-
Daň z motorových vozidiel 2021: stačí podať a zaplatiť do konca marca, pozor na nové tlačivo
Za každé motorové vozidlo, ktoré využíva cestnú sieť Slovenskej republiky a je používané na podnikateľskú činnosť, musí jeho vlastník alebo držiteľ odvádzať daň za motorové vozidlo. Cestná daň, ako sa aj inak nazýva, sa vypočítava podľa rôznych parametrov.
-
Koronakríza zasiahla predaj nových aj jazdených áut. Ceny sú vyššie
Trh jazdených vozidiel v krajinách V4 prišiel vlani o takmer pol milióna áut, ich ceny rástli.
-
Najlacnejšie natankujete na Záhorí a na Považí. Z Európy je to Bielorusko
Priemerná cena najpredávanejšieho benzínového paliva na Slovensku sa na jeseň pohybuje okolo 1,15 eura na liter. Cena nafty je stabilne okolo jedného eura a najlacnejším palivom je aj naďalej LPG.
-
Šmyk je nočnou morou mnohých šoférov. Ako ho čo najlepšie zvládnuť?
Pretáčavý šmyk môže dostať auto s pohonom ktorejkoľvek nápravy. Kľúčové je to, ako v tej chvíli sedíte za volantom a akú kontru spravíte.
-
Koľko platia nákladné autá za použitie dialníc v Európe (Poľsko, Rakúsko)?
Nákladné autá v niektorých krajinách neplatia diaľničné známky ale musia hradiť špeciálne mýtne poplatky? Prinášame prehľad poplatkov pre Rakúsko a Poľsko. Toto sú diaľničné známky a mýtne poplatky pre vozidlá nad 3,5 tony.
-
Zánovné autá na trhu medziročne výraznejšie zdraželi
Stredná hodnota ceny oproti roku 2019 vzrástla o 4 510 eur. V ponuke bolo zároveň viac áut, ako v rovnakom období minulý rok.
-
Koľko platia nákladné autá za použitie dialníc v Európe (SR, ČR, Maďarsko)?
Koľko platia za používanie diaľníc nákladné autá? Musia si kupovať klasické diaľničné známky alebo hradia mýto? Prinášame prehľad poplatkov od Slovenska až po Rumunsko.
-
Prečo máme v aute toľko asistenčných systémov?
Bez viacerých asistenčných systémov nemá auto šancu na dobrý výsledok v testoch Euro NCAP, preto sa čoraz častejšie objavujú v štandardnej výbave lacnejších áut.
-
Elektromobily potrebujú špeciálne pneumatiky. Na prvý pohľad sa nelíšia od klasických
Pneumatiky pre elektromobily musia vyhovovať špeciálnym požiadavkám. Medzi kľúčové vlastnosti takého obutia patrí nízky valivý odpor a vysoká nosnosť.
-
7 najčastejších chýb pri kúpe ojazdeného auta
Nepreverovaná servisná história, falošný rok výroby, mylné informácie o pôvode vozidla a kúpy od nedôveryhodných osôb patrí medzi najčastejšie chyby pri kúpe ojazdeného vozidla.
-
Dodávky a obytné vozidlá na dovolenku: koľko stojí kúpa nového vozidla?
Obmedzenia spôsobené koronavírusom menia dovolenkovanie. Začiatočníkom s obytnými vozidlami sa dôrazne odporúča školenie z bezpečnej jazdy.
-
E5 vs. E10: aký benzín tankovať do staršieho auta? Skontrolujte v našom zozname
Do akého motora sa oplatí tankovať prémiové palivo? Prečo sa zmenilo označenie paliva? Prinášame praktický článok pre majiteľov starších áut.
-
Ako predať auto a neurobiť chybu? Pripravte si poriadnu stratégiu
Ako predajca by ste mali kupujúcemu podať čo najviac pravdivých informácií a priznať aj chyby na aute. Cena by mala byť konečná a nemali by ste poľaviť, ak na to nie je objektívny dôvod.
-
Natankovali ste namiesto nafty benzín? Neštartujte
Natankovali ste nesprávne palivo? Žiadnu paniku, ešte nie je všetko stratené. Správny postup môže zachrániť vaše auto i peňaženku.
-
Ako prebieha STK a EK? Na týchto pár vecí sa pripravte vopred
Absolvovať technickú kontrolu a kontrolu emisií je povinnosťou všetkých majiteľov vozidiel starších ako 4 roky. Platí, že čím staršie vozidlo, tým vyššiu pozornosť by sme mu mali venovať.
-
LPG alebo CNG: ktorý pohon je praktickejší resp. lepší?
Ak najazdíte veľa kilometrov, investícia do alternatívnych pohonov sa vám vráti pomerne rýchlo.
-
Emisné limity už zdražujú autá. Ročná Škoda Fabia je skoro 700 eur drahšia ako vlani
Drastické emisné limity nastavené od roku 2020 Európskou úniou začínajú zdražovať novo vyrábané autá. Ceny ďalej porastú.
-
Auto na LPG pohon oceníte, ak najazdíte veľa kilometrov. Investícia sa vráti už o rok
Ak ročne najazdíte veľké množstvo kilometrov, bude pre vás jazdenie na plyn výhodnejšie. LPG však prináša aj niekoľko nevýhod.
-
Ako štát podporuje kúpu elektromobilu? 6-miliónovú dotáciu záujemcovia vyčerpali do 4 minút
Štát ohlásil podporu pre elektrické autá ešte v roku 2019. Za čistý elektromobil dostanete dotáciu až 8-tisíc eur. Ak ste nestihli požiadať o dotáciu, už to ani nestihnete.
-
Pohonné hmoty boli v roku 2019 lacnejšie, najviac sa stále oplatí LPG
Ceny benzínu a nafty boli tento rok priaznivejšie, ako po minulé roky. Pred desiatimi rokmi boli ceny pohonných hmôt v priemere len o desať centov nižšie.
-
Tipy, ako získať najlacnejšie povinné zmluvné poistenie (PZP)?
Povinné zmluvné poistenie si klienti radi vyberajú najmä podľa ceny. Ak túžite platiť čo najmenej, poradíme vám, na čo sa zamerať.
-
Ako prejsť cez STK a EK? Máme 7 užitočných rád, s ktorými to zvládnete
Pravidelná technická kontrola a emisná kontrola bývajú nočnou morou slovenských šoférov. Stačí si pritom dať pozor na zopár vecí a nebudete mať problém. Opakovaná STK stojí 35 eur!
-
Kilometre sa stáčajú ďalej, aj napriek novému zákonu
Štyri roky po schválení zákona a zákaze, patria manipulácie s odometrami stále medzi obľúbené praktiky ako navýšiť cenu jazdenky.
-
Na čo si dať pozor pri kúpe nového auta?
Aj v prípade, že nekupujete tzv. „jazdenku“, ale chystáte sa pre svoje vysnívané nové auto do predajne, oplatí sa venovať dostatok času prieskumu trhu a taktiež byť v strehu pri samotnej kúpe auta.
-
Volkswagen, Škoda, Toyota: ktoré autá si držia cenu aj po rokoch?
Analýza ukázala na konkrétne značky, s ktorými majú majitelia aj po rokoch dobré skúsenosti. S jazdenkami od Škody, VW a Toyoty výrazne neprerobíte ani po piatich rokoch.
-
Ako vypočítať spotrebu paliva akéhokoľvek auta
Ak chcete poznať reálne náklady na prevádzku vášho auta, budete potrebovať vedieť priemernú spotrebu auta. Tú síce nájdete v informáciach o aute, no od reality má často ďaleko. Ukážeme vám spôsob, ako vypočítať spotrebu podľa jednoduchého vzorca.
-
Auto ako investícia: ako kúpiť a neprerobiť na tom
Autá patria pre väčšinu ľudí medzi tie najhoršie investície, ktoré v živote urobia. Je to logické - je to najdrahší spotrebný tovar, ktoré si väčšina z nás kedy kúpi, a následky straty hodnoty sú teda drastické. Dá sa tomu vyhnúť?
-
Kedy je vhodná doba na prezutie a výmenu pneumatík
Zima sa blíži a spolu s ňou aj doba, kedy budeme musieť prezuť svoje auto. Prečítajte si, kedy sa oplatí prezuť auto na zimné pneumatiky a koľko vás to bude stáť.
-
Koľko stojí prepis auta a ako na to
Plánujete si kúpiť ojazdené auto v zahraničí? Pripravili sme pre vás prehľad, čím všetkým si kupujúci musí prejsť, kým jeho auto bude nosiť slovenské tabuľky s EČV.