-
Sčítanie obyvateľstva potrvá takmer väčšinu tohto roka
Prvá etapa - sčítanie domov a bytov trvala od 1. júna 2020 do 12. februára 2021. Elektronické sčítanie potrvá do konca marca, asistované sčítanie do jesene 2021.
-
Kedy sú Vianoce a vianočné prázdniny tento rok?
Počas tohtoročných Vianoc sa deti môžu tešiť na trojtýždňové vianočné prázdniny a rodičia na dva predĺžené víkendy.
-
Ako sa stať príslušníkom Policajného zboru Slovenskej republiky
Pomáhať a chrániť. Patríte medzi obdivovateľov policajnej práce a chcete sa stať jedným z nich? V tom prípade si prečítajte, ako poslať žiadosť, aké sú podmienky prijatia a fyzické testy zdatnosti.
-
Budúci rok pribudne jeden nový sviatok a viaceré pamätné dni
Štátnym sviatkom sa stane doterajší pamätný deň 28. október ako Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu, nebude však dňom pracovného pokoja.
-
Pokuta na splátky? Policajti to umožnia len v ojedinelých prípadoch
Policajti vám na mieste môžu uložiť blokovú pokutu za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky až do výšky 1000 eur. Ak neviete pokutu zaplatiť na mieste, dostanete blok na pokutu na mieste nezaplatenú s poučením o spôsobe zaplatenia.
-
Ak sa zamestnanec nedá testovať: môže čerpať dovolenku alebo pôjde na péenku?
Ak sa nenechám otestovať, čo z toho pre mňa plynie zo zákona? Prinášame dôležité informácie pre zamestnancov o celoplošnom testovaní.
-
Núdzový stav kvôli COVID-19: za porušenie karentény aj 4 roky "na tvrdo". Čo všetko sa môže a nemôže?
V snahe riešiť situáciu spôsobenú koronavírusom bol vyhlásený núdzový stav. Do akej miery ho môže vláda ešte rozšíriť a ako sa to môže dotknúť bežných občanov?
-
Hmlové svetlá na jeseň a v zime: v čom robia šoféri najväčšiu chybu?
Svetlá do hmly alebo tzv. hmlovky je možné používať len v určitých situáciách. Nezamieňajte si ich s dennými svetlami, ohrozujete ostatných šoférov.
-
Aké reflexné prvky by mali používať chodci a cyklisti na jeseň resp. v zime?
Chodci a cyklisti sú súčasťou cestnej premávky. V zime je viditeľnosť na vozovke znížená, reflexné prvky tak hrajú mimoriadne dôležitú úlohu.
-
Septembrové sviatky - viete, ako a prečo vznikli?
Tento rok vychádzajú septembrové sviatky na pracovný deň. Znamená to, že si budeme môcť užiť voľno uprostred týždňa. Ako vlastne sviatky v septembri vznikli?
-
5 otázok a odpovedí, čo robiť pri strate občianského preukazu
Ak ste stratili občiansky preukaz, tak najdôležitejšie je rýchlo stratu nahlásiť. A hneď potom si požiadajte o nový. Aký je presný postup a čo všetko si pripraviť pri behaní po úradoch?
-
Autom do zahraničia: Kedy musí sedieť dieťa v autosedačke alebo v podsedáku?
Aké sú pravidlá na používanie autosedačiek a podsedákov pre deti v zahraničí? Ak sa chystáte na dovolenku autom, toto by ste určite mali vedieť
-
Svadba počas pandémie. Aké obmedzenia platia tento rok?
Mnohé páry tohtoročnú svadbu odložili. Tí, ktorí sa rozhodli ju mať museli čakať na uvoľnenie opatrení. Niektoré obmedzenia sú však naďalej v platnosti.
-
Kedy policajti môžu vziať vodičský preukaz a kedy technický?
Všetci vodiči sú povinní rešpektovať platné zákony, či už jazdia na Slovensku alebo niekde v zahraničí. Ak pochybíte, môžu vám policajti vziať doklady k autu a pokojne aj EČV.
-
Tieto križovatky robia aj skúseným šoférom najväčšie problémy
Často sa stáva, že na parkoviskách pred nákupnými centrami dodnes veľa ľudí neberie ohľad na prednosť sprava, či inak pravidlo pravej ruky. Deje sa to však aj na križovatkách typu T.
-
Rušenie nočného kľudu - kedy už môžem volať policajtov?
Ako si poradiť so susedmi, ktorí neustále rušia nočný kľud?
-
Čo so sebou prinesie zrušenie "odpustenia DPH" pri zahraničných zásielkách?
Objednávate si tovary zo zahraničných e-shopov? Balíčky z Číny sa vám pekne predražia. Vinu na tom bude mať zavedenie DPH na malé zásielky, ktoré sú teraz ešte stále od dane oslobodené. K čomu zmena povedie?
-
Elektrokolobežky, e-bicykle a e-skateboardy. Patria na cestu alebo na chodník?
Elektrické kolobežky, bicykle a skateboardy zažívajú obrovský boom po celom Slovensku. Aké pravidlá musia dodržiavať?
-
Kedy navštíviť advokáta a kedy notára
Notár aj advokát sa venujú riešeniu právnych záležitostí. Ak váhate, s čím sa obrátiť na advokáta a čo pre vás naopak zabezpečí len notár, čítajte ďalej.
-
Nie je právnik ako právnik: Advokát alebo notár? Za kým ísť?
Všetci advokáti sú právnici, ale nie každý právnik je zároveň aj advokátom. Na ktoré povolania musí mať človek právnické vzdelanie a ktorý právnik sa bude zaoberať práve vašou záležitosťou?
-
Tipy ako vymeniť autožiarovku rýchlo a na čo si dať pozor
Denné svetlá musia na Slovensku svietiť na aute nepretržite. Viete si vymeniť žiarovku, ak vám prestane svietiť?
-
Ako budú otvorené obchody 1. a 8. mája
Zatvorené. Od roku 2017 platí novela zákona, ktorá zakazuje predaj počas sviatočných dní.
-
Ako reklamovať, ak ste podnikateľ? Zákonná záruka sa na vás nevzťahuje!
Takmer každý spotrebiteľ dnes vie, že vady zakúpenej veci môže reklamovať až v dvojročnej záručnej lehote. O niečo menej známe je, že v podnikateľských vzťahoch to funguje odlišne.
-
Ktoré obchody budú otvorené a aké sú nákupné časy pre seniorov
Od pondelka 30. marca sa opäť otvoria niektoré obchody, ktoré boli doteraz zatvorené. Naopak v nedeľu sa zatvoria všetky obchody vrátene potravín. Kde a kedy teda nakúpite?
-
Volebné miestnosti a parlamentné voľby 2020 (šikovný návod pre voličov)
29. februára budú Slováci voliť svojich zástupcov do Národnej rady Slovenskej republiky. Prinášame všetky praktické informácie k voľbám 2020.
-
Dialničné známky 2020: Aké sú pokuty za jazdu bez diaľničnej známky na Slovensku a v ČR
Na Slovensku už dlhšiu dobu fungujú takzvané elektronické diaľničné známky. Čo robiť v prípade, že sa na diaľnici ocitnete bez platnej známky? Aké sú pokuty za jazdu bez platnej známky na Slovensku a v Česku?
-
Jazdíte po meste elektrickou kolobežkou? Takéto prísne pravidlá vás čakajú od januára
E-kolobežky sa stávajú vo väčších mestách novým trendom v preprave verejnosti. Doposiaľ sa nachádzali viac-menej mimo zákona. Nová úprava všetko zmení.
-
Viete, ako dlho platí lekársky predpis? Vďaka eReceptu aj jeden rok
Predpisovanie liekov a ich platnosť má svoje špecifiká. Kto nám teda môže predpísať lieky a zdravotnícke pomôcky? A ako dlho vlastne platí lekársky predpis?
-
Mediácia namiesto súdu. Kedy sa oplatí a koľko stojí?
Ak sa s niekým dostanete do sporu, ešte to nemusí znamenať súdne pojednávanie. Lacnejšia, rýchlejšia a rovnako právne účinná cesta je vybrať si mediáciu. Dokonca sa oplatí aj po
začiatku súdneho sporu. Stále to môže byť lacnejšia možnosť ako sa roky súdiť.
-
Nekalé aktivity zamestnávateľa – môžete dostať odmenu za ich nahlásenie?
Nový zákon o whistleblowingu - aké konanie zamestnávateľa podľa neho môžete nahlásiť a prečo sa vám to môže vyplatiť? Dozviete sa v našom článku.
-
Ako pozastaviť živnosť v roku 2019
Možno si v tomto roku chcete oddýchnuť od stresu, podnikania, viac cestovať alebo máte len sezónnu prácu. V takom prípade sa vám oplatí prerušenie živnosti. Uľahčíte si od odvodov a pritom nemusíte podnikanie rušiť.
-
Financujete opravy partnerovho domu? Po rozchode sa vám nemusí nič vrátiť
Plánujete hradiť opravy cudzej nehnuteľnosti? Kým dvojica žije spoločne, berie sa to ako investícia do budúcnosti. Ako však riešiť vyporiadanie v prípade rozchodu či rozvodu?
-
Prezidenta môžete voliť aj mimo svojho bydliska, ale len s voličským preukazom
16. marca 2019 si budeme voliť novú hlavu štátu. Ak chcete voliť aj mimo svojho trvalého bydliska, potrebujete voličský preukaz. Poradíme vám, ako a kde si ho môžete vybaviť.
-
Prezidenti SR: Michal Kováč - symbol boja proti mečiarizmu
Michal Kováč bol prvým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky, ktorého z vlastných radov nominovala HZDS. Mal to byť poslušný stranícky prezident, no nakoniec sa z neho stala výrazná protiváha Mečiarovej vlády.
-
Podnikanie ohrozujú hackeri, prerušenie výroby aj zmeny v legislatíve
V top desiatke rizík nájdete kybernetické útoky, prerušenie výroby, prírodné katastrofy, požiar či zmeny zákonov. Nováčikom prvej desiatky je nedostatok pracovnej sily. Rebríček zostavila štúdia Allianz Risk Barometer 2019.
-
Nižšia sadzba DPH na ubytovanie aj vyšší daňový bonus na dieťa. Rok 2019 priniesol niekoľko daňových zmien
Od 1. januára začalo platiť niekoľko zmien v oblasti daní a odvodov. Niektoré z nich ľudí čiastočne odbremenia, iné pravdepodobne spôsobia dvíhanie cien potravín a neživotného poistenia.
-
Deti nemožno vylúčiť z dedenia závetom
Vedeli ste, že z dedenia môžete byť vynechaní bez toho, aby poručiteľ spísal akúkoľvek listinu? Čo sa musí urobiť, aby deti nedostali nijaké dedičstvo? Urobte si v tom jasno s naším článkom.
-
Predkupné právo – musí sa dodržať aj pri darovaní?
Predkupné právo nie je len vecou dohody, treba naň myslieť aj vtedy, keď ste v spoluvlastníckom vzťahu či podnikáte formou spoločnosti s ručením obmedzeným. Aké oprávnenia z neho plynú a čo robiť, ak bolo porušené?
-
V roku 2019 bude pracovný pomer na dohodu opäť o niečo viac atraktívny
K tým, ktorí túto formu pracovného vzťahu využívali stabilne sa môžu pridať aj predčasní dôchodcovia, ktorí si dokážu cez dohodu privyrobiť tiež.
-
Podmienky absolventskej praxe sa v roku 2019 nemenia
Ešte v roku 2018 sa zmenila výška príspevku za absolventskú prax, ktorá závisí od výšky životného minima.
-
Osobitný odvod je opäť ukážkou populistického riešenia, tvrdí analytik
Nepomohli námietky odborárov, obchodných reťazcov, analytikov, ekonómov ani veto prezidenta Andreja Kisku. Parlament 13. decembra oficiálne schválil a zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce.
-
Kde všade platí zákaz používať pyrotechniku a čo všetko hrozí za porušenie
Koncoročné oslavy sa na Slovensku odjakživa spájajú s ohňostrojmi a delobuchmi, i keď v mnohých mestách za to hrozia pokuty. Na druhej strane, ich vymáhanie je veľmi komplikované.
-
Rok 2019: Čaká nás vyrovnaný štátny rozpočet, vyššie platy, mzdy aj dôchodky
Nový rok prinesie niekoľko zásadných zmien vo verejných, ale aj osobných financiách. Vláda schválila aj niekoľko nových zákonov.
-
Odvod pre obchodné reťazce: čo prinesie slovenským spotrebiteľom
Po reguláciách pre banky, podniky a poisťovne vstúpi čoskoro do platnosti aj osobitný odvod pre obchodné reťazce. Kto ho v skutočnosti zaplatí?
-
Aké dopady bude mať zastropovanie dôchodkového veku (rozhovor)
Zastropovanie dôchodkového veku je dnes jednou z najhorúcejších tém Slovenska. Aký dopad bude mať zastropovanie dôchodkového veku na slovenskú ekonomiku, ak bude tento návrh ústavného zákona schválený?
-
Ako postupovať, keď nájomca neplatí nájomné
Dožiadať sa peňazí za nájomné, prípadne vysťahovať neplatiča z vášho bytu vôbec nie je jednoduché. A to aj v takom prípade, ak máte riadnu nájomnú zmluvu.
-
Môžete si natáčať policajta alebo daňovú kontrolu pri výkone ich služby?
Chcete si natočiť výkon služby verejného činiteľa na video? Zákon vám to umožňuje, existuje však niekoľko výnimiek. K tejto problematike nám poskytol svoj odborný názor aj advokát JUDr. Adam Puškár.
-
Sviatky 2019 v Česku, Poľsku, Rakúsku, Maďarsku a na Ukrajine
Slovensko má najviac sviatkov spomedzi krajín Európskej únie. Pozrieme sa na to, koľko sviatkov majú krajiny, s ktorými Slovensko susedí. V článku nájdete aj termíny, kedy sú u našich susedov zatvorené obchody.
-
Sused môže vlastniť aj časť vášho pozemku
Nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním vôbec nie je také neobvyklé, ako si možno myslíte. Čítajte, za akých podmienok možno vec vydržať a kedy najčastejšie k vydržaniu dochádza.
-
Chcete mať české občianstvo? Pripravte sa, že na úradoch strávite takmer celý rok
Na to, aby ste mohli žiť a pracovať v Českej republike české občianstvo nepotrebujete. Sú však určité situácie, kvôli ktorým sa pre české občianstvo môžete rozhodnúť.
-
Sviatky, pamätné dni a zatvorené obchody v roku 2019
V roku 2019 nás už tradične čaká 15 sviatočných dní, 18 pamätných dní a 15,5 dňa, počas ktorých budú obchody zatvorené.
-
Od vzniku ČSR ubehlo 100 rokov. Po rozdelení rýchlo dobiehame ekonomický náskok Česka
Tento rok sme oslávili 100. výročie vzniku Československa. Aký bol ekonomický stav prvej republiky? Vyrovná sa niekedy Slovensko svojmu ekonomicky silnejšiemu českému bratovi?
-
V ktorých krajinách sú povinné zimné pneumatiky
Obdobie jesene či zimy je spojené s ochladzovaním počasia, ale aj zhoršovaním podmienok pre bezstarostnú jazdu autom. Ľad, sneh, či námraza sú pre mnoho ľudí nepriateľ číslo jeden. V ktorých susedných krajinách je teda povinnosť jazdiť v zime na zimných pneumatikách?
-
Diaľničné známky a mýto na rok 2019: Slovensko a okolité krajiny
Diaľničné známky na Slovensku v roku 2019 nezdražejú, známe sú ceny diaľničných známok na Slovensku, v Čechách a ostatných krajinách.
-
Môže darca žiadať vrátenie daru, ak sám prišiel o majetok?
Vedeli ste, že zákon za určitých podmienok umožňuje, aby sa darca domáhal vrátenia daru? Poďte sa s nami pozrieť, v akých prípadoch môže obdarovaný o dar prísť a čo musí darca podniknúť, aby dar naozaj získal späť.
-
Kedy a komu sa oplatí prejsť na paušálne výdavky
V akom prípade sa vám oplatí uplatňovať paušálne výdavky? Ako ich vypočítate?
-
Prechodný a trvalý pobyt v nájomnom byte - aké má úskalia?
Nahlasovanie prechodného alebo trvalého pobytu v nájomnom byte je problémom, ktorý riešia nájomcovia aj prenajímatelia. Čítajte, ako nahlasovanie prebieha a aké má evidencia pobytu riziká pre oboch účastníkov nájomného vzťahu.
-
Podnikatelia, táto bezplatná appka vás upozorní na zmeny v legislatíve
Podnikatelia sa musia venovať zmenám v legislatíve každé dva týždne.
-
Ako zareagovať, keď príde pokuta zo zahraničia
V Rakúsku alebo Nemecku vymáhajú aj pokuty za prekročenie rýchlosti o jednotky km/h. Zhruba polovica výziev na zaplatenie pokút je právne napadnuteľná.
-
Kto je povinný platiť koncesionárske poplatky a aká je ich výška?
Neprešlo ich zrušenie, ani zvýšenie. Väčšina z nás má teda stále mesačnú povinnosť voči RTVS.
-
Pohľadávka môže zaniknúť aj inak, než zaplatením
Úhrada dlhu nie je jediným spôsobom, ako ho zniesť zo sveta. Rôzne spôsoby vedúce k nevymáhateľnosti peňažnej pohľadávky by mal poznať každý dlžník i veriteľ. Čítajte, aké alternatívy v tomto smere ponúka zákon.
-
Smer-SD opäť sľubuje: materská celý rok a príspevok na školské potreby
Vládna strana Smer-SD plánuje predĺžiť poberanie materskej dávky a žiakom chcú finančne prispieť na školské potreby.
-
Prečo sa (ne)oplatí investovať do podielových fondov
Podielové fondy patria medzi najpredávanejšie investície na Slovensku. Napriek ich popularite však vôbec nemusí ísť o dobrú voľbu.
-
Nezvládate splácať úver? S bankou treba komunikovať a problém riešiť
Dostať sa do finančných problémov je nepríjemná záležitosť. Niekedy si to človek spôsobí nezodpovedným správaním, inokedy je to nepredvídateľná životná okolnosť. Čo robiť v prípade, že nedokážete splácať úver?
-
Chcete si zmeniť meno alebo priezvisko? Nebude to bez podmienok
Meno a priezvisko si môžete zmeniť, ale len za určitých podmienok. Zákon presne definuje prípady, kedy tak môžete urobiť bezplatne a kedy za zmenu zaplatíte správny poplatok.
-
V roku 2019 bude minimálna mzda opäť o niečo vyššia
Tripartita sa už tradične nedohodla na výške minimálnej mzdy pre rok 2019. O novej výške tak rozhodovala vláda.
-
Ako sa zbaviť svojich dlhov? Toto odporúčajú odborníci na financie
Do dlhov a exekúcie sa môže pomerne jednoducho dostať aj bežný človek, ktorý je zamestnaný a spláca svoje úvery či dlhy načas. Stačí, že sa udeje neočakávaná situácia.
-
30. októbra budeme mať jednorazový štátny sviatok. Budú otvorené obchody?
Vláda schválila jednorazový štátny sviatok, ktorý bude v utorok 30. októbra. Pripomenieme si 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa.
-
Kedy a ako sa sťažovať na rušenie nočného kľudu
Častým problémom medziľudských vzťahov je aj pravidelné rušenie nočného kľudu. V článku sa pozrieme na to, aké sú pravidlá tejto problematiky a ako sa voči hlučným susedom brániť.
-
5 úradov, na ktoré nesmiete pri založení novej prevádzky zabudnúť
Keď zakladáte novú predajňu, nezabudnite ju prihlásiť na všetky úrady. Inak by vás to vyšlo draho. Aké ďalšie povinnosti na vás čakajú, sa dočítate v našom článku.
-
Čo všetko vám môže vziať exekútor a čoho sa nesmie dotknúť
Splácať všetky svoje záväzky včas a bez problémov je snom každého, kto si raz požičia. Sú ale životné situácie, do ktorých sa ľudia môžu dostať nedobrovoľne a z nejakých dôvodov nie sú schopní splácania svojich úverov či dlhov. Ten komu dlhujete môže svoju pohľadávku posunúť exekútorovi. Pozreli sme sa na to, na čo všetko z vášho majetku má dosah.
-
Ako získať zbrojný preukaz
Keďže nie sme na divokom západe, každý kto chce na Slovensku vlastniť zbraň musí mať povolenie od Ministerstva vnútra.
-
Jazda bez vodičského preukazu a povinných dokladov môže byť drahá
Každý vodič by mal vedieť, že mu zákon predpisuje povinnosť mať pri sebe doklady od vozidla a vodičský preukaz. V článku sa pozrieme na to, čo vám hrozí za jazdu bez povinných a hlavne platných dokladov.
-
7 zmluvných doložiek, v ktorých by ste sa mali orientovať
Pozrite sa s nami na často používané zmluvné doložky, ktoré môžu byť podľa okolností rizikové, ale aj užitočné. Čo znamenajú a aký majú dopad na vaše práva a povinnosti?
-
Bratislava hľadá novú skratku pre evidenčné čísla vozidiel
Už čoskoro sa v bratislavskom okrese minú všetky kombinácie pre skratku BL.
-
Vodiči stále nemajú jasno v niektorých predpisoch
Stopka, zákaz zastavenia a státia, parkovanie pre invalidov alebo správne cúvanie a otáčanie. Pozrieme sa na to, ako dodržiavať predpisy, ktoré sa vymenovaných vecí týkajú.
-
Koľko stojí rozvod
Rozvod je nie je príjemná záležitosť a každá z dotknutých strán je do určitej miery v nelichotivej situácii. Ideálny stav je, ak tento úkon netrvá dlho a obe strany budú po rozvode spokojené. Koľko to vlastne celé stojí?
-
Môžete úspešne vymáhať pohľadávku aj 10 rokov po jej vzniku?
Aj vy máte zafixované, že premlčacia doba pohľadávok trvá 3 roky? Možno vás prekvapí, že v mnohých prípadoch sú dĺžky premlčacích lehôt oveľa kratšie či dlhšie. Čítajte, ktorých situácií sa odchýlky týkajú.
-
Ako postupovať v prípade stratených alebo odcudzených dokladov
Ak vám niekto ukradol peňaženku alebo ste ju jednoducho stratili, nemusíte hneď panikáriť. Takáto situácia je síce veľmi nepríjemná a drahá, ale jej riešenie je pomerne jednoduché.
-
Ako získať prídavky na deti v roku 2018 a neprísť o ne
Staráte sa o dieťa? Viete, že môžete poberať prídavky na dieťa, alebo že môžete o ne ľahko prísť? Pripravili sme vám prehľad, kde sa v piatich krokoch mimo iné dozviete aj aká je výška prídavku na deti v roku 2018.
-
Predmanželská zmluva na Slovensku
Mnoho ľudí žije v mylnom domnení, že na Slovensku možno uzatvárať tzv. predmanželské zmluvy tak, ako to poznáme z amerických filmov. Ako sa teda dvaja ľudia môžu pred sobášom dohodnúť na rozdelení majetku po jeho prípadnom ukončení?
-
Od 1. septembra už zviera nie je vec. Aké povinnosti pribudli majiteľom?
Slovensko sa po niekoľkých rokoch diskusií pridalo medzi moderné krajiny, ktoré neberú živé zvieratá ako vec. Majiteľom však pribudlo aj niekoľko povinností.
-
Ako sa stať príslušníkom Hasičského a záchranného zboru
Takmer každý muž chcel byť v detstve hasičom alebo smetiarom. Avšak, po odhalení reality, ktorú so sebou prináša dospelosť väčšina z nich od smetiarskych plánov upustí. V článku sa teda pozrieme na cestu k práci hasiča.
-
Ako správne prevážať zviera v aute? Zákon je pomerne stručný
Robí vám na cestách spoločnosť aj váš štvornohý miláčik? Ak áno, mali by ste poznať zásady bezpečnosti pri preprave zvieraťa v aute. Na Slovensku túto problematiku rieši zákon o cestnej premávke.
-
Aké sú právomoci pracovníkov súkromnej bezpečnostnej služby (SBS)
Pracovníci súkromných bezpečnostných služieb často konajú nad rámec svojich kompetencií. Ak taká situácia nastane, karta sa môže obrátiť a SBS-kar bude relevantnosť svojho konania vysvetľovať na polícii alebo súdnom pojednávaní.
-
Letné horúčavy robia problémy aj v pracovnom prostredí. Čo musí zabezpečiť zamestnávateľ?
Vysoké letné teploty sú problémom aj v pracovnom prostredí. Zamestnávateľ by mal zabezpečiť vyhovujúce podmienky v akomkoľvek počasí. V opačnom prípade môže dostať mastnú pokutu.
-
Cestujete s domácim miláčikom? Aj on musí mať potrebné doklady
Chystáte sa cestovať a svojho domáceho miláčika beriete so sebou? Pozor si treba dať aj na to, ktoré zvieratá môžu cestovať za hranice. Prečítajte si, aké doklady potrebujete vybaviť a ako je to s cestovaním do štátov mimo Európskej únie.
-
Mal váš let meškanie alebo vám ho úplne zrušili? Máte nárok na odškodnenie
Ste častým cestujúcim v leteckej doprave? Tak to už ste určite zažili meškanie alebo úplné zrušenie letu. Prečítajte si, na aké náhrady a kompenzáciu máte v týchto prípadoch nárok.
-
Voda, jedlo alebo cigareta za volantom. Porušujete tým zákon?
Väčšina šoférov si dopraje jedlo, pitie alebo cigaretu aj za volantom. Považuje sa takéto konanie za priestupok? Pozrieme sa na to, ako vidí takúto situáciu zákon.
-
Môžu policajti zobrať vodičský preukaz aj cyklistovi?
Policajti vám údajne môžu zadržať vodičský preukaz aj pri jazde na bicykli. Je to mýtus alebo fakt? Prečítajte si, ako to vlastne je s priestupkami, pokutami a vodičským preukazom pri jazde na bicykli.
-
Ako vybaviť občiansky preukaz: Všetko, čo by ste mali vedieť
To, že občiansky preukaz je musí vlastniť každý občan Slovenskej republiky, ktorý dovŕšil 15 rokov a má trvalý pobyt na Slovensku, vie už zrejme každý. No kde treba podať žiadosť? Koľko to stojí? Čo ak stratíte občiansky preukaz? Odpovede nájdete v našom článku.
-
Prezidentské voľby 2018 v Českej republike
Hneď na začiatku roka čaká našich českých susedov veľká politická udalosť. Budú si voliť hlavu štátu a to len druhýkrát v ére svojej samostatnosti. Ako u nich prebiehajú voľby a kto vlastne kandiduje na post prezidenta?
-
Ako rozoznať falošné bankovky a mince
Na Slovensku máme euro už niekoľko rokov. Jedna z výhod eurobankoviek je, že patrí k mene s najlepšími ochrannými prvkami na svete. Napriek tomu sa stále v obehu nachádza nespočetné množstvo falzifikátov. Pozrime sa na to, ako rozoznať falošnú bankovku a mincu od tej pravej.
-
Koľko stojí prepis auta a ako na to
Plánujete si kúpiť ojazdené auto v zahraničí? Pripravili sme pre vás prehľad, čím všetkým si kupujúci musí prejsť, kým jeho auto bude nosiť slovenské tabuľky s EČV.
-
Ukradnuté či stratené doklady v zahraničí – ako postupovať
Nepríjemná udalosť v podobe stratených či ukradnutých dokladov môže pokaziť pocit z dovolenky. Povieme vám, ako postupovať.
-
Jazda bez diaľničnej známky? Pokuta môže prísť aj o dva roky
Pokuty za jazdu bez diaľničnej známky budú posielať hromadnejšie. Môže prísť každý mesiac aj za dva roky spätne. Informoval o tom minister dopravy, Arpád Érsek.
-
Ukradli vám batožinu? Čo robiť a kedy vás poisťovňa neodškodní!
Vydali ste sa na cesty s cestovným poistením a plnými kuframi. Ako postupovať, keď kufre nedorazia? Ako riešiť ukradnutú alebo stratenú batožinu? Plnenie poisťovne pri uplatňovaní takejto škody vám radi vysvetlíme.