť v zdravej miere a mali by platiť určité pravidlá.
-
6 dôvodov, prečo sa oplatí využiť študentský program Erasmus
Vysokoškolský program, vďaka ktorému sa študenti môžu zúčastniť stúdia v zahraničí je zážitok na celý život. Okrem skúseností a známostí má študent nárok aj na grant, ktorý mu hradí základné náklady.
-
Príspevok na školské potreby: kto má nárok na 100 eur a kedy ho štát vypláca?
Parlament tento rok schválil navýšenie príspevku na školské potreby. Ide o jednorazové zvýšenie príspevku, využiť ho môžu všetci rodičia nastupujúcich prvákov.
-
Povinnosti študenta po ukončení strednej školy: návod, čo všetko (ne)treba vybaviť
Maturita za vami, nové zážitky a skúsenosti pred vami. To, aké povinnosti budete mať voči štátu a poisťovniam po ukončení strednej školy závisí od toho, či budete študovať ďalej alebo začnete pracovať.
-
Ako si nájsť lacný podnájom v Bratislave?
Lacné bývanie a Bratislava. Takéto prepojenie sa dnes v hlavnom meste hľadá veľmi ťažko. Aké sú teda alternatívy, ak túžite po lacnom podnájme v Bratislave?
-
Dvojnásobný daňový bonus od prvého apríla. Toto nie je prvý apríl
Áno, už od prvého apríla dostanú rodičia detí do 6 rokov veku dvojnásobnú výšku daňového bonusu.
-
Kedy sa študentom ráta brigáda do dôchodku?
Práca na dohodu môže byť v mnohých pohľadoch výhodná, v prípade dôchodku sa toto obdobie nie vždy počíta.
-
Štúdium v zahraničí. Koľko to bude stáť a ako ho financovať?
Na Slovensku máme stredoškolské aj vysokoškolské štúdium bezplatné, no rozhodne nie je zadarmo. Za zváženie preto stojí aj možnosť štúdia v zahraniční. Ide však o podstatne vyššie čiastky, ako pri vzdelávaní na Slovensku, ale skúsenosti z iných krajín sú na nezaplatenie.
-
Štúdium na vysokej škole: prijímacie konanie, predĺženie, prerušenie a skončenie štúdia
Vysoké školy musia určovať pravidlá štúdia v súlade so Zákonom o vysokých školách, majú však aj špecifické podmienky.
-
Študentská brigáda v zahraničí: ako podať daňové priznanie
Zahraničné brigády sú medzi študentmi veľmi populárne, pretože okrem spoznávania nových miest majú možnosť zarobiť si mnohokrát oveľa vyššie sumy ako v porovnateľnom zamestnaní na Slovensku. Viete kedy a akým spôsobom je potrebné takéto príjmy uviesť v daňovom priznaní?
-
Ako môže študent ušetriť na odvodoch (tipy a rady)
Hovorí sa, že pre firmy je najvýhodnejšie zamestnávať brigádnikov študentov, ktorí sú zároveň živnostníkmi. Oplatí sa to však aj študentom? Poďme sa pozrieť na praktické tipy, ako a kedy študent šetrí na odvodoch.
-
Môžete si natáčať policajta alebo daňovú kontrolu pri výkone ich služby?
Chcete si natočiť výkon služby verejného činiteľa na video? Zákon vám to umožňuje, existuje však niekoľko výnimiek. K tejto problematike nám poskytol svoj odborný názor aj advokát JUDr. Adam Puškár.
-
Slovenské vysoké školy potrebujú zmenu. Zhodli sa na tom študenti aj firmy
Študenti by privítali menej učenia naspamäť, firmy zase viac kvalifikovaných zamestnancov a školy viac peňazí v rozpočte.
-
Aké sú príjmy a výdavky slovenského vysokoškoláka
Slovenskí vysokoškoláci si popri bežných výdavkoch dokážu odkladať aj nejaké úspory. Podľa prieskumu si viac peňazí odložia ako ich míňajú na voľný čas a zábavu.
-
Mamahotel na Slovensku? Výsledky priezkumu vás prekvapia
Že Slováci patria medzi národy, ktoré opúšťajú domov svojich rodičov až s blížiacou sa tridsiatkou by tipoval málokto.
-
Máte vysokoškolský titul? Máte lepší plat ihneď po nástupe, a to aj bez praxe
Úroveň vzdelania je výrazným činiteľom, ktorý má vplyv na plat a platový progres zamestnancov počas celého života.
-
Ako si nájsť brigádu na Slovensku
Ak patríte medzi tých aktívnejších, ktorí nestrávia leto leňošením a cestovaním, ale chcú si aj niečo zarobiť, mali by ste s hľadaním brigády už začať.
-
Mladí do 18 rokov budú môcť cestovať vlakom po Európe zadarmo
Európska komisia si vymedzila cieľ, v ktorom chce zjednotiť Európu a dať mladým ľuďom možnosť spoznávať kontinent. Do tohto projektu investuje 12 miliónov eur a tak vznikne celoeurópsky železničný lístok Interrail Pass.
-
Výživné na dieťa si môžete vypočítať aj sami
V Zákone o rodine by ste presnú čiastku či vzorec pre výpočet výživného na maloleté dieťa hľadali márne. Napriek tomu si však dokážete výšku výživného vďaka judikatúre súdov určiť aj sami. Ukážeme vám, ako na to.