-
7 tipov ako zvládnuť home office a na čo všetko si dať pozor
Na „home office“ je pre zatvorené školy, škôlky, mnohé firmy, prevádzky či inštitúcie stále veľké množstvo Slovákov. Obmedzenia, ktoré súvisia s novým koronavírusm, neprinášajú len komplikácie, ale aj nové výzvy. Jednou z nich je aj práca z domu.
-
Pandemická OČR - platí aj v čase, keď je časť škôl otvorená?
Ak by rodič nedostal pandemickú OČR od Sociálnej poisťovne, môže žiadať o SOS dotáciu.
-
Štát zaviedol povinný home office. Môže ho aj kontrolovať?
Kontroly home officu nemajú byť realizované formou razií, rezort chce preverovať podnety od občanov.
-
Právo na vypnutie. Európa chce chrániť súkromie zamestnancov pred ich šéfmi
Na prijatie nových spoločných pravidiel v oblasti práce vyzval Európsky parlament, problematiku zvýraznilo rozšírenie práce z domu počas pandémie.
-
Práca z domu a stravné lístky: čo hovorí zákon?
Zamestnanci majú nárok na gastráče po odpracovaní štyroch hodín denne a to bez ohľadu na to či pracujú z domu alebo zo sídla firmy. Výnimkou je zavretie prevádzky či celozávodné voľno.
-
Pandémia je nový stresor. Ako zvládať stres v práci?
Nárast neistoty a strachu o pracovné miesto je ďalším stresujúcim faktorom, ktorý ohrozuje zdravie pracujúcich Slovákov.
-
Hľadáte prácu? Skutočne ste vyskúšali všetko? Tieto tipy vám pomôžu
V kríze mnohé firmy prepúšťajú a ďalšie neprijímajú nových zamestnancov, aj keď by ich potrebovali. Ako si nájsť zamestnanie v čase, keď je všade "stop stav".
-
Koľko zarábajú smetiari? V hlavnom meste pokojne aj 1 500 eur
V hlavnom meste je po smetiaroch veľký dopyt. Zároveň tam niektorí pracovníci zarábajú viac ako manažéri. Ako je to možné?
-
Ako je to s čerpaním zamestnaneckých benefitov, keď ste vo výpovednej dobe?
Máte nárok čerpať zamestnanecké benefity ak ste vo výpovednej lehote? Prečítajte si, či po podaní výpovede, máte nárok na stravné lístky či iné poukazy.
-
Živnostník zarobí viac ako zamestnanec, má však nárok na rovnaké benefity?
Zamestnanec zarobí často menej ako živnostník s porovnateľným príjmom. Porovnali sme výhody a nevýhody jednotlivých typov pracovného pomeru.
-
Koľko zarábajú predavačky? Už to nezávisí len od regiónu
Priemerné hrubé mzdy pokladníkov na Slovensku za posledné roky rástli. Vyšší plat však nedostanete len tak.
-
Preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Koľko vám firma pridá na mzde?
Ako môže nevyčerpaná dovolenka ovplyvniť vašu mzdu? Má zamestnanec nárok na konci roka na preplatenie nevyčerpanej dovolenky?
-
Tipy ako zvládnuť pracovný pohovor cez videohovor
Koronavírus mení aj pracovný trh a hľadanie zamestnania. Z pohľadu bezpečnosti je pracovný pohovor cez videochat výbornou alternatívou. Na čo by sa mal uchádzač zamerať?
-
9 tipov ako uspieť na pracovnom pohovore
Čas strávený doma môžeme využiť efektívne. Napríklad prípravou na pracovný pohovor. Možno ste o zmene práce uvažovali už dávno, možno pôjde o nutnosť prispôsobiť sa novej životnej situácii. V každom prípade je dobré vedieť, ako postupovať, aby ste uspeli.
-
Ste v karanténe kvôli koronavírusu? Ako sa to prejaví na vašej mzde
Koronavírus straší svet, bežných ľudí, ale aj zamestnávateľov. Prečítajte si, na čo všetko máte nárok, ak pracujete v karanténe.
-
Firemná kreditka: na čo všetko sa dá použiť?
Kreditná karta môže byť výborný spôsob ako preklenúť obdobie nedostatku finančných prostriedkov. Pri správnom používaní je šikovným pomocníkom malým i veľkým firmám.
-
Môže vám zamestnávateľ nanútiť hromadnú vianočnú dovolenku?
Šéf plánuje firmu medzi sviatkami zatvoriť - vy si však dovolenku míňať nechcete. Kedy môže zamestnávateľ trvať na čerpaní hromadného voľna a čo ak vám už žiadna dovolenka ani nezostala?
-
Ako dostávať 4 dôchodky alebo čo si nenasporíš, nemáš
Obávate sa o svoj dôchodok? Myslíte si, že nastavenie súčastného dôchodkového systému vám nezabezpečí dostatočný dôchodok? Zabezpečiť sa môžete aj 4. dôchodkovým pilierom.
-
Najlepšie platené pozície na Slovensku. Kde sa oplatí pracovať?
Či už si vyberáte vysokú školu kvôli budúcemu uplatneniu, hľadáte prvú prácu, alebo premýšľate o zmene, je dobré vedieť, kde na Slovensku môžete dostať najvyšší plat.
-
Ste tehotná? Takéto úľavy vám musí zamestnávateľ poskytnúť
Zákon ochraňuje tehotné zamestnankyne rôznymi úľavami a zvýhodneniami. Čítajte, čo môžete od zamestnávateľa požadovať, ak čakáte dieťatko.
-
5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri hľadaní a nástupe do práce
Hľadáte si novú prácu? Ako nesmie prebiehať pracovný pohovor? Čo si naň pripraviť a čo treba skontrolovať pri uzatváraní pracovnej zmluvy? Čítajte a dozviete sa viac.
-
Chýba nejaký tovar? Kedy vám ho zamestnávateľ môže strhnúť z výplaty
Zveril vám zamestnávateľ tovar či finančný obnos? Pravdepodobne s vami uzavrel aj dohodu o hmotnej zodpovednosti. K čomu vás zaväzuje a ako sa brániť, ak vznikol na zverených hodnotách schodok?
-
Ako zostaviť jedálniček pre rôzne zamestnania?
V prvom rade je nevyhnutné spomenúť, že každý človek je individuálny, preferuje rôzne chute i potraviny. Jedálniček by mal teda reflektovať nielen chuťové požiadavky, ale aj zdravotný stav, ročné obdobia, fyzickú záťaž a pod. Je dôležité mať na mysli, že nie všetko je vhodné pre každého.
-
Zamestnávatelia sa boja krízy – čo musia plniť pri hromadnom prepúšťaní?
Má váš zamestnávateľ problémy s odbytom a na pracovisku sa šepká aj o znižovaní stavov? Pripravte sa radšej vopred. Ak vás firma o hromadnom prepúšťaní neinformuje, môžete na tom aj zarobiť.
-
Nekalé aktivity zamestnávateľa – môžete dostať odmenu za ich nahlásenie?
Nový zákon o whistleblowingu - aké konanie zamestnávateľa podľa neho môžete nahlásiť a prečo sa vám to môže vyplatiť? Dozviete sa v našom článku.
-
Môže zamestnávateľ zakázať odbory?
Aj vy môžete výrazne ovplyvniť pracovné podmienky na vašom pracovisku. Čítajte, akými spôsobmi sa možno podieľať na rozhodovaní vášho zamestnávateľa.
-
Od 1. júla sa zvyšujú sumy stravného
Rezort práce schválil zmeny v sumách stravného, ktoré začali platiť od 1. júla. Zmeny sa týkajú aj príspevku na stravu pre zamestnancov.
-
KVÍZ: Čo všetko viete o dávkach v nezamestnanosti? Otestujte sa
Pri strate zamestnania sa štát snaží ľuďom pomôcť prekonať obdobie bez práce pomocou finančnej podpory. Tá však netrvá večne.
-
Slovenky sú v spoločnosti viac znevýhodnené ako ostatné Európanky
Ženy na Slovensku majú v prípade uplatnenia sa na trhu práce, platov, starostlivosti o rodinu či zakladaní si vlastného biznisu, horšie postavenie ako ostatné Európanky.
-
Kedy (ne)máte nárok na platené voľno?
Návšteva lekára či pohreb sa často odohrávajú v bežný pracovný deň. Hoci sa to zamestnávateľovi nemusí vždy páčiť, máte právo na platené voľno.
-
Kedy môžete zamestnávateľa požiadať o náhradné voľno?
Pri niektorých životných situáciách si nutne nemusíte čerpať dovolenku od svojho zamestnávateľa. Sobáš, úmrtie blízkeho či obyčajná návšteva lekára – to všetko viete zahrnúť pod náhradné voľno.
-
Ako si predĺžiť voľno počas sviatkov v roku 2019
V tomto roku nás čaká ešte 13 štátnych sviatkov. Niektoré z nich môžete využiť na predĺženie voľna a ušetriť pár dní dovolenky.
-
Muž na materskej v roku 2019 - všetko, čo potrebujete vedieť
Od roku 2019 sa zmenilo niekoľko zásadných vecí v poberaní materskej dávky. Jednou z nich je, že sa stala ešte atraktívnejšia aj pre mužov.
-
Kedy vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď?
Tehotenstvo či práceneschopnosť nie sú zďaleka jedinými okolnosťami, ktoré vás chránia pred stratou práce. Aké ďalšie skutočnosti zamestnávateľovi zabraňujú rozviazať pracovný pomer výpoveďou?
-
Zápočtový list a pracovný posudok – dokedy ich musí zamestnávateľ vydať?
Zápočtový list aj pracovný posudok od vás môže požadovať každý nový zamestnávateľ. Čo by mali tieto dokumenty obsahovať a ako sa brániť pri problémoch s ich vydaním?
-
V roku 2019 bude pracovný pomer na dohodu opäť o niečo viac atraktívny
K tým, ktorí túto formu pracovného vzťahu využívali stabilne sa môžu pridať aj predčasní dôchodcovia, ktorí si dokážu cez dohodu privyrobiť tiež.
-
Pracujete nad rámec pracovného času? Nadčasy vám nemusia byť uznané
Ak dokončujete prácu aj po skončení vašej pracovnej zmeny, nemusí ísť ešte o prácu nadčas. Čo musí byť splnené, aby zamestnávateľ nadčasy uznal a na čo máte v prípade nadčasovej práce nárok?
-
5 nevýhod outsourcingu, s ktorými musia firmy počítať
Outsourcing je trend, ktorý vyžívajú hlavne malé a stredné firmy v snahe znížiť si náklady fungovania. Navyše, jeho popularite nahráva aj stav na pracovnom trhu. Okrem množstva výhod však so sebou prináša aj isté problémy.
-
Obaja rodičia na materskej: na čo všetko máte nárok
Od začiatku budúceho roka sa umožní obom rodičom súbežné poberanie materskej dávky zo Sociálnej poisťovne.
-
Ako cestujú Slováci do práce? Pätina zamestnancov je nespokojná s trvaním cesty
Pätina osôb priznala, že čas strávený cestou do zamestnania si vyhodnocuje ako nadmerný. Takmer štvrtina ľudí by naopak zniesla aj dlhšiu cestu.
-
V roku 2019 bude minimálna mzda opäť o niečo vyššia
Tripartita sa už tradične nedohodla na výške minimálnej mzdy pre rok 2019. O novej výške tak rozhodovala vláda.
-
Rekreačné poukazy: všetko, čo by ste mali vedieť o pripravovanej zmene
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) kritizuje návrh poslancov NR SR za SNS na zavedenie rekreačných poukážok pre zamestnancov.
-
Letné horúčavy robia problémy aj v pracovnom prostredí. Čo musí zabezpečiť zamestnávateľ?
Vysoké letné teploty sú problémom aj v pracovnom prostredí. Zamestnávateľ by mal zabezpečiť vyhovujúce podmienky v akomkoľvek počasí. V opačnom prípade môže dostať mastnú pokutu.
-
Na čo si dať pozor v pracovnej zmluve
Zamestnávatelia do pracovných zmlúv často zakotvujú nevýhodné dojednania, ktoré nemusíte akceptovať. Na aké pomyselné nášľapné míny sa treba v pracovnej zmluve sústrediť?
-
Nárok na dovolenku – kedy vzniká a koľko voľna si možno vziať
Koľko musí odpracovať zamestnanec, aby mohol dovolenkovať? Všetky potrebné informácie o podmienkach voľna zamestnanca nájdete v tomto článku.
-
Benefity v automobilkách: aké výhody ponúkajú zamestnancom
Mzda je povinnosťou, poskytovanie benefitov je hodnotou navyše. Pri budovaní spokojnosti personálu a pozitívnom odlíšení od konkurencie však hodnotou veľmi významnou. Aké benefity ponúkajú automobilky?
-
Zamestnanci sa dočkali. Od 1. mája ich čakajú vyššie mzdy
Po niekoľko mesačnom čakaní na zvýšenie mzdy sa zamestnanci konečne dočkali. Poslanci odklepli vyššie príplatky za víkend, nočnú prácu, sviatok a niektorí sa môžu tešiť aj na 13. a 14. plat.
-
Môže vám zamestnávateľ čítať súkromné e-maily v pracovnej pošte?
Rozvoj technológií zamestnávateľom umožňuje mapovať takmer každú aktivitu zamestnancov. Do akej miery je však zamestnávateľ oprávnený kontrolovať zamestnancov, aby tým neporušil právne predpisy?
-
Pracujete cez sviatok alebo víkend? Máte nárok na príplatky
V mnohých zamestnaniach sa pracuje aj cez sviatok a víkend. Na aký príplatok ku mzde máte nárok, ak pracujete aj v deň pracovného pokoja?