Tag súd
Jeho úlohou je ochrana práva a dodržovania zákonov. Súd je štátny orgán. Rozhoduje o záležitostiach z občianskoprávnym charakterom, rieši spory v rodinných, pracovných, obchodných vzťahoch a vydáva súdne rozhodnutia aj v oblasti tresného zákona, trestných činov a pod.
Súvisiace tagy
Súvisiace správy
-
Súdne poplatky v roku 2021: Prehľadne podľa druhu riešenej záležitosti
Prinášame veľký prehľad aktuálnych súdnych poplatkov v najfrekventovanejších konaniach. V ktorých veciach sa môžete na súdy obrátiť zadarmo?
-
Dlžníci húfne bankrotujú: Ako podať prihlášku do konkurzu či reštrukturalizácie?
Vzhľadom na prebiehajúcu ekonomickú krízu je čoraz viac osôb v úpadku. Čítajte, ako prípadnú insolvenciu vášho dlžníka zistíte a ako voči nemu uplatniť pohľadávku, ak je v konkurze či reštrukturalizácii.
-
Dočasná ochrana vášho dlžníka: Kedy dostanete peniaze späť a ako sa proti nej brániť?
Od začiatku tohto roka musia byť veritelia opäť o čosi obozretnejší. Vďaka novému zákonu pribúda dlžníkov so statusom dočasnej ochrany. Aký vplyv má ochrana na vymáhanie pohľadávok a čo proti nej môžete robiť?
-
Dočasná ochrana podnikateľov: pre koho je určená a aké má výhody?
Podnikatelia môžu už dlhšie žiadať o dočasnú ochranu; od januára 2021 už nie je podmienkou pre jej poskytnutie vznik finančných ťažkostí kvôli COVID-19. Čo musí žiadateľ splniť a aké benefity ochrana prináša?
-
Kto si môže uplatniť daňový bonus pri striedavej starostlivosti u rozvedených rodičov
Každým rokom pribúda i na Slovensku rozvedených párov, ktoré majú dieťa v striedavej starostlivosti. Ktorý z rodičov si môže daňový bonus uplatniť?
-
Komentár: Biden už teraz pokoril minimálne Trumpovo „ego“
Zatiaľ čo Trump sa sústredil na „predčasné“ prehlásenie sa za víťaza amerických prezidentských volieb a vyjadrenia, že v prípade iného scenára napadne výsledky volieb, Biden si bez veľkých slov dokázal ukradnúť väčšinu sŕdc Američanov.
-
Čo robiť, ak je pre vás bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nevýhodné?
Po uzatvorení manželstva nemusí byť automaticky všetko spoločné. Čítajte, ako postupovať, keď je váš manželský partner chronickým dlžníkom alebo si každý z vás chce nechať svoje príjmy pre seba.
-
Ako podať návrh na zvýšenie výživného?
Deti rastú a výživné, ktoré platí druhý rodič, už zďaleka nestačí? Čítajte, ako súd požiadať o jeho zvýšenie; pre inšpiráciu ponúkame aj vzorový návrh.
-
Nie je právnik ako právnik: Advokát alebo notár? Za kým ísť?
Všetci advokáti sú právnici, ale nie každý právnik je zároveň aj advokátom. Na ktoré povolania musí mať človek právnické vzdelanie a ktorý právnik sa bude zaoberať práve vašou záležitosťou?
-
Súdne poplatky v roku 2020: Kedy sa súdite zadarmo?
Koľko peňazí si treba pripraviť, ak potrebujete záležitosť vybaviť súdnou cestou? Ako môžete na poplatkoch ušetriť a kedy vám zákon priznáva nárok na to, aby súd vo vašej veci rozhodol zadarmo?
-
Ako si najať advokáta a koľko to bude stáť?
Prevody nehnuteľností, spory so susedmi či vyporiadanie majetku po rozvode – v týchto situáciách je lepšie obrátiť sa na advokáta. Ako ho nájsť a koľko mu zaplatíte? Kedy máte nárok na bezplatnú právnu pomoc?
-
Ako podať žalobu? Niektoré zvládnete spísať aj sami (návod)
S naším návodom ľahko zvládnete vypracovať jednoduchú žalobu na vymoženie peňažnej pohľadávky. Zároveň sa dozviete, v akých prípadoch radšej do advokáta investovať a v ktorých naopak môžete skúsiť ušetriť.
-
Dedičské konanie a bankový účet: možno vybrať peniaze aj pred oznámením úmrtia?
Čo sa deje s peniazmi na účte po smrti ich majiteľa? Ako prebieha dedičské konanie a ako k tomu pristupuje banka? Prinášame stručný prehľad.