-
Firmy môžu od 1. marca zamestnávať brigádnikov od 15 rokov
Dostupnosť ponúk pre študentov je v porovnaní s minulými rokmi nižšia. Brigády klesli výraznejšie ako iné úväzky.
-
7 tipov ako zvládnuť home office a na čo všetko si dať pozor
Na „home office“ je pre zatvorené školy, škôlky, mnohé firmy, prevádzky či inštitúcie stále veľké množstvo Slovákov. Obmedzenia, ktoré súvisia s novým koronavírusm, neprinášajú len komplikácie, ale aj nové výzvy. Jednou z nich je aj práca z domu.
-
Pandemická OČR - platí aj v čase, keď je časť škôl otvorená?
Ak by rodič nedostal pandemickú OČR od Sociálnej poisťovne, môže žiadať o SOS dotáciu.
-
Štát zaviedol povinný home office. Môže ho aj kontrolovať?
Kontroly home officu nemajú byť realizované formou razií, rezort chce preverovať podnety od občanov.
-
Pracovná zmluva na dobu určitú vs. na dobu neurčitú (porovnanie)
Pracovná zmluva na dobu určitú sa najčastejšie uzatvára na jeden rok. V niektorých prípadoch to môže byť aj dlhšie. Pracovná zmluva na dobu neurčitú je obľúbenejšou a lepšou formou zmluvy pre zamestnanca.
-
Nezamestnaní nemusia mať nárok na ošetrovné, aj keď sa starajú o dieťa
Pokiaľ je jeden z rodičov nemocensky poistený, matka alebo otec, nemocensky poistený rodič si môže uplatniť mimoriadne ošetrovné.
-
Práca z domu a stravné lístky: čo hovorí zákon?
Zamestnanci majú nárok na gastráče po odpracovaní štyroch hodín denne a to bez ohľadu na to či pracujú z domu alebo zo sídla firmy. Výnimkou je zavretie prevádzky či celozávodné voľno.
-
Dobrý životopis je polovica úspechu. Takto ho vytvoríte za pár minút
Napísať dobrý životopis nie je vôbec jednoduché. Existuje však niekoľko pravidiel a tiež stránok, ktoré vám môžu pomôcť.
-
Hľadáte prácu? Skutočne ste vyskúšali všetko? Tieto tipy vám pomôžu
V kríze mnohé firmy prepúšťajú a ďalšie neprijímajú nových zamestnancov, aj keď by ich potrebovali. Ako si nájsť zamestnanie v čase, keď je všade "stop stav".
-
Vízia ako urobiť za 10 rokov Slovensko moderné a úspešné
Ministerstvo financií uverejnilo strategický plán, na ktorom sa podieľalo približne 100 expertov z mimovládneho a podnikateľského prostredia. Prinášame zhrnutie i celý dokument.
-
Komentár: Prichádzajúca druhá vlna pandémie predstavuje najväčšie zneistenie pre trhy
Masové tlačenie peňazí centrálnymi bankami a uvoľňovanie reštrikcií po týždňoch opatrení proti korone prinieslo do ekonomík množstvo optimizmu. A to sa prejavilo aj na finančných trhoch. Teraz však klope na dvere druhá vlna, ktorá by mohla nalomenej ekonomike zasadiť k.o. a poslať trhy strmo nadol. Ich rastový apetít je postavený primárne na optimizme, že globálnu ekonomiku sa v pomerne krátko čase podarí dostať na pôvodnú úroveň.
-
Príplatky za prácu cez sviatok v roku 2020: toto všetko sa mení
Vyššia minimálna mzda v roku 2020 prinesie tiež vyššie príplatky za prácu cez víkend, sviatok či v noci.
-
Ako si nájsť prácu na internete? Skúste pracovné portály i LinkedIn
Hľadanie zamestnania prostredníctvom internetu je dnes jedným z najčastejšie používaných spôsobov, ako rýchlo získať prehľad o voľných pracovných pozíciách.
-
Slováci sú ohrození chudobou. Rizikové sú najmä Slobodné matky
Slováci nie sú najlepšie pripravení na nečakané situácie. Ešte pred vypuknutím koronakrízy to potvrdili údaje Eurostatu. V aktuálnom období sa pre niektoré rodiny môže finančná situácia výrazne zhoršiť. Dôvodom je pokles zamestnanosti, na ktorý nie sú finančne pripravené.
-
Tipy ako zvládnuť pracovný pohovor cez videohovor
Koronavírus mení aj pracovný trh a hľadanie zamestnania. Z pohľadu bezpečnosti je pracovný pohovor cez videochat výbornou alternatívou. Na čo by sa mal uchádzač zamerať?
-
Výpis a odpis z registra trestov: všetko, čo potrebujete vedieť
Poznáte rozdiel medzi výpisom a odpisom z registra trestov? Ako získate výpis a odpis z registra trestov? Možno spraviť výmaz? Dozviete sa v našom praktickom článku.
-
Koronavírus a jeho vplyv na vzťahy medzi firmami v roku 2020
Koronavírus už nie je nepredvídateľnou skutočnosťou a pri súčasnom uzatváraní zmlúv je s ním vhodné rovno v zmluve počítať.
-
Aké zmeny v Zákonníku práce prišli a prídu v roku 2020? Pozrite si prehľad
Rok 2020 potešil rodičov novinkami, zvýšil minimálnu mzdu, motivuje zamestnávateľov podporovať šport a oslobodí nás aj od niektorých súdnych poplatkov.
-
Príspevok pri dochádzaní za prácou: na koľko máte nárok?
Jedným z motivačných príspevkov, ktoré štát poskytuje uchádzačom o zamestnanie je aj príspevok na dochádzku za prácou. Jeho získanie je viazané na viaceré podmienky, ktoré musí uchádzač splniť. Ktoré to sú?
-
Návod: Ako správne napísať motivačný list?
Kedysi stačilo poslať dobrý životopis a získali ste pozvánku na pohovor. Dnes to platí rovnako, avšak väčšina firiem už vyžaduje aj kvalitný motivačný list. Ako ho napísať?
-
Nezamestnanosť v Európskej únii historicky klesá. Česi a Slováci atakujú rekordné čísla
Miera nezamestnanosti v EÚ dosiahla v prvom kvartáli tohto roku svoje historické minimum. V niektorých krajinách však stagnovala a sú aj krajiny ako Grécko, ktoré sa aj napriek poklesu stále trápia s vysokou nezamestnanosťou.
-
Tipy, ako sa pripraviť na pracovný pohovor
Ak ste práve dostali pozvánku na pohovor na vaše vysnívané pracovné miesto, určite premýšľate, ako nepremárniť túto príležitosť a zvýšiť si šance na podpis pracovnej zmluvy. Prípravu nepodceňujte, avšak nie je ani nutné podliehať panike. V našom článku vám prinášame rady, ako sa pripraviť na toto dôležité stretnutie.
-
Tipy a rady, ako si nájsť stáž alebo absolventskú prax
Jedným zo spôsobov, ako si nájsť prácu ihneď po škole je stáž. Nejaký čas síce budete pracovať zadarmo, no v drvivej väčšine prípadov sa stáž končí riadnym pracovným pomerom.
-
Užitočné tipy a rady, ako si nájsť prácu
Prišli ste o zamestnanie? Alebo vás nebaví vaša aktuálna práca? Potom by sa vašou novou prácou malo stať hľadanie si práce. Máme niekoľko tipov, ako to dotiahnuť do úspešného konca.
-
Zápočtový list a pracovný posudok – dokedy ich musí zamestnávateľ vydať?
Zápočtový list aj pracovný posudok od vás môže požadovať každý nový zamestnávateľ. Čo by mali tieto dokumenty obsahovať a ako sa brániť pri problémoch s ich vydaním?
-
Príplatky za prácu v roku 2019: viac peňazí za prácu v noci a cez víkend
Národná rada SR minulý rok schválila zvyšovanie príplatkov za prácu. Po minuloročnom zvyšovaní dostanú pracovníci, ktorých sa to týka viac peňazí aj od 1. mája 2019.
-
Študentská brigáda v zahraničí: ako podať daňové priznanie
Zahraničné brigády sú medzi študentmi veľmi populárne, pretože okrem spoznávania nových miest majú možnosť zarobiť si mnohokrát oveľa vyššie sumy ako v porovnateľnom zamestnaní na Slovensku. Viete kedy a akým spôsobom je potrebné takéto príjmy uviesť v daňovom priznaní?
-
Ako cestujú Slováci do práce? Pätina zamestnancov je nespokojná s trvaním cesty
Pätina osôb priznala, že čas strávený cestou do zamestnania si vyhodnocuje ako nadmerný. Takmer štvrtina ľudí by naopak zniesla aj dlhšiu cestu.
-
Komentár: Sme len krok od recesie v Turecku
Turecká líra od začiatku roka oslabila voči americkému doláru o 40 percent.
-
Aká je situácia na slovenskom pracovnom trhu v roku 2018
Nezamestnanosť na Slovensku posledné roky prepisujú historické minimá. Situácia je dôsledkom celkového oživenia ekonomiky. Viac zamestnaných zas vytvára lepšie podmienky na život.
-
Brigáda na leto 2018 – aké sú možnosti a kde hľadať prácu
Aj tento rok platí pravidlo, čím skôr hľadáte, tým skôr nájdete. Ponuka letných brigád na tento rok je viac-menej rovnaká ako po minulé roky. Pozreli sme sa na to, kde sa oplatí hľadať si krátkodobú prácu.
-
Môže vám zamestnávateľ čítať súkromné e-maily v pracovnej pošte?
Rozvoj technológií zamestnávateľom umožňuje mapovať takmer každú aktivitu zamestnancov. Do akej miery je však zamestnávateľ oprávnený kontrolovať zamestnancov, aby tým neporušil právne predpisy?