-
Pandémia je nový stresor. Ako zvládať stres v práci?
Nárast neistoty a strachu o pracovné miesto je ďalším stresujúcim faktorom, ktorý ohrozuje zdravie pracujúcich Slovákov.
-
Pozor na falošný obchodný register. Rieši ho už aj polícia
Ak vám príde po založení obchodnej spoločnosti či živnosti šek za registráciu, zbystrite pozornosť. Pravdepodobne ide o podvodníkov, ktorí ťahajú peniaze od ľudí.
-
Živnostník zarobí viac ako zamestnanec, má však nárok na rovnaké benefity?
Zamestnanec zarobí často menej ako živnostník s porovnateľným príjmom. Porovnali sme výhody a nevýhody jednotlivých typov pracovného pomeru.
-
Výpis a odpis z registra trestov: všetko, čo potrebujete vedieť
Poznáte rozdiel medzi výpisom a odpisom z registra trestov? Ako získate výpis a odpis z registra trestov? Možno spraviť výmaz? Dozviete sa v našom praktickom článku.
-
Živnosť verzus s.r.o. – ktorá forma podnikania sa oplatí viac?
Ak podnikáte na Slovensku – určite ste už riešili dilemu toho, akú formu podnikania si zvoliť. Živnosť aj eseročka sú najrozšírenejšie, majú svoje nesporné výhody, vyberať z nich by ste si mali okrem iného aj podľa výšky príjmov i nákladov na účtovníctvo.
-
Zuzana Kolárová: Slovensko je pri preberaní európskej legislatívy často príliš horlivé
Čím je špecifické podnikanie na Slovensku? Ako zložité je vyznať sa v daniach a účtovníctve na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami? Na tieto a ďalšie otázky nám odpovedala Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka spoločnosti ASB Slovakia.
-
Koľko stojí založenie s.r.o. a ktoré poplatky musíte zaplatiť
Ak sa rozhodnete podnikať ako právnicka osoba, s najväčšou pravdepodobnosťou sa rozhodnete pre spoločnosť s ručením obmedzením alebo ľudovo povedané "eseročku". Tento stručný prehľad vás prevedie založením s.r.o. a aj aktuálnymi nákladmi na jej založenie.
-
Chcete podnikať formou s.r.o.? 5 vecí, ktoré si treba ujasniť vopred
Hoci sa založenie spoločnosti s ručením obmedzeným často zveruje externým odborníkom, ani títo bez vás spravidla nerozhodnú o nasledujúcich piatich otázkach. Poďte sa s nami pozrieť, ktoré to sú.
-
Ako sa zbaviť spoločnosti s ručením obmedzeným?
Rozhádali ste sa s ostatnými spoločníkmi alebo ste zdedili nechcený obchodný podiel? Poradíme, ako sa zbaviť účasti v s.r.o., ktorá má viacero spoločníkov.
-
Koľko stojí podnikateľský účet? Bezplatný má len zopár bánk, zľavy najmä noví podnikatelia
Banky na Slovensku v roku 2019 upravovali poplatky za vedenie účtu a ďalšie služby. Poďte sa s nami pozrieť na porovnanie podnikateľských účtov.
-
Chcem si otvoriť kaviareň. Čo všetko pre to musím spraviť?
Úspešné otvorenie prevádzky je predovšetkým o dobrej príprave a zaujímavom nápade. Na Slovensku vás však okrem toho čaká pri otvorení aj množstvo byrokracie.
-
Crowdfundingové platformy na Slovensku a v Českej republike (porovnanie)
Slovenský a český trh tiež ponúka pomerne veľké množstvo crowdfundingových platforiem. Väčšina z nich však bojuje o prežitie alebo pomaly zaniká. V článku sme porovnali najväčšie a najúspešnejšie platformy z našich končín.
-
Ako a kde požiadať o dotáciu z eurofondov na podnikanie (návod)
Eurofondy, alebo tzv. Európske štrukturálne investičné fondy (EŠIF) nie sú určené len verejnému sektoru a veľkým firmám. O dotáciu môžu požiadať aj živnostníci či malé a stredné podniky.
-
Crowdfunding je jednou z možností, ako odštartovať svoje podnikanie bez banky alebo investora
Crowdfunding, vo veľmi zjednodušenom preklade hromadné financovanie, je inovatívny spôsob získavania finančnej podpory na rôzne projekty či podnikanie. V podstate ide o zbierku, kde ľudia prispievajú väčšou alebo menšou čiastkou na váš projekt alebo štart zaujímavého podnikateľského nápadu.
-
Hypotéka pre podnikateľov? Banky posudzujú hlavne príjem a dobu podnikania
Získať hypotéku môže byť pre podnikateľa alebo živnostníka pomerne náročnou úlohou. Banky môžu byť na tento druh klientov oveľa prísnejšie ako na ľudí v zamestnaneckom pomere. Najzákladnejšími kritériami sú vydokladovanie príjmu a dostatočne dlhá doba podnikania.
-
Mešká dlžník s platením? 4 nároky veriteľa, ktoré sú s tým spojené
Dátum splatnosti by sa nemal určovať len podľa faktúry a aj krátke omeškanie dlžníka vám môže vyniesť viac, než 40 eur. Čítajte, čo treba vedieť o vymáhaní pohľadávok z podnikania.
-
Kreatívne vouchere môžu podnikateľom pokryť až 50 % nákladov na rozvoj. Záujem prejavilo vyše 990 subjektov
Reč je o národnom projekte Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry s názvom Vytvor.me.
-
Všetko, čo potrebujete vedieť o systéme eKasa
Systém eKasa funguje v ostrej prevádzke pre nových podnikateľov a dobrovoľníkov už od začiatku apríla. Od 1. júla 2019 musia byť v systéme povinne pripojení už všetci podnikatelia s registračnou pokladnicou.
-
Podnikateľ na materskej: Čo sa oplatí a čo nie?
Ak sa rozhodne podnikateľ pre dieťa, platia pre neho úplne iné pravidlá ako pre zamestnanca. Nemá nárok na materskú dovolenku, ale materské sa mu oplatí dvakrát.
-
Konatelia s.r.o. – nezabudli ste si splniť svoje povinnosti?
Môže valné zhromaždenie konateľovi zakázať uzatváranie určitých zmlúv? Ako konatelia rozhodujú, ak ich je viac? Odpovede a veľký prehľad práv a povinností konateľov s.r.o. nájdete v článku.
-
Slovenky vs. Češky v top manažmente firiem (porovnanie)
Takmer tretinu slovenských firiem ovládajú, alebo z pozície konateľky či predsedníčky predstavenstva riadia ženy.
-
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a podnikanie
Môže byť spoločný majetok manželov použitý na podnikanie? Majú veritelia právo uspokojovať dlhy speňažením vecí v bezpodielovom spoluvlastníctve? Či už podnikáte vy alebo váš manžel, čítajte ďalej.
-
Ako získať príspevok na podnikanie od ÚPSVaR v roku 2019
Aj v roku 2019 možno získať príspevok na štart podnikania presahujúci výšku 5000 eur. Jeho výška sa odvíja aj od toho, v ktorom regióne začnete podnikať.
-
Podnikáte popri zamestnaní? Potom všetky príjmy patria do jedného daňového priznania
Aj vy si lámete hlavu nad tým, ako vyplniť daňové priznanie, keď ste mali okrem príjmov zo zamestnania aj príjmy z podnikania? Všetky príjmy patria na jedno tlačivo.
-
Podnikanie ohrozujú hackeri, prerušenie výroby aj zmeny v legislatíve
V top desiatke rizík nájdete kybernetické útoky, prerušenie výroby, prírodné katastrofy, požiar či zmeny zákonov. Nováčikom prvej desiatky je nedostatok pracovnej sily. Rebríček zostavila štúdia Allianz Risk Barometer 2019.
-
Ako si založiť s.r.o. v roku 2019
Ak má byť tento rok rokom, kedy si založíte svoju prvú vlastnú firmu, tak máme pre vás návod, ktorý vám pomôže založiť eseročku rýchlo a jednoducho.
-
5 nevýhod outsourcingu, s ktorými musia firmy počítať
Outsourcing je trend, ktorý vyžívajú hlavne malé a stredné firmy v snahe znížiť si náklady fungovania. Navyše, jeho popularite nahráva aj stav na pracovnom trhu. Okrem množstva výhod však so sebou prináša aj isté problémy.
-
Podnikatelia, táto bezplatná appka vás upozorní na zmeny v legislatíve
Podnikatelia sa musia venovať zmenám v legislatíve každé dva týždne.
-
Ako vyzerá profil slovenského milionára
Bohatší Slováci sa už dlhodobo odkláňajú od konzervativizmu a vyhľadávajú skôr investovanie do stavebných pozemkov.
-
Tisíce slovenských firiem sídlia v daňových rajoch (zoznam krajín)
Kým detailné dáta z prvého polroka 2018 ukazovali, že počet slovenských spoločností s vlastníkom sídliacim v daňovom raji medziročne klesá, firmy straty v treťom kvartáli zmazali.
-
5 úradov, na ktoré nesmiete pri založení novej prevádzky zabudnúť
Keď zakladáte novú predajňu, nezabudnite ju prihlásiť na všetky úrady. Inak by vás to vyšlo draho. Aké ďalšie povinnosti na vás čakajú, sa dočítate v našom článku.
-
Firmy v daňových rajoch už nemusia byť v bezpečí
Offshore firmy sú spoločnosti sídliace v daňových rajoch, respektíve na miestach, kde neexistujú dane. V dnešnej dobe ich nie je málo. Lákavá ponuka nezdaneného podnikania sa však neustále stenčuje a nad nepoctivými podnikateľmi sa zaťahujú mračná daňových zákonov. Prečo je „offshore“ pomaly umierajúci trend.
-
Domáce pálenie alkoholu: takto to bude vyzerať v praxi
Podľa novely by sa mohla súkromná výroba destilátu predovšetkým vykonávať iba v maximálnom povolenom objeme 25 litrov na osobu za kalendárny rok.
-
7 najčastejších chýb e-mail marketingu
E-mail je jeden z najmocnejších marketingových nástrojov. Ak je používaný správne, môže priniesť viac zákazníkov. Práca s e-mailom sa môže zdať jednoduchá, ale opak je pravdou. Pozreli sme sa na 7 najčastejších chýb pri e-mail marketingu.
-
Podnikatelia, pozor na nový druh podvodu cez falošných odberateľov
Podvodníci si od nič netušiacich firiem bez zaplatenia preberajú tovar.
-
Malí a strední podnikatelia a ich možnosti financovať biznis
Slovensko je bezpochyby krajinou, kde malé a stredné podnikanie dominuje. Od jeho rozvoja teda závisí úspech celej krajiny.
-
GDPR – čo musia plniť malí a strední podnikatelia
Nariadenie týkajúce sa ochrany osobných údajov nadobudne účinnosť 25. 5. 2018. Pravidlá ochrany sa sprísňujú; za porušenia budú padať prísne tresty. Čítajte, čo treba zabezpečiť, aby vám nehrozili vysoké pokuty.